Koronázási Ünnepi Játékok

2017. augusztus 18–20., péntek–vasárnap

Immár ötödik alkalommal rendezik meg Székesfehérváron 2017. augusztus 18-20. között a Koronázási Ünnepi Játékokat. Az összművészeti fesztiválnak köszönhetően az ország egykori szakrális központjának, az Árpád-házi királyok ősi koronázóvárosának falai közé erre az időre beköltözik a középkor. Királyok, királylányok, lovagok jönnek szemben az utcán, fegyveres vitézek vívnak csatákat, énekmondók, csepűrágók szórakoztatják a járókelőket három napon át.

 

Mindhárom napon:

10.00–19.00     Középkori piac és középkori városi élet (Városház tér)

10.00–21.00     Zenetér (Mátyás király-emlékmű)

10.00–19.00     Bábosok tere (Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti tér – Bartók Béla tér)

10.00–18.00     Scola Capitularis Ecclesiae Alba Regiae – középkori iskola játszóház (Országzászló tér)

10.00–19.00     Jósok és boszorkányok sikátora (Szent János köz)

10.00–18.00     Hagyományőrző talpas tábor (Zichy liget)

10.00–18.00     Hagyományőrző lovas tábor (Jávor Ottó tér)

10.00–18.00     A Királyi Napok a gyerekeké is! (Három helyszínen)

 

Augusztus 18., péntek

10.00  Bordó Sárkány Régizene Rend (Mátyás király-emlékmű)

11.00  A Koronatanúk kora – Lábodi Ádám és Egger Géza történelemóra-színháza (Mátyás király-emlékmű)

13.00–13.40  I. András Király Lovagrend bemutatója (Zichy liget)

13.30  Bourdon együttes (Mátyás király-emlékmű)

14.00–17.00  Lovagoltatás, tábori élet bemutatója, madarász és vadász bemutatók (Jávor Ottó tér)

14.00–14.40  Magyar Királyi Kardforgatók Rendje HSZGYSE bemutatója (Zichy liget)

14.00  Bordó Sárkány Régizene Rend (Mátyás király-emlékmű)

14.30  Vásártér – a Mesebolt Bábszínház előadása (Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti tér – Bartók Béla tér)

15.00–15.30  Fejér Baranta Hagyományőrző Sport Egyesület bemutatója (Zichy liget)

15.00  A Musica Historica Régizene Együttes megzenésített versekkel bemutatja az óriásbáb-királyokat és azok rokonságát (Mátyás király-emlékmű)

15.30–16.00  Csőszi Történelmi, Haditorna és Hagyományőrző Egyesület bemutatója (Zichy liget)

16.00  Pannon mesék – a Sacra Compania és az Anonim Muszkák Utcaszínház előadása (Városház tér)

16.00  Kurul dobosok (Mátyás király-emlékmű)

16.00–16.40  A Fehérvári Hagyományőrző Íjász Egyesület bemutatója (Zichy liget)

16.40–17.10  A Borostyánkő Nemzetség Hagyományőrző Egyesület és a Fekete Nap bemutatói (Zichy liget)

17.00  Sosemvolt király bánata – Tűzkő Sándor és Nyáry Bernadett interaktív játéka gyerekekkel (Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti tér – Bartók Béla tér)

17.00–18.00  Fehérvári Huszárok Egyesülete és Váli Hunok bemutatói (Jávor Ottó tér)

17.00  Bourdon együttes (Mátyás király-emlékmű)

18.00  Csipás, a csodacsődör – népmesei elemekkel megtűzdelt interaktív gólyalábas történet Csipásról, a táltosról, és három testvérről (Városház tér)

18.00  Hollóének Hungarica (Mátyás király-emlékmű)

19.00  A halhatatlanság országa – Fabók Mancsi Bábszínháza (Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti tér – Bartók Béla tér)

19.00  A Musica Historica Régizene Együttes megzenésített versekkel bemutatja az óriásbáb-királyokat és azok rokonságát (Mátyás király-emlékmű)

19.30  Óriásbábok felvonulása a Sub Rosa régizenei együttessel a Mátyás király-emlékműtől a Városház térig, majd vissza a Fő utcán a Vörösmarty Színházba

20.30  Kurul dobosok (Mátyás király-emlékmű)

21.00  Koronázási Szertartásjáték: III. Béla – Az aranykor trónusán (Nemzeti Emlékhely)
További információ: www.koronazas.hu

 

Augusztus 19., szombat

10.00  Pavane zászlóforgatók (Mátyás király-emlékmű)

11.00  Sosemvolt király bánata – Tűzkő Sándor és Nyáry Bernadett interaktív játéka gyerekekkel (Mátyás király-emlékmű)

13.00–13.40  I. András Király Lovagrend bemutatója (Zichy liget)

13.30  Bourdon együttes (Mátyás király-emlékmű)

14.00–17.00  Lovagoltatás, tábori élet bemutatója, madarász és vadász bemutatók (Jávor Ottó tér)

14.00–14.40  Magyar Királyi Kardforgatók Rendje HSZGYSE bemutatója (Zichy liget)

14.00  Pavane zászlóforgatók (Mátyás király-emlékmű)

14.30  A Koronatanúk kora – Lábodi Ádám és Egger Géza történelemóra-színháza (Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti tér – Bartók Béla tér)

15.00–15.30  Fejér Baranta Hagyományőrző Sport Egyesület bemutatója (Zichy liget)

15.00  A Musica Historica Régizene Együttes megzenésített versekkel bemutatja az óriásbáb királyokat és azok rokonságát (Mátyás király-emlékmű)

15.30–16.00  Csőszi Történelmi, Haditorna és Hagyományőrző Egyesület bemutatója (Zichy liget)

16.00  Pannon mesék – a Sacra Compania és az anonim muszkák utcaszínház előadása (Városház tér)

16.00–16.40  A Fehérvári Hagyományőrző Íjász Egyesület bemutatója (Zichy liget)

16.40–17.10  A Borostyánkő Nemzetség Hagyományőrző Egyesület és a Fekete Nap bemutatói (Zichy liget)

16.00  Kurul dobosok (Mátyás király-emlékmű)

17.00  A székely menyecske meg az ördög – Fabók Mancsi Bábszínháza (Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti tér – Bartók Béla tér)

17.00–18.00  Fehérvári Huszárok Egyesülete és Váli Hunok bemutatói (Jávor Ottó tér)

17.00  Bourdon együttes (Mátyás király-emlékmű)

18.00  Hollóének Hungarica (Mátyás király-emlékmű)

18.00  Trampoli Amore – élőzenével kísért szerelmi háromszög gólyalábakon, mellébeszélés nélkül (Városház tér)

19.00  Kinizsi Pál – a Kabóca Bábszínház előadása (Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti tér – Bartók Béla tér)

19.00  A Musica Historica Régizene Együttes megzenésített versekkel bemutatja az óriásbáb királyokat és azok rokonságát (Mátyás király-emlékmű)

19.30  Óriásbábok felvonulása a Sub Rosa régizenei együttessel a Mátyás király-emlékműtől a Városház térig, majd vissza a Fő utcán a Vörösmarty Színházba

20.30  Pavane zászlóforgatók (Mátyás király-emlékmű)

21.00  Koronázási Szertartásjáték: III. Béla – Az aranykor trónusán (Nemzeti Emlékhely)
További információ: www.koronazas.hu

 

Augusztus 20., vasárnap

10.00  Bandiera zászlóforgatók (Mátyás király-emlékmű)

11.00  Vitéz László és Vas Juliska – Fabók Mancsi Bábszínháza előadása (Mátyás király-emlékmű)

13.00–13.40  I. András Király Lovagrend bemutatója (Zichy liget)

14.00–17.00  Lovagoltatás, tábori élet bemutatója, madarász és vadász bemutatók (Jávor Ottó tér)

14.00–14.40  Magyar Királyi Kardforgatók Rendje HSZGYSE bemutatója (Zichy liget)

14.00  Bandiera zászlóforgatók (Mátyás király-emlékmű)

14.30  Szász Ilona: Az állatok nyelvén tudó juhász – az Aranyszamár Bábszínház előadása (Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti tér – Bartók Béla tér)

15.00–15.30  Fejér Baranta Hagyományőrző Sport Egyesület bemutatója (Zichy liget)

15.00  A Musica Historica Régizene Együttes megzenésített versekkel bemutatja az óriásbáb királyokat és azok rokonságát (Mátyás király-emlékmű)

15.30–16.00  Csőszi Történelmi, Haditorna és Hagyományőrző Egyesület bemutatója (Zichy liget)

16.00–16.40  A Fehérvári Hagyományőrző Íjász Egyesület bemutatja (Zichy liget)

16.40–17.10  A Borostyánkő Nemzetség Hagyományőrző Egyesület és a Fekete Nap bemutatói (Zichy liget)

16.00  Kurul dobosok (Mátyás király-emlékmű)

17.00  A Koronatanúk kora – Lábodi Ádám és Egger Géza történelemóra-színháza (Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti tér – Bartók Béla tér)

17.00–18.00  Fehérvári Huszárok Egyesülete és Váli Hunok bemutatói (Jávor Ottó tér)

17.00  Bourdon együttes (Mátyás király-emlékmű)

18.00  Hollóének Hungarica (Mátyás király-emlékmű)

18.00  Hosszúlépés – Interaktív gólyalábas térjáték kicsiknek és még kisebbeknek (Városház tér)

19.00  Sosemvolt király bánata – Tűzkő Sándor és Nyáry Bernadett interaktív játéka gyerekekkel (Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti tér – Bartók Béla tér)

19.00  Bandiera zászlóforgatók (Mátyás király-emlékmű)

20.30  Sub Rosa régizenei együttes (Mátyás király-emlékmű)

21.00  Koronázási Szertartásjáték: III. Béla – Az aranykor trónusán (Esőnap) (Nemzeti Emlékhely)
További információ: www.koronazas.hu

 


 

Bővebben a programokról

 

Aug. 18–20. 10.00–18.00 | Zichy liget

Hagyományőrző talpas tábor

Próbálják ki, hogyan éltek őseink! A Koronázási Ünnepi Játékok alatt hagyományőrző csapatok keltik életre a múltat Székesfehérvár szívében: délelőtt a tábori életet mutatják be, délután pedig harcászati bemutatókat tartanak. Napközben több alkalommal középkori zene szól a pódiumszínpadon.

Harcászati bemutatók:
13.00–13.40        I. András Király Lovagrend
14.00–14.40        Magyar Királyi Kardforgatók Rendje HSZGYSE
15.00–15.30        Fejér Baranta Hagyományőrző Sport Egyesület
15.30–16.00        Csőszi Történelmi, Haditorna és Hagyományőrző Egyesület
16.00–16.40        Fehérvári Hagyományőrző Íjász Egyesület,
16.40–17.10        Borostyánkő Nemzetség Hagyományőrző Egyesület, Fekete Nap


Aug. 18–20. 10.00–18.00 | Jávor Ottó tér

Hagyományőrző lovas tábor

Idén is lódobogástól lesz hangos a Jávor Ottó tér. A lovas hagyományőrző csapatok délelőtt interaktív foglalkozásokkal a táborélet rejtelmeit fedik fel a kíváncsiak előtt, délután pedig izgalmas bemutatókkal szórakoztatják a közönséget, akik közül a legbátrabbak a lovak hátára is felpattanhatnak.

10.00–13.00  Lovagoltatás, tábori élet bemutatója
14.00–17.00  Lovagoltatás, tábori élet bemutatója, madarász és vadász bemutatók
17.00–18.00  Fehérvári Huszárok Egyesülete és Váli Hunok bemutatói


Aug. 18–20. 10.00–19.00 | Városház tér

Szabad a vásár! – középkori piac és középkori városi élet

Középkori sokadalom a Szabad Színházzal, benne: piaci perpatvarok, vásári életképek, pergő nyelvű kofák és borvirágos pofák, ravasz kalmárok és rémhírkeltő pletykások, korhely komédiások és dévaj mutatványosok, léhűtő igricek és naplopó bikficek, megszállottak és mániások, öngyógyító felcser és középkori tébolydája, tolvajok, javasasszonyok, bűbájosok, lidérclátók, piaci bíró és példamutató büntetései, középkori köpködő, állat-olimpia a jószágokra köthető fogadásokkal, vásári játékok, fogadó korabeli harapni- és hörpentenivalókkal. A Jancsárkert középkori árusai, illetve kézművesek várják a járókelőket, akik a Szélkakas Társulat középkori attrakcióit, például a kötélverést, a kovácsműhelyt, a gyertyamártást, a papírmerítést, a jósdát vagy az állatsimogatót  is kipróbálhatják.

Gólyalábas vásári komédiák a téren:

Aug. 18, péntek 18.00 Csipás, a csodacsődör – népmesei elemekkel megtűzdelt interaktív történet Csipásról, a táltosról és három testvérről

Aug. 19., szombat 18.00 Trampoli Amore – élőzenével kísért szerelmi háromszög, mellébeszélés nélkül

Aug. 20., vasárnap 18.00 Hosszúlépés – interaktív térjáték kicsiknek és még kisebbeknek

Továbbá:

Mindhárom napon, 16.00 Pannon mesék – a Sacra Compania és az Anonim Muszkák Utcaszínház előadása


Aug. 18–20. 10.00–21.00 | Mátyás király-emlékmű

Zenetér

Egész napos foglalkoztató és játékos történelmi programok, zenei produkciók a pódiumszínpadon. Mindhárom nap 15.00 órakor (18-án és 19-én 19.00 órakor is) a Musica Historica Régizene Együttes megzenésített versekkel mutatja be az óriásbáb-királyokat és azok rokonságát.

Augusztus 18., péntek
10.00  Bordó Sárkány Régizene Rend
11.00  A Koronatanúk kora – Lábodi Ádám és Egger Géza történelemóra-színháza 
13.30  Bourdon együttes
14.00  Bordó Sárkány Régizene Rend
15.00  Az óriásbábok bemutatója a Musica Historica Régizene Együttessel
16.00  Kurul dobosok
17.00  Bourdon együttes
18.00  Hollóének Hungarica
19.00  Az óriásbábok bemutatója a Musica Historica Régizene Együttessel
20.30  Kurul dobosok

Augusztus 19., szombat
10.00  Pavane zászlóforgatók
11.00  Sosemvolt király bánata – Tűzkő Sándor és Nyáry Bernadett interaktív játéka
13.30  Bourdon együttes
14.00  Pavane zászlóforgatók
15.00  Az óriásbábok bemutatója a Musica Historica Régizene Együttessel
16.00  Kurul dobosok
17.00  Bourdon együttes
18.00  Hollóének Hungarica
19.00  Az óriásbábok bemutatója a Musica Historica Régizene Együttessel
20.30  Pavane zászlóforgatók

Augusztus 20., vasárnap
10.00  Bandiera zászlóforgatók
11.00  Fabók Mancsi Bábszínháza: Vitéz László és Vas Juliska
14.00  Bandiera zászlóforgatók
15.00  Az óriásbábok bemutatója a Musica Historica Régizene Együttessel
16.00  Kurul dobosok
17.00  Bourdon együttes
18.00  Hollóének Hungarica
19.00  Bandiera zászlóforgatók
20.30  Sub Rosa régizenei együttes


Aug. 18–20. 10.00–19.00 | Szent János köz

Jósok és boszorkányok sikátora

Egész napos foglalkoztató programok Váradi Eszter Sárával, Keller Jánossal, Jónás Andreával és Németh Mariannal.

Érdekel a jövő? Kártyát vetünk, hörcsöggel jósolunk, szerencsecédulát húzunk... A kisebbeknek a kedves Északi boszorkány mesét olvas, és a nap folyamán többször is óriások teszik próbára a bátor jelentkezőket! Az utcában járók boszorkányjelmezbe bújva fényképezkedhetnek, hogy az így készült fotót emlékül magukkal vigyék. A kezdő boszik – miután leparkoltak seprűikkel az arra kijelölt helyen – készíthetnek talizmánt és gyógyfüves cukorkát, sőt, megízlelhetik az élet vizét is! S ha még nem volna elég a bűbáj és varázslat, mágikus körtáncot lejthetnek a sikátor varázslójával és boszorkányával az arra vágyók.


Aug. 18–20. 10.00–21.00 | Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti tér (Bartók Béla tér)

Bábosok tere

Egész napos foglalkoztató programok és kézműves foglalkozások, délután báb- és utcaszínházi előadások a pódiumszínpadon.

Augusztus 18., péntek
14.30     Mesebolt Bábszínház: Vásártér
17.00     Tűzkő Sándor és Nyáry Bernadett: Sosemvolt király bánata
19.00     Fabók Mancsi Bábszínháza: A halhatatlanság országa

Augusztus 19., szombat
14.30     Lábodi Ádám és Egger Géza történelemóra-színháza: A Koronatanúk kora
17.00     Fabók Mancsi Bábszínháza: A székely menyecske meg az ördög
19.00     Kabóca Bábszínház: Kinizsi Pál

Augusztus 20., vasárnap
14.30     Aranyszamár Bábszínház: Az állatok nyelvén tudó juhász
17.00     Lábodi Ádám és Egger Géza történelemóra-színháza: A koronatanúk kora
19.00     Tűzkő Sándor és Nyáry Bernadett: Sosemvolt király bánata


Aug. 18–20. 10.00–18.00 | Országzászló tér

Scola Capitularis Ecclesiae Alba Regiae

Többfunkciós középkori iskola és játszóház az Art Kulturális Egyesület közreműködésével, amelyben a különböző korú és nemű gyerekek egyaránt megtalálhatják a szórakozásukat. Az iskola egyik részében a tantárgyakhoz köthető feladatokkal kell megküzdeniük, a másik részben pedig kifejezetten lányokra, illetve fiúkra szabott állomáshelyek vannak. Lehet az iskola keretein belül ékszert készíteni, hímezni vagy éppen íjászkodni, vívóiskolát végezni. Az iskolai feladatokon kívül két vár várja a családokat, különböző játékokkal, többek között akadálypályával, zászlófelvonással, sárkányvadászattal.


Aug. 18–20. 10.00–18.00 | Három helyszínen

A Királyi Napok a gyerekeké is!

Éld át a történelmet és válj királlyá Szent István, Szent László és III. Béla nyomában!

A gyerekek a három helyszínt térkép segítségével bejárva játékos formában ismerkedhetnek meg Szent Istvánnal, Szent Lászlóval és III. Bélával.

Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti terület (Bartók Béla tér): Koronakészítés, ismeretterjesztő játék III. Béláról

Mátyás király-emlékmű: Vágj ki egy pajzsot!, Ismeretterjesztő játék Szent Istvánról

Prohászka liget: Pajzsfestés, ismeretterjesztő játék Szent Lászlóról, lovagi torna


Aug. 18., péntek 11.00 | Mátyás király-emlékmű
Aug. 19., szombat 14.30 és aug. 20., vasárnap 17.00 | Vörösmarty Mihály Könyvtár előtti tér (Bartók Béla tér)

A Koronatanúk kora – átlagosan igen alacsony

Immáron a negyedik epizóddal jelentkezik a Koronázási Ünnepi Játékok évek óta nélkülözhetetlen műsora, Jobku és Dzsevu sziporkázóan szellemes utcaszínházi sorozata, melyből ezúttal III. Béla életét és korát ismerhetjük meg, különös tekintettel olyan hatalmas titkok megfejtésére, mint például, hogy hogyan keletkezett a Szent Korona, ki volt valójában Anonymus, illetőleg ki is nyugszik III. Béla sírjában? Mindezt természetesen fergeteges akrobatamutatványokkal, dalbetétekkel, történelmi szkeccsjelenetekkel és sok-sok meglepetéssel fűszerezve.

Jobku: Egger Géza
Dzsevu: Lábodi Ádám
Írta és rendezte: Egger Géza és Lábodi Ádám

   

    

Share