Beszélgettek, ismerkedtek, játszottak és új ismereteket is szereztek az Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ önkéntesei, akiket szombaton hívott csapatépítő tréningre az intézmény. Felnőttek és diákok, régi és új önkéntesek is részesei voltak a programnak, amely jó hangulatban telt és folytatása is lesz.
Az SZKKK önkéntes koordinátora, Láda-Handa Edina néhány hete levelet küldött az önkénteseknek – ám most nem dolgozni hívta őket, hanem egy jó hangulatú, beszélgetős, ismerkedős csapatépítő délelőttre. Az első önkéntes tréningen ugyan nem voltak túl sokan, de aki ott volt – szemmel láthatóan – jól érezte magát. Idősebbek és fiatalok is érkeztek az alkalomra, egy hölgy finom süteménnyel lepte meg a társaságot. A korkülönbség nem volt akadály, igazán együttműködőnek láttuk a csapatot: ottjártunkkor éppen nagy vidámság volt a teremben, színes lufikra egymás arcát rajzolták meg úgy, hogy időnként a léggömbök a levegőben más kezébe vándoroltak, hogy aztán ő folytassa az alkotást.
A tréninget bemutatkozással kezdték, párokat alkotva beszélgettek, hogy minél többet megtudjanak a másikról, aztán közös pontokat kerestek egymásban: mi az, amit mindketten szeretnek, és mi az, amit soha nem próbálnának ki. A szórakoztató feladatok mellett komolyabb is szerepelt az étlapon, új ismereteket is szerezhettek a résztvevők – mi másról, mint az önkéntességről.
Három csoportban gondolkodtak el arról, milyen a jó önkéntes; milyennek kell(ene) lennie egy jó fogadó szervezetnek, intézménynek; milyen feladatokat vállalnának ők maguk szívesen, és melyek azok, amelyeket egyáltalán nem. A plakátokra írt pontokat megbeszélték, kiegészítették – a közös gondolkodás új ötleteket is hozott. A programon szó esett a külföldi önkéntes munka lehetőségekről is, egy kis kommunikációt fejlesztő gyakorlat után közös Activity zárta az első csapatépítő tréninget.
A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ szinte minden rendezvényén dolgoznak önkéntesek: fiatalok és idősebbek segítenek az előkészítésben, lebonyolításban, a helyszínek berendezésében, szórólapot osztanak, animátori feladatokat végeznek például a kézműves foglalkozásokon, a gyerekjátékoknál, a programokon információval segítik a vendégeket, fotóznak, legújabban pedig a rendezvények leírásának angol nyelvre fordítását is vállalták.
Az SZKKK 28 nyugdíjasklubbal és egyesülettel, két fiatalokkal foglalkozó alapítvánnyal, a Székesfehérvári Diáktanáccsal, 29 (városi és városkörnyéki) középiskolával áll kapcsolatban – a hozzájuk tartozó felnőttek és diákok rendszeresen kapnak értesítéést az éppen aktuális programokról, és arról, hogy azokon milyen önkéntes feladatokat lehet vállalni. A diákok többsége az 50 órás iskolai közösségi szolgálat keretében tevékenykedik az intézményben, de sokan közülük később is maradnak, mert közösségre, új barátokra találnak/találtak a programokon.
Az intézmény önkéntes koordinátora fogja össze a csapatot, ő értesíti a lehetőségekről a tagokat és készíti fel őket a rendezvények előtt. A város legnagyobb rendezvénye, a Székesfehérvári Királyi Napok után, és év végén, az év önkéntesének megválasztásával az SZKKK jutalmazza is segítőit – mostantól kezdve pedig a szombatihoz hasonló közös összejövetelek, tréningek is várják majd mindazokat, akik önzetlen munkájukkal hozzájárulnak az SZKKK rendezvényeinek sikeréhez.