Hírek

A mesék varázslatos ereje a hétköznapokban

2025. február 6.   SZKKK  

A meseterápia alapjaiba vezette be a Királykúti Társalgó közönségét csütörtökön este Csabai Dorina Eszter mese- és művészetterapeuta. A tartalmas előadásban elhangzott: a mesék útmutatók életünk térképén, hiszen végigkísérik egész életünket, segítenek megérteni önmagunkat és a világot, megtalálni helyünket, feladatunkat.

A meseterápia egy pszichoterápiás módszer, amelynek célja az érzelmi és személyiségbeli fejlődés elősegítése, valamint a belső erőforrások, képességek megtalálása, erősítése. Csabai Dorina Eszter több mint 20 éve foglalkozik meseterápiával, egyéni és csoportos foglalkozásokat tart családok, gyermekek, fiatalok, szülők és pedagógusok számára, így saját tapasztalatait osztotta meg a közönséggel.

Meseterápia

Az előadásban szó esett a mesékkel kapcsolatos tévhitekről, amelyek között az a leggyakoribb, hogy a mese gyerekműfaj – a valóságban egészen a 19. századig felnőtt közönség olvasta őket. Szintén gyakori tévhit, hogy a mesének szórakoztató funkciója van – a mesék valójában a vágyak elérésének útját mutatják meg úgy, hogy évezredek alatt összesűrített tapasztalatokat, tudást adnak át kódolt formában.

Meseterápia

A mesehősök azt mutatják meg, hogyan tudunk erőt, bátorságot szerezni az útnak induláshoz. A legtöbb népmese ugyanis a felnőtté válásról szól, felfoghatóak egyfajta beavatásként is, melyek segítik a fiatalokat, követendő mintákat kínálnak nekik ebben a nehéz folyamatban.

Az előadó kitért a mesék személyiségfejlesztő szerepére is, hiszen a mesékkel bővül a szókincs, fejlődik a szövegértés és a beszéd. A mesék által erősödnek a társas és családi kapcsolatok, megküzdési stratégiák alakulnak ki és javul a konfliktuskezelés is.