Állandó programok – az intézményben működö klubok, körök foglalkozásai »
Versekkel és zenével ünnepli a magyar kultúra napját a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) az intézmény Fürdő sori épületében: január 17-én, pénteken 18 órától Vecsei H. Miklós és Balla Gergely József Attila-estjének lehet részese a közönség, másnap, szombaton pedig Bősze Ádám zenetörténész kalandozik a magyar nép leghíresebb dallamai között, Kemény Zsombor zongoraművész közreműködésével. Az estekre a www.fehervariprogram.hu/jegy oldalon lehet belépőjegyet váltani.
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én annak emlékére, hogy a kézirat tanúsága szerint 199 évvel ezelőtt Kölcsey Ferenc ezen a napon tisztázta le Szatmárcsekén – „a magyar nép zivataros századaiból” – vett példákra épített költeménye, a Himnusz kéziratát. Az SZKKK két eseménnyel készül a jeles ünnepre az intézmény Fürdő sori központjában.
Mondjad, Atikám! címmel Vecsei H. Miklós és Balla Gergely József Attila-estjét láthatja a közönség január 17-én, pénteken 18 órától. Mit jelent nekünk József Attila? Ismerjük az életét. Van kedvenc versünk tőle. Életszakaszainkban újra- és újraértelmezzük sorait. De ritkán gondolkozunk el azon, hogy milyen pusztító szenvedély és szeretni vágyás élt benne. „József Attila az őrület erejével, egy-egy szavával néha mélyebbre nyúlt, mint bárki más előtte” – írja róla naplójában Márai Sándor. Ebből a mélységből merít Vecsei H. Miklós, innen próbálja megmutatni a költő életútját, szerelmeit és versrészleteit. Az előadásban a Platon Karataev frontembere, Balla Gergely is szerepel.
Melyik a legismertebb magyar dallam? A Boci, boci? A Himnusz melódiája? Esetleg a Szózaté, netán a Tavaszi szél vizet áraszt? Mit jelentenek a mai kor emberének a magyar nép leghíresebb dallamai? A komolyzene lehet érdekes még ma is? Milyen el nem mondott történetek rejtőznek a dallamok mögött? Többek között ezekre a kérdésekre is keresi a választ Bősze Ádám zenetörténész Kemény Zsombor zongoraművész közreműködésével a Dalra, magyar! című, sokszor mulattató, sokszor elgondolkodtató, de mindenképp tartalmas és izgalmas előadás keretében január 18-án, szombaton 18 órától.
Vecsei H. Miklós és Balla Gergely estjére minden jegy elkelt, Bősze Ádám estjére 2000 Ft/fő áron váltható belépőjegy a www.fehervariprogram.hu/jegy oldalon, személyesen pedig az események előtt, a helyszínen lehet belépőt váltani, amennyiben elővételben nem kel el minden jegy.
A rendezvény sajtónyilvános.
A magyar kultúra napja alkalmából 2025. január 17-én, pénteken 18 órától Mondjad, Atikám! címmel Vecsei H. Miklós és Balla Gergely (Platon Karataev) József Attila-estjének lehet részese a közönség a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) Fürdő sori épületében. Az estre minden jegy elkelt.
Mit jelent nekünk József Attila? Ismerjük az életét. Van kedvenc versünk tőle. Életszakaszainkban újra- és újraértelmezzük sorait. De ritkán gondolkozunk el azon, hogy milyen pusztító szenvedély és szeretni vágyás élt benne. „József Attila az őrület erejével, egy-egy szavával néha mélyebbre nyúlt, mint bárki más előtte” – írja róla naplójában Márai Sándor. Ebből a mélységből merít Vecsei H. Miklós, innen próbálja megmutatni a költő életútját, szerelmeit és versrészleteit. Az előadásban a Platon Karataev frontembere, Balla Gergely is szerepel.
Az estre elővételben minden jegy elkelt.
A rendezvény sajtónyilvános.
A magyar kultúra napja alkalmából 2025. január 18-án, szombaton 18 órától Dalra, magyar! címmel Bősze Ádám zenetörténész kalandozik a magyar nép leghíresebb dallamai között, Kemény Zsombor zongoraművész közreműködésével a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) Fürdő sori épületében. Az estre elővételben minden jegy elkelt.
Melyik a legismertebb magyar dallam? A Boci, boci tarka? A Himnusz melódiája? Esetleg a Szózaté, netán a Tavaszi szél vizet áraszt hangjai? Mit jelentenek a mai kor emberének a magyar nép leghíresebb dallamai? A komolyzene lehet érdekes még ma is? Milyen el nem mondott történetek rejtőznek a dallamok mögött? Többek között ezekre a kérdésekre is keresi a választ Bősze Ádám zenetörténész Kemény Zsombor zongoraművész közreműködésével a Dalra, magyar! című, sokszor mulattató, sokszor elgondolkodtató, de mindenképp tartalmas és izgalmas előadás keretében január 18-án, szombaton 18 órától. Az előadás után Bősze Ádám árusítja és dedikálja a Muzsikális bestiák és a Nagy zenészek, nagy szerelmek című könyveit.
Az estre minden jegy elkelt.
A rendezvény sajtónyilvános.
Székesfehérvár egyik legrégebbi ünnepe Szent Sebestyén napja: 2025. január 20-án, hétfőn szentmisével, közösségi programmal, hagyományos étellel emlékeznek a városlakók a 285 évvel ezelőtti, halálos pestisjárvány idején tett fogadalomra. A szentmisét Spányi Antal megyés püspök celebrálja a Szent Sebestyén-templomban délelőtt 10 órakor.
1739-ben halálos pestisjárvány uralkodott Székesfehérváron is. A felsővárosi lakók böjtöt tartottak, és körmeneteken kérték Isten Szent Sebestyén segítségével, hogy szabadítsa meg őket a kórtól. Imáik meghallgatásra találtak, és a város megmenekült. A városrész lakói hálából örök időkre szóló fogadalmat tettek, amelyet ünnepélyesen okiratba is foglaltak, és a belső tanács jegyzőkönyvében is megörökítettek – ennek a fogadalomnak emlékére tartanak minden esztendőben január 20-án szentmisét és közösségi programot a Felsővárosban.
• A Felsővárosi Általános Iskola diákjainak és tanárainak élőlánca a Szent Sebestyén-templom körül
• Fogadalmi szentmise a templomban, a misét Spányi Antal megyés püspök celebrálja
• A mise után vendéglátás a templom előtti téren fánkkal, teával
A fogadalom részeként építették meg 1739 és 1749 között a Szent Sebestyén-kápolnát, amelyet – nem kis részben a felsővárosiak adakozásának köszönhetően – 1800-tól 1807-ig nagyobb templommá bővítettek. A hagyományt misével, közösségi programmal ünneplik, tartják fenn. A mise előtt a Felsővárosi Általános Iskola diákjai és tanárai élőlánccal ölelik körül a templomot, így fejezve ki a város egyik legrégebbi hagyománya iránti elkötelezettségüket. A templomban 10 órai kezdettel Spányi Antal megyés püspök a város papságával tartott szentmisében emlékezik meg az elődök fogadalmáról. A mise után az esemény résztvevőit forró teával és a Szent Sebestyén napján hagyományos fánkkal kínálja a Fehérvári Polgárok Egyesülete a templom előtti téren.
A rendezvény ingyenes és sajtónyilvános.
Régi, több mint másfél évtizedes hagyománya van a Kisfaludi Bormustrának, amelyet idén január 25-én, szombaton 16 órától rendez meg a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ, valamint a Kisfaludi Hagyományőrző Kulturális Egyesület a Kisfaludi Közösségi Házban. Az eseményre fehér-, rosé- és vörösborokkal lehet nevezni Székesfehérvárról és környékéről.
A kétezres évek elején indult útjára a kisfaludi bormustrák sora, ahol a helyi borosgazdák bemutathatták boraikat egymásnak és a borkedvelőknek. A mustra lényege a kezdetek óta az, hogy életben tartsák a városrész bortermelő hagyományát és hozzáértő borászok véleményt mondjanak a gazdák borairól. Az idei, sorrendben 16. mustrán a borok bírálatát és a szakértői tanácsadást Nagy Zsolt okleveles borbíráló, borszakértő, bortanácsadó, Renner László szőlész, borász, technikus és Pánczél József okleveles borbíráló, a székesfehérvári Borok Pincéjének tulajdonosa végzi.
A megnyitó után a fehérborok minősítésével kezdődik a bormustra, majd a Búzavirág Dalkör lép a közönség elé az eseményre válogatott dalcsokorral. A műsort a rosé- és vörösborok minősítése követi, az eseményt az emléklapok és oklevelek átadása zárja.
A mustrára fehér-, rosé- és vörösborokkal ingyenesen lehet nevezni – a rendezvényen a szakértők elsősorban az újborokat bírálják. A mustrára szánt borokat a rendezvény napján, január 25-én 14.00–15.00 között várják a rendezvény helyszínén – minden nevezett borból legalább három palackkal kell hozni a kóstoltatáshoz és a bírálathoz, és a szervezők kérik, hogy a borászok a nevezési szándékot előre jelezzék Csordás Istvánnál a +3620/957-7554-es telefonszámon.
A komoly múltra visszatekintő esemény hagyománya megköveteli, hogy a bormintákat 0,75 literes űrtartalmú, lezárt üvegpalackban nyújtsák be a borászok. A palack lehet parafadugós vagy csavaros zárású is. A címkének – amely lehet kézírásos is – tartalmaznia kell a borász vagy pincegazdaság megnevezését és a bor fajtáját. A fehérborokat lehetőleg fehér palackban, a rosé- és vörösborokat akár színes üvegben is várják.
Az ingyenes eseményre nemcsak a bortermelőket, de a borfogyasztókat is várják a szervezők. A rendezvény sajtónyilvános.
Nincs új év pezsgő és zene nélkül: egy igazán elegáns programra várja az érdeklődőket a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) az Öreghegyi Közösségi Házba 2025. január 25-én, szombaton este hat órára. Újévi csillogást tapasztalhatnak meg az érdeklődők Kovács Dávid hegedűművész játékával és a buborékos mámorító itallal.
Az adventi öreghegyi csillogás után az új esztendő elején sem hagyja az SZKKK, hogy a januári napok szürkén és egyhangúan teljenek. És ez a hangulat kitart egészen a hónap végéig: január 25-én, szombaton este pezsgővel és hegedűszóval teszi felejthetetlenné a 2025-ös évkezdést Kovács Dávid hegedűművész este hat órakor az Öreghegyi Közösségi Házban.
A zenész egyedülálló élményben részesíti a közönséget, az improvizáció és a zenei kreativitás határtalan világába kalauzolva: koncertjén klasszikus, pop és rock dallamok találkoznak. Repertoárja széles spektrumot ölel fel a jazz standardektől a klasszikusok újragondolt változatáig – mindezt sajátos, egyedi stílusban, ami minden bizonnyal magával ragadó és felejthetetlen estét nyújt.
A kapunyitás délután öt órakor lesz: az érkezést újévi welcome pezsgővel teszik hangulatossá a szervezők.
A programra 3500 Ft/fő áron váltható belépőjegy a fehervariprogram.hu/jegy oldalon.
Az esemény sajtónyilvános.
Rendhagyó felállású, sajátos és unikális zenei világot képviselő trió lesz év első Jazzpéntekének fellépője: január 31-én 19 órától a Santa Diver formáció ad koncertet a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) Fürdő sori épületében. Az eseményre a www.fehervariprogram.hu/jegy oldalon lehet jegyet váltani.
A 2006 óta működő Santa Diver formációt a 2019-ben Artisjus-díjjal kitüntetett Kézdy Luca jazzhegedűs, Szesztay Dávid multiinstrumentalista-zeneszerző és Szegő Dávid dobos alkotja. A három hangszer és egyéniség egy egészen sajátos és unikális zenei világot képvisel, amit a jazz, world music, és a modern creative metszetében talált meg. Hangzásukat meghatározza a rendhagyó felállás (hegedű-basszusgitár-dob), Kézdy Luca különleges, széles érzelmi spektrumú hegedűjátéka, színes és dallamos basszus szólamok, és a kísérletező, néha szélsőséges, finom és egyben energikus dobolás.
A trió szerepelt már az összes fontosabb hazai fesztiválon és klubban, ezen kívül számos európai és tengeren túli fesztiválon is koncertezett. Eddigi kiadványaik – négy album és egy válogatás LP – után 2023 májusában megjelent „Morning Air” című ötödik lemezük, amely vinyl formátumban is elérhető.
A koncertre a www.fehervariprogram.hu/jegy oldalon, személyesen pedig a koncert előtt, a helyszínen lehet belépőt váltani, amennyiben elővételben nem kel el minden jegy.
A rendezvény sajtónyilvános.
A meseterápia témájával kezdődnek a Királykúti Társalgó 2025-ös estjei: február 6-án, csütörtökön 18.00 órakor Csabai Dorina Eszter mese- és művészetterapeuta előadásával várják a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ szervezői az érdeklődő felnőtteket a Királykút Emlékházban. Az estre a www.fehervariprogram.hu/jegy oldalon váltható belépő.
A háromfejű sárkány, a szerencsét próbáló szegény legény, a királykisasszony és még számos olyan mesehős és figura van a meseirodalomban, mely mindenki számára ismert karakter, a történeteiket pedig pontosan tudjuk, mintha velünk is előfordultak volna már hasonló esetek, nem igaz?
A meseterápia egy olyan felismerésen alapul, amely szerint minden élethelyzetnek megvannak a mesebeli párjaik – tehát az életünk mégiscsak követik a mesei szálakat, vagy talán pont fordítva, a történetek születtek az életünk eseményei alapján? A terápia során az adott életszituációhoz tartozó fabula segít végigjárni azt az utat, melyen az útkereső személy és a mese hőse is elindulhat. Megnézik, mit tett a másik hős, mi és ki segítette az útján, hogyan győzte le az akadályokat és foglalta el helyét a trónon. A meseterápia a személyes életesemények mitikus feldolgozásának gyakorlatán alapul, és legfontosabb célja a változásokhoz szükséges lelki, szellemi és testi feltételek megteremtése.
A terápia alkalmazható felnőttek és gyermekek körében egyaránt – erről is fog beszélni Csabai Dorina Eszter mese- és művészetterapeuta február 6-án, csütörtökön este hat órakor a Királykút Emlékházban (Székesfehérvár, Mikszáth Kálmán utca 25.), akit kérdezni is lehet a helyes azonosításokról, vagy akár a gyermekek traumáinak efféle feldolgozásáról. Csabai Dorina több mint 20 éve foglalkozik a mesék személyiségfejlesztő hatásaival, pszichés egészségvédő szerepével. Egyéni és csoportos foglalkozásokat is tart családok, gyermekek, fiatalok, szülők és pedagógusok számára.
Elővételben a www.fehervariprogram.hu/jegy oldalon, személyesen pedig az előadás előtt, a helyszínen lehet belépőt váltani (amennyiben elővételben nem kel el minden jegy): a teljes árú 1 100 Ft, a diák- és nyugdíjasjegy pedig 900 Ft. A kedvezmények igénybevételéhez nyugdíjas-, illetve diákigazolvány felmutatása szükséges.
A rendezvény sajtónyilvános.