Műsornaptár

Állandó programok – az intézményben működö klubok, körök foglalkozásai »
 

Királyok a Belvárosban
Székesfehérvár
júl 27., 17:00 – 19:00
Királyok a Belvárosban @ Székesfehérvár
17:00
Folytatódnak a Székesfehérvári Királyi Napokra hangoló óriásbábos hétvégék: július 27-én, szombaton 17 órától Géza fejedelem, felesége, Sarolt fejedelemasszony és a Szent Koronát hozó Asztrik püspök óriásbábját kísérhetik el sétájukon a középkori történelem iránt rajongók. Az[...]
aug. 11., 10:00 – aug. 20., 23:00
Székesfehérvári Királyi Napok @ Székesfehérvár
10:00
A Szent István ünnepe köré szervezett összművészeti fesztivál a történelmi főváros legfontosabb eseménye, amely minden esztendőben igazi kulturális csemegékkel várja a fehérváriakat és a városba látogatókat. A város legjelentősebb rendezvénye mára országos hírnévnek örvend, sokan[...]
Lovagok Napja • Koronázási Ünnepi Játékok • Négy nap középkor a Belvárosban @ Belváros
09:50
Kalandokkal teli, izgalmas időutazás a középkorba – ezt ígéri a Lovagok Napja és a Koronázási Ünnepi Játékok három napja. Audienciát tart a királyi óriásbáb-család, lovagok bajvívnak, zenészek muzsikálnak, mesterek szorgoskodnak az utcán, a középkori piacon[...]
Lovagok Napja
Városház tér, Nemzeti Emlékhely
aug. 17., 10:00 – 19:00
Lovagok Napja @ Városház tér, Nemzeti Emlékhely
10:00
2024-ben első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal indítja útjára a Szent István Király Múzeum egész napos, kreatív középkori családi programját, a Lovagok Napját. Kérjük, kísérjék figyelemmel online felületeinket, a műsort folyamatosan frissítjük! A programok ingyenesek. A műsorváltoztatás[...]
aug. 18., 10:00 – 22:00
KÜJ – augusztus 18., vasárnap @ Belváros
10:00
Kalandokkal teli, izgalmas időutazás a középkorba – ezt ígéri a Koronázási Ünnepi Játékok három napja. Audienciát tart a királyi óriásbáb-család, lovagok bajvívnak, zenészek muzsikálnak, mesterek szorgoskodnak az utcán, a középkori piacon kofák és korhelyek hangoskodnak,[...]
aug. 19., 10:00 – 22:00
KÜJ – augusztus 19., hétfő @ Belváros
10:00
Kalandokkal teli, izgalmas időutazás a középkorba – ezt ígéri a Koronázási Ünnepi Játékok három napja. Audienciát tart a királyi óriásbáb-család, lovagok bajvívnak, zenészek muzsikálnak, mesterek szorgoskodnak az utcán, a középkori piacon kofák és korhelyek hangoskodnak,[...]
aug. 20., 10:00 – 22:00
KÜJ – augusztus 20., kedd @ Belváros
10:00
Kalandokkal teli, izgalmas időutazás a középkorba – ezt ígéri a Koronázási Ünnepi Játékok három napja. Audienciát tart a királyi óriásbáb-család, lovagok bajvívnak, zenészek muzsikálnak, mesterek szorgoskodnak az utcán, a középkori piacon kofák és korhelyek hangoskodnak,[...]

Állandó programok – az intézményben működö klubok, körök foglalkozásai »
 
 

júl
27
szo
2024
Királyok a Belvárosban @ Székesfehérvár
júl 27 @ 17:00 – 19:00

Folytatódnak a Székesfehérvári Királyi Napokra hangoló óriásbábos hétvégék: július 27-én, szombaton 17 órától Géza fejedelem, felesége, Sarolt fejedelemasszony és a Szent Koronát hozó Asztrik püspök óriásbábját kísérhetik el sétájukon a középkori történelem iránt rajongók. Az esemény Palásti Máté gitárművész-zeneszerző 18 órakor kezdődő kiskoncertjével zárul a Zichy ligeti Zenepavilonban.

A város legnagyobb kulturális eseményét megelőző hétvégéken idén is megjelennek a királyi óriásbábok a fehérvári Belvárosban; a népes rajongótáborral rendelkező óriásokat hagyományőrző csapatok és régizenészek kísérik a középkort idéző eseményen. A sorozat következő epizódjában a keresztény Magyarország megalapozásában meghatározó szerepet játszó Géza fejedelem, Sarolt fejedelemasszony és Asztrik püspök óriásbábja vonul fel a Fő utcán.

Az óriásbábokat ezúttal a Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület tagjai kísérik, akik a Városház téren bemutatót is tartanak. A 2013 óta működő egyesület a IX–XI. század időszakát, annak kultúráját, viseleteit, fegyvereit igyekszik megismertetni a modern kori közönséggel; nemcsak magyar, hanem a korban a Kárpát-medencében megjelenő más népeket, így például kései avarokat, szlávokat vagy vikingeket is megjelenítik. Fontosnak tartják, hogy a látogatók a korabeli mindennapokat, a konyhaművészetet, a kézműves hagyományokat is megismerjék.

A menet 17 órakor indul a Vörösmarty Színháztól, az óriásbábokat Szabó Miklós mutatja be a Mátyás király-emlékműnél és az Országalmánál, a zenei aláfestést a Sub Rosa régizenei együttes szolgáltatja. Az 1999-ben alakult zenekar középkori, azon belül is legfőképpen 13. századi európai hangszeres zenét játszik. A több száz éves darabokat a középkorban használt hangszereken, korabeli viseletben szólaltatják meg.

A program zárásaként 18 órától Palásti Máté ad kiskoncertet a Zichy ligeti Zenepavilonban. A gitárművész-zeneszerző koncertjein két különleges gitáron játszik, stílusát a jazz és a flamenco zene fúziója inspirálja, amelyhez a roma kultúra jellegzetes dallamai improvizációval párosulnak. Máté küldetésének tekinti, hogy minél szélesebb körben meg tudja mutatni a gitárzene szépségét és sokszínűségét. Innovatív játéka és kompozíciói iránt külföldön is mind többen érdeklődnek: az elmúlt években többek között Indiában, Kubában, Mexikóban, Ausztriában, Montenegróban, Lengyelországban, Németországban, az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában koncertezett; nemrég zárult kéthetes kolumbiai gitárturnéja után ősszel Finnországban és Észtországban lép közönség elé.

aug
11
vas
2024
Székesfehérvári Királyi Napok @ Székesfehérvár
aug 11 @ 10:00 – aug 20 @ 23:00

A Szent István ünnepe köré szervezett összművészeti fesztivál a történelmi főváros legfontosabb eseménye, amely minden esztendőben igazi kulturális csemegékkel várja a fehérváriakat és a városba látogatókat. A város legjelentősebb rendezvénye mára országos hírnévnek örvend, sokan ehhez az időponthoz igazítják a szabadságukat. A sorozat leglátványosabb része a Lovagok Napja és a Koronázási Ünnepi Játékok középkori forgataga, amikor hagyományőrző csapatok, régizenei együttesek, gólyalábas komédiások, családi és gyerekprogramok csalogatják időutazásra a látogatókat.

Kérjük, kísérjék figyelemmel online felületeinket, a műsort folyamatosan frissítjük!
A programok ingyenesek, a belépődíjas rendezvényeket jeleztük. A műsorváltoztatás jogát a szervezők fenntartják.

Információ:
A Székesfehérvári Királyi Napok honlapja  »
A Székesfehérvári Királyi Napok Facebook-oldala  »


Programok a fesztivál teljes ideje alatt

Augusztus 11–20. Nyitott Városháza – megtekinthető a Szent Korona, az Országalma és a koronázási kard hiteles másolata (Városház tér 1.)

Augusztus 11–20. 20.30–24.00 Fényfestés a Városháza épületén (Városház tér)

Augusztus 11–20. Kirakodóvásár a Belvárosban a Székesfehérvár Városgondnoksága Kft. szervezésében

Augusztus 11–20. 9.00–20.00 A Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert ingyenesen látogatható

Augusztus 11–20. 10.00–18.00 A Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont ingyenesen látogatható


AUGUSZTUS 9–11., PÉNTEK–VASÁRNAP

11.00–19.00  Fehérvári Mézünnep – mézvásár, mézkóstolás, mézes előadások, interaktív játékok gyerekeknek (Országzászló tér)


AUGUSZTUS 10., SZOMBAT

10.00–18.00  1100 év Európában – 20 év az Európai Unióban – vándorkiállítás interaktív elemekkel (Szervező: Magyar Nemzeti Levéltár, helyszín: Fejér Vármegyei Levéltár)

10.00–18.00  Magyar Menyasszony – interaktív tablókiállítás az elmúlt 500 év házasodástörténetéről féltve őrzött ruhák, kellékek, szerelmeslevelek segítségével (Szervező: Magyar Nemzeti Múzeum, helyszín: Hiemer-ház, Bálterem)

10.00–14.00  Királyok, hősök, csaták – Történelmi pop-up képeslap készítése (Szervező: Szépművészeti Múzeum és Szent István Király Múzeum, helyszín: Új Magyar Képtár)

15.00–16.00  Királyok, hősök, csaták Bellák Gábor művészettörténész előadása európai- és magyar történelmünk sorsfordító állomásait mutatja be a magyar történeti festészet meghatározó festményeinek megismertetésével (Szervező: Szépművészeti Múzeum, helyszín: Városháza, Díszterem)

16.00  Mi, magyarok – Gárdos Péter: Szamárköhögés című filmjének vetítése és közönségtalálkozó. Vendég: Gárdos Péter rendező, moderátor: Gruber Nóra és Lukácsy György. A belépés ingyenes, regisztráció »   (Szervező: Nemzeti Filmintézet, helyszín: Barátság mozi)

17.00  Fehérvári Fúvós Fesztivál – a Székesfehérvári Fúvószenekar és a meghívott zenekarok muzsikálnak a Belváros közönségének (Városház tér)

17.00  Tánc-tér – összefogás a tánc nyelvén. Székesfehérvári Balett Színház: Parádé – hangulatok, életképek, szituációk a tánc nyelvén, a Boban Marković Orkestar zenéjére (részlet), Magyar Nemzeti Táncegyüttes: Európa szívében – válogatás a magyar nyelvterület legszebb táncaiból. A belépés ingyenes, regisztráció »  (Szervező: Nemzeti Táncszínház, helyszín: Vörösmarty Színház)

19.00  Nyikoláj Vasziljevics Gogol: Háztűznéző – a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkciója. A belépés ingyenes, regisztráció » (Szervező: Nemzeti Színház, helyszín: Vörösmarty Színház Kozák András Stúdió)


AUGUSZTUS 11., VASÁRNAP

10.00–18.00  1100 év Európában – 20 év az Európai Unióban – vándorkiállítás interaktív elemekkel (Szervező: Magyar Nemzeti Levéltár, helyszín: Fejér Vármegyei Levéltár)

10.00–18.00  Magyar Menyasszony – interaktív tablókiállítás az elmúlt 500 év házasodástörténetéről féltve őrzött ruhák, kellékek, szerelmeslevelek segítségével (Szervező: Magyar Nemzeti Múzeum, helyszín: Hiemer-ház, Bálterem)

10.00–18.00  A katonaláda titka (Szent István Király Múzeum – Rendház Díszudvar)

A Hadtörténeti Múzeum munkatársainak bemutatójával az első világháború frontjain harcoló katonák mindennapjait elevenednek meg. Személyes használati- és emléktárgyak, fényképek, levelek, ruhadarabok, korabeli fotók, plakátok, fegyverek segítségével idézik meg déd- és ükapáink 1914-1918 közötti fronton töltött életszakaszát. A látogatók megismerkedhetnek a körülményekkel, ahogy éltek és a nehézségekkel, amelyekkel szembe kellett nézniük.

10.00–18.00  Gasztrobusza magyar konyha remekeinek innovatív bemutatása, Hungarikum falatkák kínálása, Hungarikum játéktér – interaktív szabadtéri játékok, amelyek nemzeti hagyományainkat az innovatív megoldásokkal ötvözik (Szervező: Nemzeti Művelődési Intézet, helyszín: Zichy liget)

10.00–13.00  A csoda a Te kezedben vana látogatók kipróbálhatják a cirkuszi eszközöket, és részévé válhatnak a cirkuszi varázslatnak (Szervező: Nemzeti Cirkuszművészeti Központ, helyszín: Zichy liget)

10.00–18.00  Kézműves foglalkozások: ütőfás mézeskalács pingálása, könyvjelző készítése gyöngyhímzéssel, kulcstartó készítése bútorfestési technikával, barátságkarkötő készítése fonókoronggal, termésékszer készítése, tulipán készítése nemezeléssel (Szervező: Hagyományok Háza, helyszín: Zichy liget, Zenepavilon körül)

11.00  Aprók tánca – gyermekjátékok, mondókák, dalocskák és sok játék az Alba Regia AMI és a Szedtevette zenekar közreműködésével (Szervező: Hagyományok Háza, helyszín: Zichy liget, Zenepavilon)

11.00  Magyar Menyasszony tablókiállítás kísérőprogram (Szervező: MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum, helyszín: Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont)

15.15  Mézlovagrendek és a Mézkirálynő felvonulása (Fő utcaAlba Plaza)

16.00  Mézlovagrendek köszöntése, mézlovagavatás (Országzászló tér)

16.30–18.00  Sanctum – Pilinszky – fókuszban a kortárs magyar irodalom, Pilinszky és Székesfehérvár kapcsolata. Műsorvezető: Juhász Anna irodalmár, a Petőfi Kulturális Ügynökség irodalomszakmai programjainak vezetője, résztvevők: Prieger Zsolt zenész, dr. Bakonyi István író, magyartanár, irodalomtörténész (Szervező: Petőfi Kulturális Ügynökség, helyszín: Városháza, Díszterem)

17.00  „Száll a világ lepke-szárnyon” – Sebő Ferenc Kossuth-díjas és Erkel-díjas zeneszerző és Soós Réka Junior Prima-díjas népdalénekes műsora (Szervező: Országos Széchényi Könyvtár, helyszín: Zichy liget, Zenepavilon)

18.00  Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál felvonulás, résztvevők: Alba Regia Táncegyüttes csoportjai és vendégei, a mexikói, spanyol és szlovák tánccsoportok, valamint a Tököli Délszláv Táncegyüttes, útvonal: Táncház, Malom utca → Zichy liget → Mátyás király körút → Alba Plaza → Városház tér → Fő utca → Zichy-színpad

19.00  A Székesfehérvári Királyi Napok ünnepélyes megnyitója. Királyi Táncpódium – Nyitógála az Alba Regia Táncegyüttessel és vendégeivel (Mexikó, Spanyolország, Szlovákia, Tököli Délszláv Táncegyüttes). A rendezvénysorozatot megnyitja: dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, valamint dr. Cser-Palkovics András polgármester. (Zichy-színpad) (Kedvezőtlen időjárás esetén az előadás elmarad.)

2024-ben újra a világ különböző pontjairól érkező táncegyütteseket lát vendégül a házigazda Alba Regia Táncegyüttes: Mexikóból, Spanyolországból és Szlovákiából is érkeznek csoportok, valamint fellép a Tököli Délszláv Táncegyüttes. A műsort a megszokott, hatszáz férőhelyes nézőtéren ülve élvezheti a közönség, kerekesszékes vendégeinknek külön helyet jelölünk ki a színpad közelében.

21.30  Királyi Folkest: 21.30 A Puszták Népe Front és a Góbé zenekar koncertje, 24.00 Muzsika a Tilinkó zenekarral (Táncház, Malom utca 6., jegyvásárlás: https://jegy.artefolk.hu)

A Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál részletes programja: www.kiralyinapok.hu


AUGUSZTUS 12., HÉTFŐ

10.00–18.00  1100 év Európában – 20 év az Európai Unióban – vándorkiállítás interaktív elemekkel (Szervező: Magyar Nemzeti Levéltár, helyszín: Fejér Vármegyei Levéltár)

10.00–18.00  Magyar Menyasszony – interaktív tablókiállítás az elmúlt 500 év házasodástörténetéről féltve őrzött ruhák, kellékek, szerelmeslevelek segítségével (Szervező: Magyar Nemzeti Múzeum, helyszín: Hiemer-ház, Bálterem)

16.00  Királyi Játéktér, résztvevők: Spanyolország és Szlovákia (Országzászló tér, esőhelyszín: Zichy liget, Zenepavilon)

17.00  Térzene, résztvevők: Spanyolország és Szlovákia (Mátyás király-emlékmű) (Kedvezőtlen időjárás esetén a program elmarad)

19.00  Királyi Táncpódium, résztvevők: az Alba Regia AMI csoportjai, 20.00 A Duna Művészegyüttes Duna fergeteges című műsora (Zichy-színpad)

Hagyományos tánckultúránk karakterének egyik fő jellemzője a virtuozitás. A különböző tájegységeink ügyességi, szóló és páros típusú táncaiban egyaránt megtalálhatóak a lendületes embert próbáló vagy épp kimagasló tánctudást igénylő elemek. A Duna Művészegyüttes Duna fergeteges című előadása egy olyan válogatás, melyben a közelmúlt néptánc bemutatóinak leglátványosabb, legvirtuózabb koreográfiáiból szemezgettek.

20.30  Kertmozi: Mindenütt férfi – mb. francia vígjáték (16), jegyvásárlás » (Bartók Béla tér) (Kedvezőtlen időjárás esetén a vetítés elmarad)

Mit tegyen egy elhanyagolt, ám szereleméhes negyvenes nő? Iris házasságából minden izgalom kiveszett, és attól fél, így kell majd megöregednie. Kíváncsiságtól vezérelve beleveti magát az online társkeresés világába, és akaratlanul is magára magára szabadítja ismeretlen férfiak üzeneteinek áradatát.

21.30  Királyi Folkest: 21.30 Spanyolország és Szlovákia, 24.00 Muzsika a Galiba zenekarral (Táncház, Malom utca 6., jegyvásárlás: https://jegy.artefolk.hu)

A Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál részletes programja: www.kiralyinapok.hu


AUGUSZTUS 13., KEDD

10.00–18.00  1100 év Európában – 20 év az Európai Unióban – vándorkiállítás interaktív elemekkel (Szervező: Magyar Nemzeti Levéltár, helyszín: Fejér Vármegyei Levéltár)

10.00–18.00  Magyar Menyasszony – interaktív tablókiállítás az elmúlt 500 év házasodástörténetéről féltve őrzött ruhák, kellékek, szerelmeslevelek segítségével (Szervező: Magyar Nemzeti Múzeum, helyszín: Hiemer-ház, Bálterem)

16.00  Királyi Játéktér: népi gyermekjátszó Kneifelné Laczkó Kriszta és a Szedtevette zenekar vezetésével (Országzászló tér, esőhelyszín: Zichy liget, Zenepavilon)

17.00  A Lánczos Kornél-Szekfű Gyula-Ösztöndíj, a Deák Dénes-Díj és a Deák Dénes-Ösztöndíj ünnepélyes átadása (Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont, Várkörút 21.)

19.00  Az Osszárium megnyitása, tiszteletadás virágelhelyezéssel. Az esemény mindenki számára nyitott, a szervezők szeretettel várják a fehérváriakat: tisztelegjünk együtt a királyok emléke előtt! (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

A székesfehérvári Nemzeti Emlékhely területén kialakított, kereszttel díszített, kőlappal fedett 2000-ben felavatott osszárium (sírkamra) az egykori királyi bazilikából előkerült, hányatott sorsú csontleletek megőrzését szolgálja, egyben közös síremléket állít az itt eltemetett uralkodóknak. A kripta minden évben az államalapító Szent István király emlékét őrző, augusztus 20-i ünnepségek alkalmával látogatható. A Székesfehérvári Királyi Napok idején, augusztus 11–20. között a Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert 9.00–20.00 óra között, a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont 10.00–18.00 óra között ingyenesen látogatható.

19.00  Királyi Táncpódium, résztvevők: az Alba Regia Táncegyüttes, az ARTE Múltidézők, Mexikó, Spanyolország és Szlovákia (Zichy-színpad)

Az 1949 óta működő, Európa-díjas Alba Regia Táncegyüttes tagjai nem hivatásos táncosok, akik számára a tánc hobbi. Koreográfiájukban az egész magyar nyelvterület táncait, színes népviseleteit mutatják be. A BAFOFIM Ballet Folklorico Fiesta Mexicana az egyik legjelentősebb mexikói táncegyesület, 1987 óta működik. Célja, hogy megőrizze, ápolja Mexikó kulturális hagyományait, melyek tekintetében kétségtelenül az egyik leggazdagabb ország. Az ötvenes években alapított Rosa Del Azafrán egyesület neve egybeforrt Spanyolország egyik legrégebbi fesztiváljával. Filozófiájuk a múlt és a jelen ötvözése, repertoárjuk, ruházatuk, előadásaik megalkotásához a hagyományt veszik alapul. A Folklore ensemble Háj 1975-ben alakult a dél-szlovákiai Rimavská Sobota városában. Szívesen és gyakran képviseltetik magukat Szlovákia határain túl is, amit 3 különböző kontinensen közel 40 befejezett fesztivál bizonyít.

20.30  Kertmozi: A tökfilkómb. francia vígjáték (12), jegyvásárlás » (Bartók Béla tér) (Kedvezőtlen időjárás esetén a vetítés elmarad)

Lehetetlen megnevelni egy ifjú playboyt? Küldjük vissza a múltba! Louis igazi partiarc, aki állandóan bajba keveredik, miközben pazarlóan költi milliárdos apja vagyonát. Az apa úgy dönt, hogy megleckézteti fiát: egy filmrendező segítségével elhiteti vele, hogy rejtélyes módon a 18. században landolt, és szolgaként tengeti napjait.

21.30  Királyi Folkest: 21.30 A KACAJ zenekar koncertje, 24.00 Muzsika a Galiba zenekarral (Táncház, Malom utca 6., jegyvásárlás: https://jegy.artefolk.hu)

A Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál részletes programja: www.kiralyinapok.hu


AUGUSZTUS 14., SZERDA

10.00–18.00  1100 év Európában – 20 év az Európai Unióban – vándorkiállítás interaktív elemekkel (Szervező: Magyar Nemzeti Levéltár, helyszín: Fejér Vármegyei Levéltár)

10.00–18.00  Magyar Menyasszony – interaktív tablókiállítás az elmúlt 500 év házasodástörténetéről féltve őrzött ruhák, kellékek, szerelmeslevelek segítségével (Szervező: Magyar Nemzeti Múzeum, helyszín: Hiemer-ház, Bálterem)

16.00  Királyi Játéktér, résztvevő: Mexikó (Országzászló tér, esőhelyszín: Zichy liget, Zenepavilon)

17.00  Térzene, résztvevő: Mexikó (Mátyás király-emlékmű) (Kedvezőtlen időjárás esetén a program elmarad)

17.30  A Magyar Szent Család ereklyék ünnepélyes átvitele a Püspöki Palotából a Szent István király-székesegyházba, ahol Spányi Antal megyés püspök celebrálja a fogadalmi szentmisét. Ezt követően körmenet a Magyar Szent Család ereklyéivel a Nemzeti Emlékhelyre, Szent Imre és Szent István sírjához, majd az ereklyék visszavitele a Püspöki Palotába.

19.00  Királyi Táncpódium, résztvevők: az ARTE Senior csoportja, a Generációk Táncműhely, Muharay-gála (Maglód, Érsekcsanád) (Zichy-színpad)

A Generációk Táncműhely a Hazai Esszencia című műsorában egy kivonatot állít színpadra a mai Szlovákia magyarlakta falvainak hagyományos tánc és zene kultúrájából, megmutatva azok azonosságait, vagy épp különbözőségeit Csallóköztől egészen Bodrogközig. Az Érsekcsanádi Bazsarózsa Néptáncegyüttes Csöröglő címet viselő műsorában a református nagygazda családok keresztelőit kísérő szokásokat és a keresztelőt követő mulatságot mutatják be. A Maglódi Kacamajka Táncegyüttes „Már a miénk a menyasszony…” című, többszörösen díjazott koreográfiájukban a maglódi lakodalmas szokásokkal ismertetik meg a közönséget.

20.30  Kertmozi: Mindörökké nyár (16) – mb. amerikai vígjáték (12e), jegyvásárlás » (Bartók Béla tér) (Kedvezőtlen időjárás esetén a vetítés elmarad)

Ginny (Kathy Bates), Mary (Diane Keaton) és Nora (Alfre Woodard) valaha a legjobb barátnők voltak, és azt csinálták, amit a legjobb barátnők szoktak: minden nyáron együtt mentek táborozni, ahol boldogan hülyültek, poénkodtak és pasiztak. Ginny úgy dönt, még egyszer összetrombitálja a régi, immáron hetven felett járó csajokat egy közös táborozásra.

21.30  Királyi Folkest: 21.30 RitMusa Zenekar és Mexikó, 24.00 Muzsika a Galiba zenekarral (Táncház, Malom utca 6., jegyvásárlás: https://jegy.artefolk.hu)

A Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál részletes programja: www.kiralyinapok.hu


AUGUSZTUS 15., CSÜTÖRTÖK

18.00  Nagyboldogasszony-napi ünnepi szentmise (Szent István király-székesegyház)

18.00  Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál Felvonulás, résztvevők: az Alba Regia Táncegyüttes és vendégei, a mexikói, spanyol és szlovák tánccsoportok, valamint a Tököli Délszláv Táncegyüttes, útvonal: Táncház, Malom utca → Zichy liget (Ügyvédek utcája) → Mátyás király körút → Alba Plaza → Városház tér → Fő utca → Zichy-színpad

19.00  Királyi Táncpódium – Zárógála az Alba Regia Táncegyüttessel és vendégeivel (Mexikó, Spanyolország, Szlovákia, Tököli Délszláv Táncegyüttes) (Zichy-színpad)

21.30  Fesztiválzáró – A Coco Loco zenekar latin táncestje és Paraba Világzenei Klub (Táncház, Malom utca 6., jegyvásárlás: https://jegy.artefolk.hu)

A Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál részletes programja: www.kiralyinapok.hu


AUGUSZTUS 16., PÉNTEK

9.30  Megemlékezés a Magyar Királyi Szent István 3. Gyalogezred emléknapja alkalmából (Lánczos Kornél Gimnázium udvara)

18.00  X. Fricsay Richárd Regionális Katonazenekari Fesztivál (Városház tér) 17.30-tól Térzene a Zichy ligeti Zenepavilonnál, a Mátyás király-emlékműnél, az Országalmánál és az Alba Plaza előtti téren. Résztvevő zenekarok: Veszprém Légierő Zenekar, Légierő Zenekar Szolnok, MH BHD 32. Testőrezred Helyőrségi Zenekara, Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar

18.00  Államalapító Szent István-emlékérem és díj ünnepélyes átadása (Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház)

Az Államalapító Szent István Érdemrend és Díj Alapítvány kiemelt célja a Szent István-i keresztény értékrend megismertetése és elfogadtatása a társadalom széles körében. Az alapítvány 2004-ben hozta létre a Szent István-emlékérmet és díjat. Székesfehérvár legkiemelkedőbb civil elismerését váltott esztendőben kapja székesfehérvári, illetve országos-nemzetközi szinten ismert és elismert személyiség, akinek szakmai életútjához, emberi hozzáállásához mindenkor az államalapító király öröksége szolgált iránymutatásul, keresztény életet élt, és ennek szellemében kiemelkedő tevékenységet végzett.

20.00  Fenyő Miklós koncert (Zichy-színpad) (Kedvezőtlen időjárás esetén a koncert elmarad.)

A zenei pályán eltöltött több mint 50 év, több mint 400 dal, több mint egy szerző, több mint egy előadó – egy kultusz: Fenyő Miklós. A 60-as évektől ő a rock&roll első számú és utánozhatatlan nagykövete, aki töretlen energiával koncertezik jelenleg is országszerte és a határokon túl is. Koncertjén a Fenyő Gyöngye zenekar és a Csacska Macska vokál kíséri, a Jampi Angyalok pedig mindent megtesznek azért, hogy mindenkit táncba vigyenek.

20.30  Kertmozi: It Ends With Us – Velünk véget ér – (12E) mb. amerikai romantikus film, jegyvásárlás »  (Bartók Béla tér) (Kedvezőtlen időjárás esetén a vetítés elmarad)

A világsikerű romantikus regény filmváltozatának főhőse, Lily mindig egy saját boltra vágyott, most talán teljesül is álma. Közben megismerkedik egy rokonszenves férfival, aki kedves, jó fej és jóképű – hát persze, hogy szerelem lesz belőle. De az intenzív boldogság átmeneti. Még szerencse, hogy találkozik egy réges-régi baráttal, aki talán segít neki.


AUGUSZTUS 17., SZOMBAT

9.30  A negyven éve Kemi finn testvérvárosból ajándékba kapott hajóhorgony történetét ismertető tábla bemutatása (Csónakázó-tó partja, a hajóhorgonynál)

10.00–tól Lovagok Napja és II. Szent István Torna – Egész napos program a Városház téren, kézműves bemutatókkal, középkori játékokkal, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, lovagokkal, bajvívókkal, muzsikusokkal, csepűrágókkal, kézművesekkel. Részletes program » valamint a Négy nap középkor a Belvárosban című kiadványban (Városház tér)

10.00–12.00 és 15.00–17.00  „Küllő és rozetta” – rózsaablak-készítés (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

A középkori egyházi építészet egyik legizgalmasabb vívmánya a rózsaablak volt. Az összetett szépségű, megannyi szimbolikát magában rejtő művészi alkotások alapján most a Szent István Király Múzeum múzeumpedagógusaival segítségével mi is elkészíthetjük saját rózsaablakainkat.

10.00, 14.00 és 16.00  Táblára fel! – Fókuszban a Koronázó Bazilika – társasjáték családoknak, baráti társaságoknak (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

A társasjátékban az egykori Koronázó Bazilika és a Középkori Romkert, valamint a magyar középkor történetéhez kapcsolódó kérdésekre válaszolva lehet haladni. A tudáspróba mellett rejtvények is megmozgatják az elmét. Hogy a játékosok ne csak az elméjüket tornáztassák meg, ügyességi feladatokra is számíthatnak. A részvételhez Előzetes regisztráció szükséges: fabian.cecilia@szikm.hu

20.00  Bikini koncert (Zichy-színpad) (Kedvezőtlen időjárás esetén a koncert elmarad.)

Németh Alajos zeneszerző-basszusgitáros 42 éve, 1982-ben hozta létre a Bikini együttest Nagy Feróval, valamint nagy tudású zenészek sorával. Két albumot készített ez a felállás – olyan lemezeket, amelyek a mai napig komoly értéket képviselnek a magyar könnyűzenében. A Bikini igazi sikertörténete azonban 1985-ben indult el, amikor D. Nagy Lajos énekes csatlakozott a zenekarhoz. A két év múlva megjelent, Mondd el című album több mint háromszázezer példányban kelt el.


AUGUSZTUS 18., VASÁRNAP

10.00–19.00  Koronázási Ünnepi Játékok – Történelmi fesztivál, találkozás az óriásbábokkal, középkori foglalkozások, középkori piac, hagyományőrző csapatok, régizenészek, családi játékok és koncertek. Részletes program » valamint a Négy nap középkor a Belvárosban című kiadványban (Városház tér, Fő utca, Országzászló tér, Zichy liget)

10.00–18.00  A katonaláda titka (Szent István Király Múzeum – Rendház Díszudvar)

A Hadtörténeti Múzeum munkatársainak bemutatójával az első világháború frontjain harcoló katonák mindennapjait elevenednek meg. Személyes használati- és emléktárgyak, fényképek, levelek, ruhadarabok, korabeli fotók, plakátok, fegyverek segítségével idézik meg déd- és ükapáink 1914-1918 közötti fronton töltött életszakaszát. A látogatók megismerkedhetnek a körülményekkel, ahogy éltek és a nehézségekkel, amelyekkel szembe kellett nézniük.

10.00–12.00 és 15.00–17.00  Alkoss mozaikot! – kézműves foglalkozás 10 éven felülieknek (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

Hogyan készült a koronázó bazilika szentélyének egykori mozaikja? Milyen anyagokból rakták össze? Mennyi maradt meg belőle? Ezekre a kérdésekre kaphatnak választ a látogatók, miközben maguk is elkészíthetik saját kis mozaikjukat a Szent István Király Múzeum múzeumpedagógusainak irányításával.

10.00, 14.00 és 16.00  Táblára fel! – Fókuszban a Koronázó Bazilika – társasjáték családoknak, baráti társaságoknak (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

A társasjátékban az egykori Koronázó Bazilika és a Középkori Romkert, valamint a magyar középkor történetéhez kapcsolódó kérdésekre válaszolva lehet haladni. A tudáspróba mellett rejtvények is megmozgatják az elmét. Hogy a játékosok ne csak az elméjüket tornáztassák meg, ügyességi feladatokra is számíthatnak. A részvételhez Előzetes regisztráció szükséges: fabian.cecilia@szikm.hu

20.00  Bagossy Brothers Company koncert (Zichy-színpad) (Kedvezőtlen időjárás esetén a koncert elmarad.)

A 2013 májusában alakult, máig változatlan felállásban játszó gyergyószentmiklósi zenekar népszerűsége gyors ütemben emelkedett: energikus, közönségcentrikus koncertjeivel rövid idő alatt vált előbb az erdélyi, majd az egész kárpát-medencei magyarság egyik legnépszerűbb zenekarává. A zenekar napjainkra már minden nagy magyarországi koncerthelyszínt megtöltött, többek között a Kárpát-medence legnagyobb fedett csarnokát, az MVM Dome-ot is, melyben eddig csak a Bagossy Brothers Company tudott telt házat csinálni.

20.30  Árpád-házi históriák – regisztrációhoz kötött ingyenes előadás (Bartók Béla tér).

Szereplők: Egyed Attila, Juhász Illés, Ballér Bianka és a VII. Kárpát-medencei Színjátszó Tábor résztvevői. Információ: www.koronazas.hu és www.vorosmartyszinhaz.hu, regisztráció »


AUGUSZTUS 19., HÉTFŐ

10.00–19.00  Koronázási Ünnepi Játékok – Történelmi fesztivál, találkozás az óriásbábokkal, középkori foglalkozások, középkori piac, hagyományőrző csapatok, régizenészek, családi játékok és koncertek. Részletes program » valamint a Négy nap középkor a Belvárosban című kiadványban (Városház tér, Fő utca, Országzászló tér, Zichy liget)

10.00  Biczó Piroska régész szakmai tárlatvezetése (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

10.00–12.00 és 15.00–17.00  Fess szekkót! – kézműves foglalkozás (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

Gyere és ismerkedj meg egy falfestészeti technikával! Lehetőséged van Aba-Novák Vilmos által készített történelmi szekkót inspirációnak használni az általad készülő alkotáshoz. Tekintsd meg az eredeti művet, majd abból kiindulva alkosd meg saját képi világodat a Szent István Király Múzeum múzeumpedagógusainak segítségével. A részvételhez előzetes regisztráció szükséges: szuts.angela@szikm.hu

10.00–14.00  Kreatív foglalkozás a Papírformával a Hadi Mustra kiállításhoz kapcsolódóan (Szent István Király Múzeum – Rendház Díszudvar)

10.00–18.00  Kitűzőkészítés – kézműves foglalkozás a Hadi Mustra kiállításhoz kapcsolódóan (Szent István Király Múzeum – Rendház Díszudvar)

Magyar tisztek százai kapták meg háborúk során hősiességükért, kiemelkedő szolgálatukért a minden idők egyik legnagyobb presztízsű kitüntetését, a Mária Terézia Katonai Rendet. II. József császár és király alapította 1789-ben a legénység számára az Arany és az Ezüst Vitézségi érmet – ezeket a kitüntetéseket több ezer magyar gyalogos és huszár elnyerte. A kiállításon szereplő példányok alapján most elkészíthetjük saját jelvényeinket is, kitűző formájában a Szent István Király Múzeum múzeumpedagógusainak segítségével.

15.00–00.15  32. Öreghegyi Mulatság

Fiskális út – Pozsonyi út körforgalom:

15.35 Nagy Benedek A szőlőműves című szobrának koszorúzása   

                                                                                   

Színpadi programok a Bory téren:

15.00  Beatrix, Mátyás okos felesége – a Batyu Színház előadása

16.00  Táncolj úgy, mint a hercegnők! – tánctanítás és táncfoglalkozás

16.30  A bort és az új kenyeret Tornyai Gábor plébános áldja meg. Dr. Cser-Palkovics polgármester, Östör Annamária és Horváth Miklós Csaba önkormányzati képviselők köszöntője. Borlovagrendek felvonulása, „Fejér Vármegye Bora” díjátadó, a borlovagrend műsora.

17.30  Groovehouse

18.00  Polinéz Táncok Stúdiójának bemutatója

18.30  Országos Musical & Operett Kurzus gálaműsora

19.40  Still Crazy – Kovács Áron & DJ Kényelmes

21.00  Utcabál a Fantom zenekarral

00.00  Fény-lézer show               

00.15  Il Silenzio              

15.00–19.00 Gyerekprogramok: Piros lábasos nosztalgiajáték, Cicamama játszótere, kézműves foglalkozások (varázspálcák készítése, nyakláncok és kulcstartók készítése zsugorka technikával)

20.30  Árpád-házi históriák – regisztrációhoz kötött ingyenes előadás (Bartók Béla tér).

Szereplők: Egyed Attila, Juhász Illés, Ballér Bianka és a VII. Kárpát-medencei Színjátszó Tábor résztvevői. Regisztrációhoz kötött ingyenes előadás, információ: www.koronazas.hu és www.vorosmartyszinhaz.hu, regisztráció »


AUGUSZTUS 20., KEDD

10.00–19.00  Koronázási Ünnepi Játékok – Történelmi fesztivál, találkozás az óriásbábokkal, középkori foglalkozások, középkori piac, hagyományőrző csapatok, régizenészek, családi játékok és koncertek. Részletes program » valamint a Négy nap középkor a Belvárosban című kiadványban (Városház tér, Fő utca, Országzászló tér, Zichy liget)

10.30  Szent István-napi ünnepi szentmise, a szent­misét bemutatja Spányi Antal megyés püspök (Szent István király-székesegyház)

16.45  Fehérvári királyok menete – történelmi felvonulás az óriásbáb-család 23 tagjával, hagyományőrzőkkel, zenészekkel, néptáncosokkal a Koronás park – Fő utca – Szent István tér útvonalon (Kedvezőtlen időjárás esetén a program elmarad.)

17.00  Tiszteletadás Szent István szarkofágjánál – ünnepi beszédet mond dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

18.00  Ünnepi közgyűlés – Ünnepi beszédet mond és Székesfehérvár kitüntetéseit átadja dr. Cser-Palkovics András polgármester (Szent István tér, esőhelyszín: Városháza, Díszterem)

20.00  Hunyadi László – az Alba Regia Szimfonikus Zenekar koncertszerű előadása (Esőnap: augusztus 21., szerda 20.00) A műsort a megszokott, hatszáz férőhelyes nézőtéren ülve élvezheti a közönség, kerekesszékes vendégeinknek külön helyet jelölünk ki a színpad közelében.

Az Erkel-életmű első maradandó opera-remekműve, a Hunyadi László című háromfelvonásos történelmi opera 1841-43 folyamán született meg. Szövegkönyvét Tóth Lőrinc Két László című drámája alapján Egressy Béni írta. Sikerét jelentős részben a nemzeti történeti köztudathoz kötődő, szerencsés témaválasztásának köszönhette, hiszen a Hunyadiak kora a magyar történelem dicsőséges időszaka volt. Az ünnepi előadáson a művet az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, az Alba Regia Vegyeskar, az Ars Musica Kamarakórus és a Primavera Kórus közreműködésével, Kneifel Imre, Szabó Adrienn és Burján Orsolya karnagyok vezetésével hallhatja a közönség.  Hunyadi László: Fekete Attila, Szilágyi Erzsébet: Kolonits Klára, Gara Mária: Zemlényi Eszter, V. László: Tötös Roland, Cillei Ulrik: Gábor Géza, Gara Miklós: Rezsnyák Róbert, Hunyadi Mátyás: Kálnay Zsófia. Vezényel: Dobszay Péter, rendező: Szikora János.


Kedves Látogatók!

Kérjük, kísérjék figyelemmel online felületeinket, a műsort folyamatosan frissítjük!

Információ online:

A Székesfehérvári Királyi Napok honlapja  »
A Székesfehérvári Királyi Napok Facebook-oldala  »

Információ személyesen:

Napközben a Tourinform irodájában (Városház tér, Hiemer-ház, nyitvatartás: hétköznap 9.00–18.00, hétvégén 10.00–18.00) vagy a Városház téri infopultjánál (nyitvatartás: hétköznap 10.00–20.00, hétvégén: 10.00–20.00) is tájékozódhatnak.

A Székesfehérvári Királyi Napok információs faháza az Országzászló téren, a Virágórával szemben található. Nyitvatartás: aug. 2–4. 17.00–20.00; aug. 5–10. 17.00–20.00; aug. 11–20. 10.00–20.00.

Az információs faházban Székesfehérvár önkéntesei segítik, tájékoztatják a látogatókat.

A programok ingyenesek, a belépődíjas rendezvényeket jeleztük.

A műsor- és helyszínváltoztatás jogát fenntartjuk.


 Főszervező:

Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ
Székesfehérvár, Fürdő sor 3.

Információ munkanapokon 8.00–16.00 között: +3622/866-008

Panaszkezelés, adatkezelés és elégedettségmérés: www.fehervariprogram.hu

Biztonsági és tűzriadó terv  »


ÉREZZÉK JÓL MAGUKAT SZÉKESFEHÉRVÁRON!

aug
17
szo
2024
Lovagok Napja • Koronázási Ünnepi Játékok • Négy nap középkor a Belvárosban @ Belváros
aug 17 @ 09:50 – aug 20 @ 22:00

Kalandokkal teli, izgalmas időutazás a középkorba – ezt ígéri a Lovagok Napja és a Koronázási Ünnepi Játékok három napja. Audienciát tart a királyi óriásbáb-család, lovagok bajvívnak, zenészek muzsikálnak, mesterek szorgoskodnak az utcán, a középkori piacon kofák és korhelyek hangoskodnak, boszik és jósok csalogatnak jövőbe látni.

Kérjük, kísérjék figyelemmel online felületeinket, a műsort folyamatosan frissítjük!

A programok ingyenesek. A műsorváltoztatás jogát a szervezők fenntartják.

A Székesfehérvári Királyi Napok honlapja  »
A Székesfehérvári Királyi Napok Facebook-oldala  »


LOVAGOK NAPJA

Augusztus 17., szombat

10.00 órától  Középkori Mesterségek Utcája (Városház tér)

Egy lovagi torna sem lehet teljes vásári forgatag nélkül. Muzsikusok, csepűrágók, kézművesek várják a látogatókat, hogy együtt idézzék fel a középkori hangulatot.  Csizmadia, kovácsmester, ötvös, gerencsér, bronzműves, üvegműves-üveggyöngy-készítő, nemezmester és  fazekas lesz velünk. Jöjjenek és pórnépkedjenek velük!

10.00 órától  Középkori játékok (Városház tér)

Rusztikus középkori mókák és történeti játékapróságok hada, udvaribolond-vetélkedő, ravasz szerzetes, boszorkánymérleg, terrakotta emlékérem és oklevél.

10.00–14.00  A Kard Művészete – interaktív harcművészeti bemutató (Városház tér)

Középkori fegyverek és viadalok testközelből! Az Ars Ensis Lovagi Kör és Kardvívó Iskola Egyesület történelmi európai harcművészeti interaktív bemutatója. Az eseményen a vállalkozó kedvűek középkori vívóleckét is vehetnek: a bemutatók szünetében lehetőség lesz közelebbről megszemlélni és kipróbálni a különböző fegyvereket.

10.00–12.00 és 15.00–17.00  „Küllő és rozetta” – rózsaablak-készítés (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

A középkori egyházi építészet egyik legizgalmasabb vívmánya a rózsaablak volt. Az összetett szépségű, megannyi szimbolikát magában rejtő művészi alkotások alapján most a Szent István Király Múzeum múzeumpedagógusainak segítségével mi is elkészíthetjük saját rózsaablakainkat.

10.00, 14.00 és 16.00  Táblára fel! – Fókuszban a Koronázó Bazilika – társasjáték (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

A társasjátékban az egykori Koronázó Bazilika és a Középkori Romkert, valamint a magyar középkor történetéhez kapcsolódó kérdésekre válaszolva lehet haladni. A tudáspróba mellett rejtvények is megmozgatják az elmét. Hogy a látogatók / játékosok ne csak az elméjüket tornáztassák meg, ügyességi feladatokra is számíthatnak. Családoknak, baráti társaságoknak ajánlott társasjáték, a részvételhez előzetes regisztráció szükséges: fabian.cecilia@szikm.hu

10.00  Régizenészek bemutatkozása – Keleti Szél Zenekar (Városház tér)

11.00  Jelenetek Szent Imre herceg életéből – a Szent Imre Általános Iskola és Gimnázium Szignum műhelyének színházi előadása (Városház tér)

12.00  Múzeumpedagógiai foglalkoztató a lovagokkal (Szent István Király Múzeum Rendház épület, Fő utca)

14.00  Viadalmenet – Középkori seregszemle – felvonulás (Országzászló tér, Várkörút, Városház tér)

14.30  Hódolat Szent István szarkofágjánál, Lovagok megemlékezése (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

15.10  Lovagi mustra (lovagok bemutatása) (Városház tér)

15.30  II. Szent István Torna kezdete (Városház tér)

18.00 Régizenészek bemutatkozása – Keleti Szél Zenekar (Városház tér)

18.30  Ünnepélyes díjátadó zászlólevonással (Városház tér)

 

20.00  Bikini koncert (Zichy-színpad) (Kedvezőtlen időjárás esetén a koncert elmarad.)


KORONÁZÁSI ÜNNEPI JÁTÉKOK

Augusztus 18–20., vasárnap–kedd

ÁLLANDÓ PROGRAMOK  10.00–19.00 óráig

KÖZÉPKORI PIACI HANGULAT a Szabad Színházzal – vásári életképek, piaci perpatvarok, kofák, komédiások, mutatványosok; játékok, interaktív előadások a közönség bevonásával (Városház tér)

KÖZÉPKORI JÁTÉKOK – rusztikus középkori mókák és történeti játékapróságok hada, udvaribolond-vetélkedő, ravasz szerzetes, boszorkánymérleg, terrakotta emlékérem és oklevél (Városház tér)

HAGYOMÁNYŐRZŐ FAMŰVES FOGLALKOZÁSOK – barkácsolás, szerszámpark és régi, muzeális szerszámok kiállítása (Városház tér)

JÓSOK ÉS BOSZORKÁNYOK SIKÁTORA – kártyavetés, hörcsögjósda: egész napos foglalkozások Váradi Eszter Sárával, Keller Jánossal, Jónás Andival, Ballér Biankával, Rovó Tamással és Németh Mariann-nal (Szent János köz)

KÉZMŰVESEK UTCÁJA – élménykovács, ólomöntés, éremverde, kalligráfia, történelmi játszóház és királyi kézműves foglalkozások (Fő utca)

TÖRTÉNELMI ÖLTÖZŐ – Gyöngyös-gombos, suhogó selymek, fényes lovagi öltözékek várják viselőiket! (Országzászló tér)

MESETÉR – óriásbábok kiállítása, interaktív mesterségbemutatók, történelmi öltöző, kézműves foglalkozások (Országzászló tér)

JÁTÉKOK A 23 ÓRIÁSBÁBBAL: Árpád-házi ágbogozó és Az Árpád-háziak nyomában játék az óriásbáboknál, az Országzászló téren. A foglalkoztató füzeteket keressék az információs faházban és az Országzászló téren!

HAGYOMÁNYŐRZŐK TÁBORA – Próbálja ki, hogyan éltek és harcoltak őseink! (Zichy liget)

LOVAGI TORNA – fából épült, 30 méter hosszú ügyességi pálya ifjú lovagjelölteknek (Zichy liget)

RÉGIZENEI EGYÜTTESEK – a Keleti Szél Zenekar, a Tabulatúra régizene-együttes, a Sub Rosa régizenei együttes, a Musica Historica együttes és a Hollóének Hungarica Régizene Együttes járja a Fő utcát három napon át

GÓLYALÁBASOK FELVONULÁSA – augusztus 18-án 11.30 és 15.00 órakor, augusztus 19-én 11.30 és 17.00 órakor, augusztus 20-án 13.30-kor (Zichy liget – Fő utca)

BŐVEBBEN AZ ÁLLANDÓ PROGRAMOKRÓL »


AUGUSZTUS 18., vasárnap

10.00  Pavane zászlóforgatók (Városház tér)

10.00  Musica Historica együttes – utcazene (Zichy liget)

10.30  Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület bemutatója (Zichy liget)

11.00  Történelmi Ispotályos Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

11.00  Vitéz László menyecskét keres – Barna Zsombor bábelőadása (Országzászló tér – Mesetér)

László nagy feladatot kap a nagymamucikájától: eljött az idő, hogy végre találjon magának egy igazi, belevaló, tűzről pattant menyecskét. Ám ez feladat nem is olyan egyszerű, mint azt ő elsőre gondolta. Útközben találkozik Kapucni-ficni-fecni-pacni urasággal; egy nedves csukával… vagy egy kedves kutyával; egy cumisképű paradicsompofával és nem várt nehézségekbe ütközik. Ajánljuk minden gyereknek és gyermeklelkű felnőttnek, aki szeret mulatni. Kemény Henrik Vitéz László történeteiből kiindulva, a hagyományokhoz hűen, de mégis új megközelítésben láthatják a híres, palacsintasütős, vörös sipkás kispajtást.

11.30  Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület bemutatója (Zichy liget)

12.00  Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója (Zichy liget)

12.30  I. András Király Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

13.00  Sub Rosa régizenei együttes – utcazene (Zichy liget)

14.00  Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat (Zichy liget)

14.00  Pavane zászlóforgatók (Vörösmarty Színház előtti tér)

14.30  Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

15.30  Szent László Vitézei Egyesület hagyományőrző bemutatója, ostromjáték (Zichy liget)

16.00  Hollóének Hungarica Régizene Együttes – utcazene (Zichy liget)

16.00  Zsebtenger – a Rutkai Bori Banda gyerekkoncertje (Országzászló tér – Mesetér)

A zenekar vidám, vagány dalaira táncra perdülhet az egész család. A felnőtt füleknek is kedvező funkos, diszkós zenék Boriék mesevilágába repítenek. Sárkányjárgánnyal szárnyalhatunk az egekbe, belopakodhatunk a Citrom Cirkuszba, kalózkodhatunk a Zsebtengeren, ufókkal táncolhatunk az Űrcsűrben és elbiciklizhetünk a Mesevárba vagy a Rizibizi Diszkóba. Bori színpompás horgolt bábjaival kelti életre a mesedalok szereplőit, míg a banda húzza a talpalávalót. A kétszeres Fonogram-díjas zenekar interaktív, játékos koncertjére szeretettel várjuk a „0-101 éves gyerekeket”.

16.30  Fehérvári Huszárok Egyesületének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

16.30  Pavane zászlóforgatók (Városház tér)

17.00  Zsarátnok Zsoldosai – Barokk látványkonyha (Zichy liget)

A látogatók betekintést nyerhetnek egy barokk udvari konyha rejtelmeibe, megtudhatják, miként főzték étkeiket négyszáz éve elődeink. Tárlatvezetéshez hasonlóan bemutatkoznak az akkori használati tárgyak, konyhai eszközök, eljárások, receptek. Közösen fogunk házisajtot füstölni, miközben megismerkedhetünk az akkori ruházat különcségeivel.

17.30  Gólyalábas utcaszínház (Városház tér)

18.30  Pannon mesék – a Szabad Színház előadása: fejezetek a térség középkori életéből (Városház tér)

20.00  Bagossy Brothers Company koncert (Zichy-színpad) (Kedvezőtlen időjárás esetén a koncert elmarad.)

20.30  Árpád-házi históriák – történelmi játék, regisztrációhoz kötött ingyenes előadás (Bartók Béla tér)

Egyed Attila, Juhász Illés, Ballér Bianka főszereplésével és a VII. Kárpát-medencei Színjátszó Tábor lelkes résztvevőivel készül az Árpád-házi históriák című történelmi játék. A produkcióban a 2013–2022 között a Koronázási Szertartásjátékokban bemutatott királyok kalandos életének egy-egy jelenetét mesélik el. Izgalmas időutazás: szerelem, gyilkosság, háború és becsület, a szent királyok nemzetségének rövid, de fordulatokban gazdag története.

Szereplők: Egyed Attila, Juhász Illés, Ballér Bianka, határon túli diákok a Rákóczi Szövetség szervezésében

Koreográfus: Rovó Tamás

Rendezőasszisztens: Pásztor Richárd

Rendező: Lőrincz Zsuzsa

Regisztráció:
Augusztus 18. »

Augusztus 19. »


AUGUSZTUS 19., hétfő

10.00  Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület bemutatója (Zichy liget)

11.00  Pavane zászlóforgatók (Városház tér)

11.00  Fehérvári Huszárok Egyesületének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

11.00  Bordó Sárkány koncert és táncház (Országzászló tér – Mesetér)

11.30  Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

12.00  I. András Király Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

12.30  Történelmi Ispotályos Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

14.00  Tabulatúra régizene-együttes – utcazene (Zichy liget)

14.00  Pavane zászlóforgatók (Városház tér)

15.00  Gólyalábas utcaszínház (Országzászló tér – Mesetér)

15.30  Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat (Zichy liget)

16.00  Mesebölcső – Csernik Szende mesemondó előadása (Országzászló tér – Mesetér)

Az előadás tartalmaz székely népmesét és régi népi játékokat, utóbbival pedig be is vonja a közönséget Csernik Szende. A műsort a mesemondó egy személyes történettel zárja, amiben a nagyszülők és unokák közti szeretetkapcsolatot elringatják a mesebölcsőben.

16.00  Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója (Zichy liget)

16.30  Musica Historica együttes – utcazene (Zichy liget)

17.00  Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület bemutatója (Zichy liget)

17.30  Szent László Vitézei Egyesület hagyományőrző bemutatója, ostromjáték (Zichy liget)

18.00  Pavane zászlóforgatók (Városház tér)

18.00  Zsarátnok Zsoldosai – Barokk látványkonyha (Zichy liget)

A látogatók betekintést nyerhetnek egy barokk udvari konyha rejtelmeibe, megtudhatjuk, miként főzték étkeiket négyszáz éve az elődeink. Tárlatvezetéshez hasonlóan bemutatkoznak az akkori használati tárgyak, konyhai eszközök, eljárások, receptek. Közösen fogunk házisajtot füstölni, miközben megismerkedhetnek az akkori ruházat különcségeivel.

18.30  Pannon mesék – a Szabad Színház előadása: fejezetek a térség középkori életéből (Városház tér)

20.30  Árpád-házi históriák – történelmi játék, regisztrációhoz kötött ingyenes előadás (Bartók Béla tér)

Egyed Attila, Juhász Illés, Ballér Bianka főszereplésével és a VII. Kárpát-medencei Színjátszó Tábor lelkes résztvevőivel készül az Árpád-házi históriák című történelmi játék. A produkcióban a 2013–2022 között a Koronázási Szertartásjátékokban bemutatott királyok kalandos életének egy-egy jelenetét mesélik el. Izgalmas időutazás: szerelem, gyilkosság, háború és becsület, a szent királyok nemzetségének rövid, de fordulatokban gazdag története.

Szereplők: Egyed Attila, Juhász Illés, Ballér Bianka, határon túli diákok a Rákóczi Szövetség szervezésében

Koreográfus: Rovó Tamás

Rendezőasszisztens: Pásztor Richárd

Rendező: Lőrincz Zsuzsa

Regisztráció:
Augusztus 18. »

Augusztus 19. »


AUGUSZTUS 20., kedd

9.30  Dúdoló – zenés foglalkozás 0–3 éveseknek (Országzászló tér – Mesetér)

10.00  Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

10.30  I. András Király Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

10.30  Pavane zászlóforgatók (Vörösmarty Színház előtti tér)

11.00  Hollóének Hungarica Régizene Együttes – utcazene (Zichy liget)

11.00  Bogár Muzsika – gyerekkoncert (Országzászló tér – Mesetér)

A Bogár Muzsika gyermekzenekar 13 évvel ezelőtti megalakulása óta töretlen elhivatottsággal és szeretettel járja az országot, számtalan sikeres koncertet tudhatnak maguk mögött. 2022-ben jelentették meg 3. albumukat, melynek címe: Mindenki volt gyerek. Kiemelten ügyelnek a zenei minőségre hangszerelés, dalszöveg és előadás szempontjából egyaránt, a tagok mindegyike professzionális előadó. Közvetlen, vidám, a gyermekeket is aktívan bevonó előadásaikon nem csak a gyermekek, hanem szüleik is maradandó élménnyel gazdagodnak.

11.30  Szent László Vitézei Egyesület hagyományőrző bemutatója, ostromjáték (Zichy liget)

12.00  Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület bemutatója (Zichy liget)

12.30  Pavane zászlóforgatók (Városház tér)

12.30  Keleti Szél Zenekar – utcazene (Zichy liget)

13.00  Sub Rosa régizenei együttes – utcazene (Zichy liget)

14.00  Mesés Így tedd rá! Játéktér (Országzászló tér – Mesetér)

Az Így tedd rá! program célja, hogy játékos formában, a hagyományos népi játékok segítségével fejlessze a gyermekek mozgáskészségét, miközben az apróságok észrevétlenül sajátítják el a magyar néptánc alapjait, és értik meg egy-egy motívum struktúráját. Közben nagyban fejlődik a mozgáskoordináció, a játékkészség, a ritmika, a zenei hallás, de hatással van a szociális készségekre is. Az Így tedd rá! színes eszközeiből egy táncos pályát építünk fel, melyet a gyermekek és a felnőttek is kipróbálhatnak. A táncos pályát megelőzi Futterer Juci papírszínházi meseelőadása majd népi játékokat, körjátékokat, egyszerűbb táncokat táncolhatnak és játszhatnak az érdeklődők Szilvási-Grund Helga vezetésével.

14.00  Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója (Zichy liget)

14.30  Fehérvári Huszárok Egyesületének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

15.00  Gólyalábas utcaszínház (Városház tér)

15.00  Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület bemutatója (Zichy liget)

15.30  Történelmi Ispotályos Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

16.00  Pannon mesék – a Szabad Színház előadása: fejezetek a térség középkori életéből (Városház tér)

16.00  Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat (Zichy liget)

16.00  Kolompos együttes – gyerekkoncert (Országzászló tér – Mesetér)

Az 1980-as években alakult zenekar egy óvodai felkérés nyomán indult el, amikor egy karácsonyi ismeretterjesztő koncerttel egybekötött táncházat tartottak kicsinyeknek. Ma már fő profiljuk a hagyományokat bemutató műsorok színházi, óvodai és iskolai előadások. A népmese alapú zenés játékok, és a rövidebb, 5–10 perces interaktív „életképek” a magyar néphagyományokat elevenítették meg játékkal gyermekszereplők bevonásával, sok ismeretet játékosan megtanítva. A néprajzilag is hiteles, ugyanakkor a fiatal közönség figyelmét is megragadó információkat kezdettől fogva játszva, könnyed formában, rengeteg humorral, színpadi geggel fűszerezve jelenítik meg, amivel nem csak a gyermekközönségnek, de a szülőknek, nevelőknek, sőt sok esetben a színpadi személyzetnek is vidám perceket szereznek.

16.45  Fehérvári királyok menete (Útvonal: Koronás Park – Városház tér – Szent István tér)

Történelmi felvonulás az az óriásbáb-család 23 tagjával, régizenészekkel, hagyományőrzőkkel, néptáncosokkal, önkéntesekkel (Kedvezőtlen időjárás esetén a program elmarad.)

 17.00  Tiszteletadás Szent István szarkofágjánál – ünnepi beszédet mond dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

18.00  Ünnepi közgyűlés – Ünnepi beszédet mond és Székesfehérvár kitüntetéseit átadja dr. Cser-Palkovics András polgármester (Szent István tér, esőhelyszín: Városháza, Díszterem)

20.00  Hunyadi László – az Alba Regia Szimfonikus Zenekar koncertszerű előadása (Esőnap: augusztus 21., szerda 20.00) (Zichy-színpad)


AZ ÁLLANDÓ PROGRAMOKRÓL RÉSZLETESEN: 

MESETÉR

Országzászló tér

Az Országzászló tér a gyerekek kedvére idén is Mesetérré alakul: zenés, mesés előadások, táncházak és játékok szórakoztatják a legkisebbeket három napon át az óriásbábok társaságában. Barna Zsombor bábművész elhozza Vitéz Lászlót, a Bordó Sárkány koncertet és táncházat tart, Csernik Szende mesét mond, jönnek a zászlóforgatók és a gólyalábasok – a Rutkai Bori Banda, a Bogár Muzsika és a Kolompos együttes interaktív koncertje pedig kicsiknek és nagyoknak is jó élmény lesz. Régi gyerekjátékok, ügyességi játékok várják a térre betérő családokat, a kézműves foglalkozásokon többek között korona, lovagi zászló, ékszerek, lovacska készül majd, de ki lehet próbálni a gyöngyfűzést, a keresztszemes hímzést és a makramézást is. A felnőttek interaktív mesterség-bemutatók részesei lehetnek: vászonszövés, csipkeverés, makramé-fonás, növényszövés szerepel a kínálatban.

Színpadi programok:

Augusztus 18., vasárnap

11.00 Vitéz László menyecskét keres – Barna Zsombor bábelőadása | 14.00 Pavane zászlóforgatók (Vörösmarty Színház előtti tér) | 16.00 Zsebtenger – a Rutkai Bori Banda gyerekkoncertje

Augusztus 19., hétfő

11.00 Bordó Sárkány koncert és táncház | 15.00 Gólyalábas utcaszínház | 16.00 Mesebölcső – Csernik Szende mesemondó előadása

Augusztus 20., kedd

9.30 Dúdoló – zenés foglalkozás 0–3 éveseknek | 10.30 Pavane zászlóforgatók (Vörösmarty Színház előtti tér) | 11.00 Bogár Muzsika – gyerekkoncert | 14.00 Mesés Így tedd rá! Játéktér | 16.00 Kolompos együttes – gyerekkoncert


ÁRPÁD-HÁZI ÁGBOGOZÓ és AZ ÁRPÁD-HÁZIAK NYOMÁBAN

Országzászló tér

A rendezvény jelképének számító királyi óriásbáb-család tagjai mindhárom napon az Országzászló téren fogadják az „alattvalókat”: délelőtt 10 órától este hétig Géza fejedelem és a felesége, Sarolt, Szent István és felesége, Boldog Gizella, fiuk, Szent Imre herceg, Asztrik püspök, Szent László és felesége, Adelheid, lányuk Piroska, I. Géza, Salamon király, Könyves Kálmán, Álmos herceg, II. István és II. (Vak) Béla, III. Béla és felesége, Antiochiai Anna, II. András és lánya, Szent Erzsébet, IV. Béla és lánya, Szent Margit, IV. (Kun) László és az utolsó Árpád-házi uralkodó, III. András várja a látogatókat.

Azoknak, akik közelebbi ismeretséget is szeretnének kötni a 23 tagú óriásbáb-család tagjaival, két játékot is ajánlunk. Az elmúlt években nagy sikert aratott az Árpád-házi ágbogozó – a családfakutató játéknak kortól függetlenül bárki részese lehet. A bábok melletti táblákon fontos információkat találnak az érdeklődők, amelyek segítenek „kibogozni” a családi kapcsolatokat, hogy szépen sorban megismerkedjünk az egész családdal – a matricagyűjtő játék végére mindenkiről kiderül, ki milyen rokonságban állt a másikkal és milyen szerepe volt a történelemben. Legalább ilyen szórakoztató Az Árpád-háziak nyomában című játékunk is, amellyel ugyancsak játékos formában szerezhetünk történelmi ismereteket az uralkodó család tagjairól.

A füzeteket az Országzászló téren és az információs faházban találják meg.


SZABAD A VÁSÁR! – KÖZÉPKORI PIAC ÉS VÁROSI ÉLET

Városház tér

Középkori sokadalom a Szabad Színházzal, benne: piaci perpatvarok, vásári életképek, pergő nyelvű kofák és borvirágos pofák, ravasz kalmárok és rémhírkeltő pletykások, korhely komédiások és dévaj mutatványosok, illuminátorok, léhűtő igricek és naplopó bikficek, megszállottak és mániások, tolvajok, javasasszonyok, bűbájosok, lidérclátók, öngyógyító felcser és középkori tébolydája, ördögűző ismeretterjesztő előadások, középkori tippek-trükkök fertőtlenítésre, Szent László-fű, sárkányfű és járványmaszk árusítása. Ünnepi boszorkányos vízi- és légiparádé, vízfakasztás, szomj-oltópont kialakítás, rekvizítum- és kegytárgykiállítás, múltba nézés, jövőbe tekintés. Kocsmai tivornya, tolvajkergetés, perpatvar oszlatás, pellengérre állítás, középkori bíráskodás, helyi ítéletalkotás, ember- és asszonyfaragó műhelyek. Ünnepi készülődés Szent István tiszteletére, az új kenyér ünnepére.

Játékok: zsákrakás, rőzsehordás, ördögjárás, sorsjátékok, medvetáncoltatás, vásári játékok.

Korcsma színház – csapszék pódium: interaktív előadások a közönség bevonásával, arczoskodó versennyel, vásári konzultációval, csuklás elleni szerekkel, bűbájfokozó ételekkel és italokkal, fűbe harapás elleni szerekkel.

Esténként Pannon mesék – fejezetek a térség középkori életéből, középkori életképekben.


JÓSOK ÉS BOSZORKÁNYOK SIKÁTORA

Szent János köz

Egész napos foglalkoztató programok Váradi Eszter Sárával, Keller Jánossal, Jónás Andival, Ballér Biankával, Rovó Tamással és Németh Mariann-nal.

A Boszi sikátorban a hagyományokhoz híven lesz kártyavetés, játékos szerelmi jóslás, a hörcsögök pedig már tanulják a varázsigét, hiszen ismét működik majd népszerű hörcsögjósdánk is! A kis boszorkánytanoncok csodaszép emlékkel térhetnek haza, ha elkészítik nálunk egyedi kézműves ajándékaikat. Akik szeretnének szintén boszorkány jelmezbe bújni, nálunk ezt is megtehetik egy fotó erejéig, utána pedig hűsítés gyanánt belekortyolhatnak az élet, vagy akár a bölcsesség vizébe is! A sok varázslat és bűbáj után pedig még szerencsehozó körtáncot is lejtünk a táncos lábú boszorkányjelöltekkel.


LOVAGI TORNA

Zichy liget

Az ifjú lovagok ebben az évben is kipróbálhatják magukat a fából épített, közel 30 méter hosszú lovagi ügyességi pályán. A lovagjelölteknek óvatos léptekkel, az akadályokat megkerülve kell végigküzdeni magukat a pályán, hogy a végén a várkapu lenyílhasson és hős vitézként ünnepelje a bátor jelentkezőt a város apraja és nagyja.


HAGYOMÁNYŐRZŐK TÁBORA – HARCÁSZATI BEMUTATÓK

Zichy liget

A tábori élet mindennapjainak bemutatása mellett látványos összecsapások is várják a látogatókat a Zichy ligetben: hangos ágyútűz, botokkal és karikás ostorral, kardokkal, szablyákkal és lándzsával vívott párbajok keltik életre a múlt csatáit. A bátrabbak akár páncélt is ölthetnek, kézbe vehetik, ki is próbálhatják a korhű fegyvereket.

Az idei rendezvény újdonsága a barokk látványkonyha, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek egy barokk udvari konyha rejtelmeibe, megtudhatják, miként főzték étkeiket négyszáz éve elődeink. Tárlatvezetéshez hasonlóan bemutatkoznak az akkori használati tárgyak, konyhai eszközök, eljárások, receptek. Közösen fogunk házisajtot füstölni, miközben megismerkedhetünk az akkori ruházat különcségeivel.

AUGUSZTUS 18., VASÁRNAP

10.00 Musica Historica együttes | 10.30 Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület | 11.00 Történelmi Ispotályos Lovagrendbemutatója | 11.30 Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület | 12.00 Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója | 12.30 I. András Király Lovagrend | 13.00 Sub Rosa régizenei együttes | 14.00 Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat | 14.30 Magyar Királyi Kardforgatók Rendje | 15.30 Ostromjáték a Szent László Vitézei Egyesülettel | 16.00 Hollóének Hungarica Régizene Együttes | 16.30 Fehérvári Huszárok Egyesülete | 17.00 Zsarátnok Zsoldosai – Barokk látványkonyha  

AUGUSZTUS 19., HÉTFŐ

10.00 Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület | 11.00 Fehérvári Huszárok Egyesülete | 11.30 Magyar Királyi Kardforgatók Rendje | 12.00 I. András Király Lovagrend | 12.30 Történelmi Ispotályos Lovagrend | 14.00 Tabulatúra régizene-együttes | 15.30 Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat | 16.00 Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója | 16.30 Musica Historica együttes | 17.00 Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület | 17.30 Ostromjáték a Szent László Vitézei Egyesülettel | 18.00 Zsarátnok Zsoldosai – Barokk látványkonyha  

AUGUSZTUS 20., KEDD

10.00 Magyar Királyi Kardforgatók Rendje | 10.30 I. András Király Lovagrend | 11.00 Hollóének Hungarica Régizene Együttes | 11.30 Ostromjáték a Szent László Vitézei Egyesülettel | 12.00 Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület | 12.30 Keleti Szél Zenekar | 13.00 Sub Rosa régizenei együttes | 14.00 Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója | 14.30 Fehérvári Huszárok Egyesülete | 15.00 Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület | 15.30 Történelmi Ispotályos Lovagrend | 16.00 Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat  

Lovagok Napja @ Városház tér, Nemzeti Emlékhely
aug 17 @ 10:00 – 19:00

2024-ben első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal indítja útjára a Szent István Király Múzeum egész napos, kreatív középkori családi programját, a Lovagok Napját.

Kérjük, kísérjék figyelemmel online felületeinket, a műsort folyamatosan frissítjük!

A programok ingyenesek. A műsorváltoztatás jogát a szervezők fenntartják.

A Székesfehérvári Királyi Napok honlapja  »
A Székesfehérvári Királyi Napok Facebook-oldala  »


LOVAGOK NAPJA

Augusztus 17., szombat

10.00 órától  Középkori Mesterségek Utcája (Városház tér)

Egy lovagi torna sem lehet teljes vásári forgatag nélkül. Muzsikusok, csepűrágók, kézművesek várják a látogatókat, hogy együtt idézzék fel a középkori hangulatot.  Csizmadia, kovácsmester, ötvös, gerencsér, bronzműves, üvegműves-üveggyöngy-készítő, nemezmester és  fazekas lesz velünk. Jöjjenek és pórnépkedjenek velük!

10.00 órától  Középkori játékok (Városház tér)

Rusztikus középkori mókák és történeti játékapróságok hada, udvaribolond-vetélkedő, ravasz szerzetes, boszorkánymérleg, terrakotta emlékérem és oklevél.

10.00–14.00  A Kard Művészete – interaktív harcművészeti bemutató (Városház tér)

Középkori fegyverek és viadalok testközelből! Az Ars Ensis Lovagi Kör és Kardvívó Iskola Egyesület történelmi európai harcművészeti interaktív bemutatója. Az eseményen a vállalkozó kedvűek középkori vívóleckét is vehetnek: a bemutatók szünetében lehetőség lesz közelebbről megszemlélni és kipróbálni a különböző fegyvereket.

10.00–12.00 és 15.00–17.00  „Küllő és rozetta” – rózsaablak-készítés (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

A középkori egyházi építészet egyik legizgalmasabb vívmánya a rózsaablak volt. Az összetett szépségű, megannyi szimbolikát magában rejtő művészi alkotások alapján most a Szent István Király Múzeum múzeumpedagógusainak segítségével mi is elkészíthetjük saját rózsaablakainkat.

10.00, 14.00 és 16.00  Táblára fel! – Fókuszban a Koronázó Bazilika – társasjáték (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

A társasjátékban az egykori Koronázó Bazilika és a Középkori Romkert, valamint a magyar középkor történetéhez kapcsolódó kérdésekre válaszolva lehet haladni. A tudáspróba mellett rejtvények is megmozgatják az elmét. Hogy a látogatók / játékosok ne csak az elméjüket tornáztassák meg, ügyességi feladatokra is számíthatnak. Családoknak, baráti társaságoknak ajánlott társasjáték, a részvételhez előzetes regisztráció szükséges: fabian.cecilia@szikm.hu

10.00  Régizenészek bemutatkozása – Keleti Szél Zenekar (Városház tér)

11.00  Jelenetek Szent Imre herceg életéből – a Szent Imre Általános Iskola és Gimnázium Szignum műhelyének színházi előadása (Városház tér)

12.00  Múzeumpedagógiai foglalkoztató a lovagokkal (Szent István Király Múzeum Rendház épület, Fő utca)

14.00  Viadalmenet – Középkori seregszemle – felvonulás (Országzászló tér, Várkörút, Városház tér)

14.30  Hódolat Szent István szarkofágjánál, Lovagok megemlékezése (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

15.10  Lovagi mustra (lovagok bemutatása) (Városház tér)

15.30  II. Szent István Torna kezdete (Városház tér)

18.00 Régizenészek bemutatkozása – Keleti Szél Zenekar (Városház tér)

18.30  Ünnepélyes díjátadó zászlólevonással (Városház tér)

 

aug
18
vas
2024
KÜJ – augusztus 18., vasárnap @ Belváros
aug 18 @ 10:00 – 22:00

Kalandokkal teli, izgalmas időutazás a középkorba – ezt ígéri a Koronázási Ünnepi Játékok három napja. Audienciát tart a királyi óriásbáb-család, lovagok bajvívnak, zenészek muzsikálnak, mesterek szorgoskodnak az utcán, a középkori piacon kofák és korhelyek hangoskodnak, boszik és jósok csalogatnak jövőbe látni.

Kérjük, kísérjék figyelemmel online felületeinket, a műsort folyamatosan frissítjük!

A programok ingyenesek. A műsorváltoztatás jogát a szervezők fenntartják.

A Székesfehérvári Királyi Napok honlapja  »
A Székesfehérvári Királyi Napok Facebook-oldala  »


KORONÁZÁSI ÜNNEPI JÁTÉKOK

Augusztus 18., vasárnap

ÁLLANDÓ PROGRAMOK  10.00–19.00 óráig

KÖZÉPKORI PIACI HANGULAT a Szabad Színházzal – vásári életképek, piaci perpatvarok, kofák, komédiások, mutatványosok; játékok, interaktív előadások a közönség bevonásával (Városház tér)

KÖZÉPKORI JÁTÉKOK – rusztikus középkori mókák és történeti játékapróságok hada, udvaribolond-vetélkedő, ravasz szerzetes, boszorkánymérleg, terrakotta emlékérem és oklevél (Városház tér)

HAGYOMÁNYŐRZŐ FAMŰVES FOGLALKOZÁSOK – barkácsolás, szerszámpark és régi, muzeális szerszámok kiállítása (Városház tér)

JÓSOK ÉS BOSZORKÁNYOK SIKÁTORA – kártyavetés, hörcsögjósda: egész napos foglalkozások Váradi Eszter Sárával, Keller Jánossal, Jónás Andival, Ballér Biankával, Rovó Tamással és Németh Mariann-nal (Szent János köz)

KÉZMŰVESEK UTCÁJA – élménykovács, ólomöntés, éremverde, kalligráfia, történelmi játszóház és királyi kézműves foglalkozások (Fő utca)

TÖRTÉNELMI ÖLTÖZŐ – Gyöngyös-gombos, suhogó selymek, fényes lovagi öltözékek várják viselőiket! (Országzászló tér)

MESETÉR – óriásbábok kiállítása, interaktív mesterségbemutatók, történelmi öltöző, kézműves foglalkozások (Országzászló tér)

JÁTÉKOK A 23 ÓRIÁSBÁBBAL: Árpád-házi ágbogozó és Az Árpád-háziak nyomában játék az óriásbáboknál, az Országzászló téren. A foglalkoztató füzeteket keressék az információs faházban és az Országzászló téren!

HAGYOMÁNYŐRZŐK TÁBORA – Próbálja ki, hogyan éltek és harcoltak őseink! (Zichy liget)

LOVAGI TORNA – fából épült, 30 méter hosszú ügyességi pálya ifjú lovagjelölteknek (Zichy liget)

RÉGIZENEI EGYÜTTESEK – a Keleti Szél Zenekar, a Tabulatúra régizene-együttes, a Sub Rosa régizenei együttes, a Musica Historica együttes és a Hollóének Hungarica Régizene Együttes járja a Fő utcát három napon át

GÓLYALÁBASOK FELVONULÁSA – augusztus 18-án 11.30 és 15.00 órakor, augusztus 19-én 11.30 és 17.00 órakor, augusztus 20-án 13.30-kor (Zichy liget – Fő utca)

BŐVEBBEN AZ ÁLLANDÓ PROGRAMOKRÓL »


10.00  Pavane zászlóforgatók (Városház tér)

10.00  Musica Historica együttes – utcazene (Zichy liget)

10.30  Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület bemutatója (Zichy liget)

11.00  Történelmi Ispotályos Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

11.00  Vitéz László menyecskét keres – Barna Zsombor bábelőadása (Országzászló tér – Mesetér)

László nagy feladatot kap a nagymamucikájától: eljött az idő, hogy végre találjon magának egy igazi, belevaló, tűzről pattant menyecskét. Ám ez feladat nem is olyan egyszerű, mint azt ő elsőre gondolta. Útközben találkozik Kapucni-ficni-fecni-pacni urasággal; egy nedves csukával… vagy egy kedves kutyával; egy cumisképű paradicsompofával és nem várt nehézségekbe ütközik. Ajánljuk minden gyereknek és gyermeklelkű felnőttnek, aki szeret mulatni. Kemény Henrik Vitéz László történeteiből kiindulva, a hagyományokhoz hűen, de mégis új megközelítésben láthatják a híres, palacsintasütős, vörös sipkás kispajtást.

11.30  Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület bemutatója (Zichy liget)

12.00  Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója (Zichy liget)

12.30  I. András Király Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

13.00  Sub Rosa régizenei együttes – utcazene (Zichy liget)

14.00  Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat (Zichy liget)

14.00  Pavane zászlóforgatók (Vörösmarty Színház előtti tér)

14.30  Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

15.30  Szent László Vitézei Egyesület hagyományőrző bemutatója, ostromjáték (Zichy liget)

16.00  Hollóének Hungarica Régizene Együttes – utcazene (Zichy liget)

16.00  Zsebtenger – a Rutkai Bori Banda gyerekkoncertje (Országzászló tér – Mesetér)

A zenekar vidám, vagány dalaira táncra perdülhet az egész család. A felnőtt füleknek is kedvező funkos, diszkós zenék Boriék mesevilágába repítenek. Sárkányjárgánnyal szárnyalhatunk az egekbe, belopakodhatunk a Citrom Cirkuszba, kalózkodhatunk a Zsebtengeren, ufókkal táncolhatunk az Űrcsűrben és elbiciklizhetünk a Mesevárba vagy a Rizibizi Diszkóba. Bori színpompás horgolt bábjaival kelti életre a mesedalok szereplőit, míg a banda húzza a talpalávalót. A kétszeres Fonogram-díjas zenekar interaktív, játékos koncertjére szeretettel várjuk a „0-101 éves gyerekeket”.

16.30  Fehérvári Huszárok Egyesületének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

16.30  Pavane zászlóforgatók (Városház tér)

17.00  Zsarátnok Zsoldosai – Barokk látványkonyha (Zichy liget)

A látogatók betekintést nyerhetnek egy barokk udvari konyha rejtelmeibe, megtudhatják, miként főzték étkeiket négyszáz éve elődeink. Tárlatvezetéshez hasonlóan bemutatkoznak az akkori használati tárgyak, konyhai eszközök, eljárások, receptek. Közösen fogunk házisajtot füstölni, miközben megismerkedhetünk az akkori ruházat különcségeivel.

17.30  Gólyalábas utcaszínház (Városház tér)

18.30  Pannon mesék – a Szabad Színház előadása: fejezetek a térség középkori életéből (Városház tér)

20.00  Bagossy Brothers Company koncert (Zichy-színpad) (Kedvezőtlen időjárás esetén a koncert elmarad.)

20.30  Árpád-házi históriák – történelmi játék, regisztrációhoz kötött ingyenes előadás (Bartók Béla tér)

Egyed Attila, Juhász Illés, Ballér Bianka főszereplésével és a VII. Kárpát-medencei Színjátszó Tábor lelkes résztvevőivel készül az Árpád-házi históriák című történelmi játék. A produkcióban a 2013–2022 között a Koronázási Szertartásjátékokban bemutatott királyok kalandos életének egy-egy jelenetét mesélik el. Izgalmas időutazás: szerelem, gyilkosság, háború és becsület, a szent királyok nemzetségének rövid, de fordulatokban gazdag története.

Szereplők: Egyed Attila, Juhász Illés, Ballér Bianka, határon túli diákok a Rákóczi Szövetség szervezésében

Koreográfus: Rovó Tamás

Rendezőasszisztens: Pásztor Richárd

Rendező: Lőrincz Zsuzsa

Regisztráció:
Augusztus 18. »

Augusztus 19. »


AZ ÁLLANDÓ PROGRAMOKRÓL RÉSZLETESEN: 

MESETÉR

Országzászló tér

Az Országzászló tér a gyerekek kedvére idén is Mesetérré alakul: zenés, mesés előadások, táncházak és játékok szórakoztatják a legkisebbeket három napon át az óriásbábok társaságában. Barna Zsombor bábművész elhozza Vitéz Lászlót, a Bordó Sárkány koncertet és táncházat tart, Csernik Szende mesét mond, jönnek a zászlóforgatók és a gólyalábasok – a Rutkai Bori Banda, a Bogár Muzsika és a Kolompos együttes interaktív koncertje pedig kicsiknek és nagyoknak is jó élmény lesz. Régi gyerekjátékok, ügyességi játékok várják a térre betérő családokat, a kézműves foglalkozásokon többek között korona, lovagi zászló, ékszerek, lovacska készül majd, de ki lehet próbálni a gyöngyfűzést, a keresztszemes hímzést és a makramézást is. A felnőttek interaktív mesterség-bemutatók részesei lehetnek: vászonszövés, csipkeverés, makramé-fonás, növényszövés szerepel a kínálatban.

Színpadi programok:

Augusztus 18., vasárnap

11.00 Vitéz László menyecskét keres – Barna Zsombor bábelőadása | 14.00 Pavane zászlóforgatók (Vörösmarty Színház előtti tér) | 16.00 Zsebtenger – a Rutkai Bori Banda gyerekkoncertje


ÁRPÁD-HÁZI ÁGBOGOZÓ és AZ ÁRPÁD-HÁZIAK NYOMÁBAN

Országzászló tér

A rendezvény jelképének számító királyi óriásbáb-család tagjai mindhárom napon az Országzászló téren fogadják az „alattvalókat”: délelőtt 10 órától este hétig Géza fejedelem és a felesége, Sarolt, Szent István és felesége, Boldog Gizella, fiuk, Szent Imre herceg, Asztrik püspök, Szent László és felesége, Adelheid, lányuk Piroska, I. Géza, Salamon király, Könyves Kálmán, Álmos herceg, II. István és II. (Vak) Béla, III. Béla és felesége, Antiochiai Anna, II. András és lánya, Szent Erzsébet, IV. Béla és lánya, Szent Margit, IV. (Kun) László és az utolsó Árpád-házi uralkodó, III. András várja a látogatókat.

Azoknak, akik közelebbi ismeretséget is szeretnének kötni a 23 tagú óriásbáb-család tagjaival, két játékot is ajánlunk. Az elmúlt években nagy sikert aratott az Árpád-házi ágbogozó – a családfakutató játéknak kortól függetlenül bárki részese lehet. A bábok melletti táblákon fontos információkat találnak az érdeklődők, amelyek segítenek „kibogozni” a családi kapcsolatokat, hogy szépen sorban megismerkedjünk az egész családdal – a matricagyűjtő játék végére mindenkiről kiderül, ki milyen rokonságban állt a másikkal és milyen szerepe volt a történelemben. Legalább ilyen szórakoztató Az Árpád-háziak nyomában című játékunk is, amellyel ugyancsak játékos formában szerezhetünk történelmi ismereteket az uralkodó család tagjairól.

A füzeteket az Országzászló téren és az információs faházban találják meg.


SZABAD A VÁSÁR! – KÖZÉPKORI PIAC ÉS VÁROSI ÉLET

Városház tér

Középkori sokadalom a Szabad Színházzal, benne: piaci perpatvarok, vásári életképek, pergő nyelvű kofák és borvirágos pofák, ravasz kalmárok és rémhírkeltő pletykások, korhely komédiások és dévaj mutatványosok, illuminátorok, léhűtő igricek és naplopó bikficek, megszállottak és mániások, tolvajok, javasasszonyok, bűbájosok, lidérclátók, öngyógyító felcser és középkori tébolydája, ördögűző ismeretterjesztő előadások, középkori tippek-trükkök fertőtlenítésre, Szent László-fű, sárkányfű és járványmaszk árusítása. Ünnepi boszorkányos vízi- és légiparádé, vízfakasztás, szomj-oltópont kialakítás, rekvizítum- és kegytárgykiállítás, múltba nézés, jövőbe tekintés. Kocsmai tivornya, tolvajkergetés, perpatvar oszlatás, pellengérre állítás, középkori bíráskodás, helyi ítéletalkotás, ember- és asszonyfaragó műhelyek. Ünnepi készülődés Szent István tiszteletére, az új kenyér ünnepére.

Játékok: zsákrakás, rőzsehordás, ördögjárás, sorsjátékok, medvetáncoltatás, vásári játékok.

Korcsma színház – csapszék pódium: interaktív előadások a közönség bevonásával, arczoskodó versennyel, vásári konzultációval, csuklás elleni szerekkel, bűbájfokozó ételekkel és italokkal, fűbe harapás elleni szerekkel.

Esténként Pannon mesék – fejezetek a térség középkori életéből, középkori életképekben.


JÓSOK ÉS BOSZORKÁNYOK SIKÁTORA

Szent János köz

Egész napos foglalkoztató programok Váradi Eszter Sárával, Keller Jánossal, Jónás Andival, Ballér Biankával, Rovó Tamással és Németh Mariann-nal.

A Boszi sikátorban a hagyományokhoz híven lesz kártyavetés, játékos szerelmi jóslás, a hörcsögök pedig már tanulják a varázsigét, hiszen ismét működik majd népszerű hörcsögjósdánk is! A kis boszorkánytanoncok csodaszép emlékkel térhetnek haza, ha elkészítik nálunk egyedi kézműves ajándékaikat. Akik szeretnének szintén boszorkány jelmezbe bújni, nálunk ezt is megtehetik egy fotó erejéig, utána pedig hűsítés gyanánt belekortyolhatnak az élet, vagy akár a bölcsesség vizébe is! A sok varázslat és bűbáj után pedig még szerencsehozó körtáncot is lejtünk a táncos lábú boszorkányjelöltekkel.


LOVAGI TORNA

Zichy liget

Az ifjú lovagok ebben az évben is kipróbálhatják magukat a fából épített, közel 30 méter hosszú lovagi ügyességi pályán. A lovagjelölteknek óvatos léptekkel, az akadályokat megkerülve kell végigküzdeni magukat a pályán, hogy a végén a várkapu lenyílhasson és hős vitézként ünnepelje a bátor jelentkezőt a város apraja és nagyja.


HAGYOMÁNYŐRZŐK TÁBORA – HARCÁSZATI BEMUTATÓK

Zichy liget

A tábori élet mindennapjainak bemutatása mellett látványos összecsapások is várják a látogatókat a Zichy ligetben: hangos ágyútűz, botokkal és karikás ostorral, kardokkal, szablyákkal és lándzsával vívott párbajok keltik életre a múlt csatáit. A bátrabbak akár páncélt is ölthetnek, kézbe vehetik, ki is próbálhatják a korhű fegyvereket.

Az idei rendezvény újdonsága a barokk látványkonyha, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek egy barokk udvari konyha rejtelmeibe, megtudhatják, miként főzték étkeiket négyszáz éve elődeink. Tárlatvezetéshez hasonlóan bemutatkoznak az akkori használati tárgyak, konyhai eszközök, eljárások, receptek. Közösen fogunk házisajtot füstölni, miközben megismerkedhetünk az akkori ruházat különcségeivel.

Hagyományőrzők bemutatói:

AUGUSZTUS 18., VASÁRNAP

10.00 Musica Historica együttes | 10.30 Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület | 11.00 Történelmi Ispotályos Lovagrendbemutatója | 11.30 Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület | 12.00 Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója | 12.30 I. András Király Lovagrend | 13.00 Sub Rosa régizenei együttes | 14.00 Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat | 14.30 Magyar Királyi Kardforgatók Rendje | 15.30 Ostromjáték a Szent László Vitézei Egyesülettel | 16.00 Hollóének Hungarica Régizene Együttes | 16.30 Fehérvári Huszárok Egyesülete | 17.00 Zsarátnok Zsoldosai – Barokk látványkonyha  

 

aug
19
hét
2024
KÜJ – augusztus 19., hétfő @ Belváros
aug 19 @ 10:00 – 22:00

Kalandokkal teli, izgalmas időutazás a középkorba – ezt ígéri a Koronázási Ünnepi Játékok három napja. Audienciát tart a királyi óriásbáb-család, lovagok bajvívnak, zenészek muzsikálnak, mesterek szorgoskodnak az utcán, a középkori piacon kofák és korhelyek hangoskodnak, boszik és jósok csalogatnak jövőbe látni.

Kérjük, kísérjék figyelemmel online felületeinket, a műsort folyamatosan frissítjük!

A programok ingyenesek. A műsorváltoztatás jogát a szervezők fenntartják.

A Székesfehérvári Királyi Napok honlapja  »
A Székesfehérvári Királyi Napok Facebook-oldala  »


KORONÁZÁSI ÜNNEPI JÁTÉKOK

Augusztus 19., hétfő

ÁLLANDÓ PROGRAMOK  10.00–19.00 óráig

KÖZÉPKORI PIACI HANGULAT a Szabad Színházzal – vásári életképek, piaci perpatvarok, kofák, komédiások, mutatványosok; játékok, interaktív előadások a közönség bevonásával (Városház tér)

KÖZÉPKORI JÁTÉKOK – rusztikus középkori mókák és történeti játékapróságok hada, udvaribolond-vetélkedő, ravasz szerzetes, boszorkánymérleg, terrakotta emlékérem és oklevél (Városház tér)

HAGYOMÁNYŐRZŐ FAMŰVES FOGLALKOZÁSOK – barkácsolás, szerszámpark és régi, muzeális szerszámok kiállítása (Városház tér)

JÓSOK ÉS BOSZORKÁNYOK SIKÁTORA – kártyavetés, hörcsögjósda: egész napos foglalkozások Váradi Eszter Sárával, Keller Jánossal, Jónás Andival, Ballér Biankával, Rovó Tamással és Németh Mariann-nal (Szent János köz)

KÉZMŰVESEK UTCÁJA – élménykovács, ólomöntés, éremverde, kalligráfia, történelmi játszóház és királyi kézműves foglalkozások (Fő utca)

TÖRTÉNELMI ÖLTÖZŐ – Gyöngyös-gombos, suhogó selymek, fényes lovagi öltözékek várják viselőiket! (Országzászló tér)

MESETÉR – óriásbábok kiállítása, interaktív mesterségbemutatók, történelmi öltöző, kézműves foglalkozások (Országzászló tér)

JÁTÉKOK A 23 ÓRIÁSBÁBBAL: Árpád-házi ágbogozó és Az Árpád-háziak nyomában játék az óriásbáboknál, az Országzászló téren. A foglalkoztató füzeteket keressék az információs faházban és az Országzászló téren!

HAGYOMÁNYŐRZŐK TÁBORA – Próbálja ki, hogyan éltek és harcoltak őseink! (Zichy liget)

LOVAGI TORNA – fából épült, 30 méter hosszú ügyességi pálya ifjú lovagjelölteknek (Zichy liget)

RÉGIZENEI EGYÜTTESEK – a Keleti Szél Zenekar, a Tabulatúra régizene-együttes, a Sub Rosa régizenei együttes, a Musica Historica együttes és a Hollóének Hungarica Régizene Együttes járja a Fő utcát három napon át

GÓLYALÁBASOK FELVONULÁSA – augusztus 18-án 11.30 és 15.00 órakor, augusztus 19-én 11.30 és 17.00 órakor, augusztus 20-án 13.30-kor (Zichy liget – Fő utca)

BŐVEBBEN AZ ÁLLANDÓ PROGRAMOKRÓL »


10.00  Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület bemutatója (Zichy liget)

11.00  Pavane zászlóforgatók (Városház tér)

11.00  Fehérvári Huszárok Egyesületének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

11.00  Bordó Sárkány koncert és táncház (Országzászló tér – Mesetér)

11.30  Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

12.00  I. András Király Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

12.30  Történelmi Ispotályos Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

14.00  Tabulatúra régizene-együttes – utcazene (Zichy liget)

14.00  Pavane zászlóforgatók (Városház tér)

15.00  Gólyalábas utcaszínház (Országzászló tér – Mesetér)

15.30  Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat (Zichy liget)

16.00  Mesebölcső – Csernik Szende mesemondó előadása (Országzászló tér – Mesetér)

Az előadás tartalmaz székely népmesét és régi népi játékokat, utóbbival pedig be is vonja a közönséget Csernik Szende. A műsort a mesemondó egy személyes történettel zárja, amiben a nagyszülők és unokák közti szeretetkapcsolatot elringatják a mesebölcsőben.

16.00  Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója (Zichy liget)

16.30  Musica Historica együttes – utcazene (Zichy liget)

17.00  Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület bemutatója (Zichy liget)

17.30  Szent László Vitézei Egyesület hagyományőrző bemutatója, ostromjáték (Zichy liget)

18.00  Pavane zászlóforgatók (Városház tér)

18.00  Zsarátnok Zsoldosai – Barokk látványkonyha (Zichy liget)

A látogatók betekintést nyerhetnek egy barokk udvari konyha rejtelmeibe, megtudhatjuk, miként főzték étkeiket négyszáz éve az elődeink. Tárlatvezetéshez hasonlóan bemutatkoznak az akkori használati tárgyak, konyhai eszközök, eljárások, receptek. Közösen fogunk házisajtot füstölni, miközben megismerkedhetnek az akkori ruházat különcségeivel.

18.30  Pannon mesék – a Szabad Színház előadása: fejezetek a térség középkori életéből (Városház tér)

20.30  Árpád-házi históriák – történelmi játék, regisztrációhoz kötött ingyenes előadás (Bartók Béla tér)

Egyed Attila, Juhász Illés, Ballér Bianka főszereplésével és a VII. Kárpát-medencei Színjátszó Tábor lelkes résztvevőivel készül az Árpád-házi históriák című történelmi játék. A produkcióban a 2013–2022 között a Koronázási Szertartásjátékokban bemutatott királyok kalandos életének egy-egy jelenetét mesélik el. Izgalmas időutazás: szerelem, gyilkosság, háború és becsület, a szent királyok nemzetségének rövid, de fordulatokban gazdag története.

Szereplők: Egyed Attila, Juhász Illés, Ballér Bianka, határon túli diákok a Rákóczi Szövetség szervezésében

Koreográfus: Rovó Tamás

Rendezőasszisztens: Pásztor Richárd

Rendező: Lőrincz Zsuzsa

Regisztráció:
Augusztus 18. »

Augusztus 19. »


AZ ÁLLANDÓ PROGRAMOKRÓL RÉSZLETESEN: 

MESETÉR

Országzászló tér

Az Országzászló tér a gyerekek kedvére idén is Mesetérré alakul: zenés, mesés előadások, táncházak és játékok szórakoztatják a legkisebbeket három napon át az óriásbábok társaságában. Barna Zsombor bábművész elhozza Vitéz Lászlót, a Bordó Sárkány koncertet és táncházat tart, Csernik Szende mesét mond, jönnek a zászlóforgatók és a gólyalábasok – a Rutkai Bori Banda, a Bogár Muzsika és a Kolompos együttes interaktív koncertje pedig kicsiknek és nagyoknak is jó élmény lesz. Régi gyerekjátékok, ügyességi játékok várják a térre betérő családokat, a kézműves foglalkozásokon többek között korona, lovagi zászló, ékszerek, lovacska készül majd, de ki lehet próbálni a gyöngyfűzést, a keresztszemes hímzést és a makramézást is. A felnőttek interaktív mesterség-bemutatók részesei lehetnek: vászonszövés, csipkeverés, makramé-fonás, növényszövés szerepel a kínálatban.

Színpadi programok:

11.00 Bordó Sárkány koncert és táncház | 15.00 Gólyalábas utcaszínház | 16.00 Mesebölcső – Csernik Szende mesemondó előadása


ÁRPÁD-HÁZI ÁGBOGOZÓ és AZ ÁRPÁD-HÁZIAK NYOMÁBAN

Országzászló tér

A rendezvény jelképének számító királyi óriásbáb-család tagjai mindhárom napon az Országzászló téren fogadják az „alattvalókat”: délelőtt 10 órától este hétig Géza fejedelem és a felesége, Sarolt, Szent István és felesége, Boldog Gizella, fiuk, Szent Imre herceg, Asztrik püspök, Szent László és felesége, Adelheid, lányuk Piroska, I. Géza, Salamon király, Könyves Kálmán, Álmos herceg, II. István és II. (Vak) Béla, III. Béla és felesége, Antiochiai Anna, II. András és lánya, Szent Erzsébet, IV. Béla és lánya, Szent Margit, IV. (Kun) László és az utolsó Árpád-házi uralkodó, III. András várja a látogatókat.

Azoknak, akik közelebbi ismeretséget is szeretnének kötni a 23 tagú óriásbáb-család tagjaival, két játékot is ajánlunk. Az elmúlt években nagy sikert aratott az Árpád-házi ágbogozó – a családfakutató játéknak kortól függetlenül bárki részese lehet. A bábok melletti táblákon fontos információkat találnak az érdeklődők, amelyek segítenek „kibogozni” a családi kapcsolatokat, hogy szépen sorban megismerkedjünk az egész családdal – a matricagyűjtő játék végére mindenkiről kiderül, ki milyen rokonságban állt a másikkal és milyen szerepe volt a történelemben. Legalább ilyen szórakoztató Az Árpád-háziak nyomában című játékunk is, amellyel ugyancsak játékos formában szerezhetünk történelmi ismereteket az uralkodó család tagjairól.

A füzeteket az Országzászló téren és az információs faházban találják meg.


SZABAD A VÁSÁR! – KÖZÉPKORI PIAC ÉS VÁROSI ÉLET

Városház tér

Középkori sokadalom a Szabad Színházzal, benne: piaci perpatvarok, vásári életképek, pergő nyelvű kofák és borvirágos pofák, ravasz kalmárok és rémhírkeltő pletykások, korhely komédiások és dévaj mutatványosok, illuminátorok, léhűtő igricek és naplopó bikficek, megszállottak és mániások, tolvajok, javasasszonyok, bűbájosok, lidérclátók, öngyógyító felcser és középkori tébolydája, ördögűző ismeretterjesztő előadások, középkori tippek-trükkök fertőtlenítésre, Szent László-fű, sárkányfű és járványmaszk árusítása. Ünnepi boszorkányos vízi- és légiparádé, vízfakasztás, szomj-oltópont kialakítás, rekvizítum- és kegytárgykiállítás, múltba nézés, jövőbe tekintés. Kocsmai tivornya, tolvajkergetés, perpatvar oszlatás, pellengérre állítás, középkori bíráskodás, helyi ítéletalkotás, ember- és asszonyfaragó műhelyek. Ünnepi készülődés Szent István tiszteletére, az új kenyér ünnepére.

Játékok: zsákrakás, rőzsehordás, ördögjárás, sorsjátékok, medvetáncoltatás, vásári játékok.

Korcsma színház – csapszék pódium: interaktív előadások a közönség bevonásával, arczoskodó versennyel, vásári konzultációval, csuklás elleni szerekkel, bűbájfokozó ételekkel és italokkal, fűbe harapás elleni szerekkel.

Esténként Pannon mesék – fejezetek a térség középkori életéből, középkori életképekben.


JÓSOK ÉS BOSZORKÁNYOK SIKÁTORA

Szent János köz

Egész napos foglalkoztató programok Váradi Eszter Sárával, Keller Jánossal, Jónás Andival, Ballér Biankával, Rovó Tamással és Németh Mariann-nal.

A Boszi sikátorban a hagyományokhoz híven lesz kártyavetés, játékos szerelmi jóslás, a hörcsögök pedig már tanulják a varázsigét, hiszen ismét működik majd népszerű hörcsögjósdánk is! A kis boszorkánytanoncok csodaszép emlékkel térhetnek haza, ha elkészítik nálunk egyedi kézműves ajándékaikat. Akik szeretnének szintén boszorkány jelmezbe bújni, nálunk ezt is megtehetik egy fotó erejéig, utána pedig hűsítés gyanánt belekortyolhatnak az élet, vagy akár a bölcsesség vizébe is! A sok varázslat és bűbáj után pedig még szerencsehozó körtáncot is lejtünk a táncos lábú boszorkányjelöltekkel.


LOVAGI TORNA

Zichy liget

Az ifjú lovagok ebben az évben is kipróbálhatják magukat a fából épített, közel 30 méter hosszú lovagi ügyességi pályán. A lovagjelölteknek óvatos léptekkel, az akadályokat megkerülve kell végigküzdeni magukat a pályán, hogy a végén a várkapu lenyílhasson és hős vitézként ünnepelje a bátor jelentkezőt a város apraja és nagyja.


HAGYOMÁNYŐRZŐK TÁBORA – HARCÁSZATI BEMUTATÓK

Zichy liget

A tábori élet mindennapjainak bemutatása mellett látványos összecsapások is várják a látogatókat a Zichy ligetben: hangos ágyútűz, botokkal és karikás ostorral, kardokkal, szablyákkal és lándzsával vívott párbajok keltik életre a múlt csatáit. A bátrabbak akár páncélt is ölthetnek, kézbe vehetik, ki is próbálhatják a korhű fegyvereket.

Az idei rendezvény újdonsága a barokk látványkonyha, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek egy barokk udvari konyha rejtelmeibe, megtudhatják, miként főzték étkeiket négyszáz éve elődeink. Tárlatvezetéshez hasonlóan bemutatkoznak az akkori használati tárgyak, konyhai eszközök, eljárások, receptek. Közösen fogunk házisajtot füstölni, miközben megismerkedhetünk az akkori ruházat különcségeivel.

Hagyományőrzők bemutatói:

AUGUSZTUS 19., HÉTFŐ

10.00 Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület | 11.00 Fehérvári Huszárok Egyesülete | 11.30 Magyar Királyi Kardforgatók Rendje | 12.00 I. András Király Lovagrend | 12.30 Történelmi Ispotályos Lovagrend | 14.00 Tabulatúra régizene-együttes | 15.30 Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat | 16.00 Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója | 16.30 Musica Historica együttes | 17.00 Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület | 17.30 Ostromjáték a Szent László Vitézei Egyesülettel | 18.00 Zsarátnok Zsoldosai – Barokk látványkonyha  

 

aug
20
ked
2024
KÜJ – augusztus 20., kedd @ Belváros
aug 20 @ 10:00 – 22:00

Kalandokkal teli, izgalmas időutazás a középkorba – ezt ígéri a Koronázási Ünnepi Játékok három napja. Audienciát tart a királyi óriásbáb-család, lovagok bajvívnak, zenészek muzsikálnak, mesterek szorgoskodnak az utcán, a középkori piacon kofák és korhelyek hangoskodnak, boszik és jósok csalogatnak jövőbe látni.

Kérjük, kísérjék figyelemmel online felületeinket, a műsort folyamatosan frissítjük!

A programok ingyenesek. A műsorváltoztatás jogát a szervezők fenntartják.

A Székesfehérvári Királyi Napok honlapja  »
A Székesfehérvári Királyi Napok Facebook-oldala  »


KORONÁZÁSI ÜNNEPI JÁTÉKOK

Augusztus 20., kedd

ÁLLANDÓ PROGRAMOK  10.00–19.00 óráig

KÖZÉPKORI PIACI HANGULAT a Szabad Színházzal – vásári életképek, piaci perpatvarok, kofák, komédiások, mutatványosok; játékok, interaktív előadások a közönség bevonásával (Városház tér)

KÖZÉPKORI JÁTÉKOK – rusztikus középkori mókák és történeti játékapróságok hada, udvaribolond-vetélkedő, ravasz szerzetes, boszorkánymérleg, terrakotta emlékérem és oklevél (Városház tér)

HAGYOMÁNYŐRZŐ FAMŰVES FOGLALKOZÁSOK – barkácsolás, szerszámpark és régi, muzeális szerszámok kiállítása (Városház tér)

JÓSOK ÉS BOSZORKÁNYOK SIKÁTORA – kártyavetés, hörcsögjósda: egész napos foglalkozások Váradi Eszter Sárával, Keller Jánossal, Jónás Andival, Ballér Biankával, Rovó Tamással és Németh Mariann-nal (Szent János köz)

KÉZMŰVESEK UTCÁJA – élménykovács, ólomöntés, éremverde, kalligráfia, történelmi játszóház és királyi kézműves foglalkozások (Fő utca)

TÖRTÉNELMI ÖLTÖZŐ – Gyöngyös-gombos, suhogó selymek, fényes lovagi öltözékek várják viselőiket! (Országzászló tér)

MESETÉR – óriásbábok kiállítása, interaktív mesterségbemutatók, történelmi öltöző, kézműves foglalkozások (Országzászló tér)

JÁTÉKOK A 23 ÓRIÁSBÁBBAL: Árpád-házi ágbogozó és Az Árpád-háziak nyomában játék az óriásbáboknál, az Országzászló téren. A foglalkoztató füzeteket keressék az információs faházban és az Országzászló téren!

HAGYOMÁNYŐRZŐK TÁBORA – Próbálja ki, hogyan éltek és harcoltak őseink! (Zichy liget)

LOVAGI TORNA – fából épült, 30 méter hosszú ügyességi pálya ifjú lovagjelölteknek (Zichy liget)

RÉGIZENEI EGYÜTTESEK – a Keleti Szél Zenekar, a Tabulatúra régizene-együttes, a Sub Rosa régizenei együttes, a Musica Historica együttes és a Hollóének Hungarica Régizene Együttes járja a Fő utcát három napon át

GÓLYALÁBASOK FELVONULÁSA – augusztus 18-án 11.30 és 15.00 órakor, augusztus 19-én 11.30 és 17.00 órakor, augusztus 20-án 13.30-kor (Zichy liget – Fő utca)

BŐVEBBEN AZ ÁLLANDÓ PROGRAMOKRÓL »


9.30  Dúdoló – zenés foglalkozás 0–3 éveseknek (Országzászló tér – Mesetér)

10.00  Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

10.30  I. András Király Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

10.30  Pavane zászlóforgatók (Vörösmarty Színház előtti tér)

11.00  Hollóének Hungarica Régizene Együttes – utcazene (Zichy liget)

11.00  Bogár Muzsika – gyerekkoncert (Országzászló tér – Mesetér)

A Bogár Muzsika gyermekzenekar 13 évvel ezelőtti megalakulása óta töretlen elhivatottsággal és szeretettel járja az országot, számtalan sikeres koncertet tudhatnak maguk mögött. 2022-ben jelentették meg 3. albumukat, melynek címe: Mindenki volt gyerek. Kiemelten ügyelnek a zenei minőségre hangszerelés, dalszöveg és előadás szempontjából egyaránt, a tagok mindegyike professzionális előadó. Közvetlen, vidám, a gyermekeket is aktívan bevonó előadásaikon nem csak a gyermekek, hanem szüleik is maradandó élménnyel gazdagodnak.

11.30  Szent László Vitézei Egyesület hagyományőrző bemutatója, ostromjáték (Zichy liget)

12.00  Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület bemutatója (Zichy liget)

12.30  Pavane zászlóforgatók (Városház tér)

12.30  Keleti Szél Zenekar – utcazene (Zichy liget)

13.00  Sub Rosa régizenei együttes – utcazene (Zichy liget)

14.00  Mesés Így tedd rá! Játéktér (Országzászló tér – Mesetér)

Az Így tedd rá! program célja, hogy játékos formában, a hagyományos népi játékok segítségével fejlessze a gyermekek mozgáskészségét, miközben az apróságok észrevétlenül sajátítják el a magyar néptánc alapjait, és értik meg egy-egy motívum struktúráját. Közben nagyban fejlődik a mozgáskoordináció, a játékkészség, a ritmika, a zenei hallás, de hatással van a szociális készségekre is. Az Így tedd rá! színes eszközeiből egy táncos pályát építünk fel, melyet a gyermekek és a felnőttek is kipróbálhatnak. A táncos pályát megelőzi Futterer Juci papírszínházi meseelőadása majd népi játékokat, körjátékokat, egyszerűbb táncokat táncolhatnak és játszhatnak az érdeklődők Szilvási-Grund Helga vezetésével.

14.00  Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója (Zichy liget)

14.30  Fehérvári Huszárok Egyesületének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

15.00  Gólyalábas utcaszínház (Városház tér)

15.00  Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület bemutatója (Zichy liget)

15.30  Történelmi Ispotályos Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)

16.00  Pannon mesék – a Szabad Színház előadása: fejezetek a térség középkori életéből (Városház tér)

16.00  Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat (Zichy liget)

16.00  Kolompos együttes – gyerekkoncert (Országzászló tér – Mesetér)

Az 1980-as években alakult zenekar egy óvodai felkérés nyomán indult el, amikor egy karácsonyi ismeretterjesztő koncerttel egybekötött táncházat tartottak kicsinyeknek. Ma már fő profiljuk a hagyományokat bemutató műsorok színházi, óvodai és iskolai előadások. A népmese alapú zenés játékok, és a rövidebb, 5–10 perces interaktív „életképek” a magyar néphagyományokat elevenítették meg játékkal gyermekszereplők bevonásával, sok ismeretet játékosan megtanítva. A néprajzilag is hiteles, ugyanakkor a fiatal közönség figyelmét is megragadó információkat kezdettől fogva játszva, könnyed formában, rengeteg humorral, színpadi geggel fűszerezve jelenítik meg, amivel nem csak a gyermekközönségnek, de a szülőknek, nevelőknek, sőt sok esetben a színpadi személyzetnek is vidám perceket szereznek.

16.45  Fehérvári királyok menete (Útvonal: Koronás Park – Városház tér – Szent István tér)

Történelmi felvonulás az az óriásbáb-család 23 tagjával, régizenészekkel, hagyományőrzőkkel, néptáncosokkal, önkéntesekkel (Kedvezőtlen időjárás esetén a program elmarad.)

 17.00  Tiszteletadás Szent István szarkofágjánál – ünnepi beszédet mond dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)

18.00  Ünnepi közgyűlés – Ünnepi beszédet mond és Székesfehérvár kitüntetéseit átadja dr. Cser-Palkovics András polgármester (Szent István tér, esőhelyszín: Városháza, Díszterem)

20.00  Hunyadi László – az Alba Regia Szimfonikus Zenekar koncertszerű előadása (Esőnap: augusztus 21., szerda 20.00) (Zichy-színpad)


AZ ÁLLANDÓ PROGRAMOKRÓL RÉSZLETESEN: 

MESETÉR

Országzászló tér

Az Országzászló tér a gyerekek kedvére idén is Mesetérré alakul: zenés, mesés előadások, táncházak és játékok szórakoztatják a legkisebbeket három napon át az óriásbábok társaságában. Barna Zsombor bábművész elhozza Vitéz Lászlót, a Bordó Sárkány koncertet és táncházat tart, Csernik Szende mesét mond, jönnek a zászlóforgatók és a gólyalábasok – a Rutkai Bori Banda, a Bogár Muzsika és a Kolompos együttes interaktív koncertje pedig kicsiknek és nagyoknak is jó élmény lesz. Régi gyerekjátékok, ügyességi játékok várják a térre betérő családokat, a kézműves foglalkozásokon többek között korona, lovagi zászló, ékszerek, lovacska készül majd, de ki lehet próbálni a gyöngyfűzést, a keresztszemes hímzést és a makramézást is. A felnőttek interaktív mesterség-bemutatók részesei lehetnek: vászonszövés, csipkeverés, makramé-fonás, növényszövés szerepel a kínálatban.

Színpadi programok:

9.30 Dúdoló – zenés foglalkozás 0–3 éveseknek | 10.30 Pavane zászlóforgatók (Vörösmarty Színház előtti tér) | 11.00 Bogár Muzsika – gyerekkoncert | 14.00 Mesés Így tedd rá! Játéktér | 16.00 Kolompos együttes – gyerekkoncert


ÁRPÁD-HÁZI ÁGBOGOZÓ és AZ ÁRPÁD-HÁZIAK NYOMÁBAN

Országzászló tér

A rendezvény jelképének számító királyi óriásbáb-család tagjai mindhárom napon az Országzászló téren fogadják az „alattvalókat”: délelőtt 10 órától este hétig Géza fejedelem és a felesége, Sarolt, Szent István és felesége, Boldog Gizella, fiuk, Szent Imre herceg, Asztrik püspök, Szent László és felesége, Adelheid, lányuk Piroska, I. Géza, Salamon király, Könyves Kálmán, Álmos herceg, II. István és II. (Vak) Béla, III. Béla és felesége, Antiochiai Anna, II. András és lánya, Szent Erzsébet, IV. Béla és lánya, Szent Margit, IV. (Kun) László és az utolsó Árpád-házi uralkodó, III. András várja a látogatókat.

Azoknak, akik közelebbi ismeretséget is szeretnének kötni a 23 tagú óriásbáb-család tagjaival, két játékot is ajánlunk. Az elmúlt években nagy sikert aratott az Árpád-házi ágbogozó – a családfakutató játéknak kortól függetlenül bárki részese lehet. A bábok melletti táblákon fontos információkat találnak az érdeklődők, amelyek segítenek „kibogozni” a családi kapcsolatokat, hogy szépen sorban megismerkedjünk az egész családdal – a matricagyűjtő játék végére mindenkiről kiderül, ki milyen rokonságban állt a másikkal és milyen szerepe volt a történelemben. Legalább ilyen szórakoztató Az Árpád-háziak nyomában című játékunk is, amellyel ugyancsak játékos formában szerezhetünk történelmi ismereteket az uralkodó család tagjairól.

A füzeteket az Országzászló téren és az információs faházban találják meg.


SZABAD A VÁSÁR! – KÖZÉPKORI PIAC ÉS VÁROSI ÉLET

Városház tér

Középkori sokadalom a Szabad Színházzal, benne: piaci perpatvarok, vásári életképek, pergő nyelvű kofák és borvirágos pofák, ravasz kalmárok és rémhírkeltő pletykások, korhely komédiások és dévaj mutatványosok, illuminátorok, léhűtő igricek és naplopó bikficek, megszállottak és mániások, tolvajok, javasasszonyok, bűbájosok, lidérclátók, öngyógyító felcser és középkori tébolydája, ördögűző ismeretterjesztő előadások, középkori tippek-trükkök fertőtlenítésre, Szent László-fű, sárkányfű és járványmaszk árusítása. Ünnepi boszorkányos vízi- és légiparádé, vízfakasztás, szomj-oltópont kialakítás, rekvizítum- és kegytárgykiállítás, múltba nézés, jövőbe tekintés. Kocsmai tivornya, tolvajkergetés, perpatvar oszlatás, pellengérre állítás, középkori bíráskodás, helyi ítéletalkotás, ember- és asszonyfaragó műhelyek. Ünnepi készülődés Szent István tiszteletére, az új kenyér ünnepére.

Játékok: zsákrakás, rőzsehordás, ördögjárás, sorsjátékok, medvetáncoltatás, vásári játékok.

Korcsma színház – csapszék pódium: interaktív előadások a közönség bevonásával, arczoskodó versennyel, vásári konzultációval, csuklás elleni szerekkel, bűbájfokozó ételekkel és italokkal, fűbe harapás elleni szerekkel.

Esténként Pannon mesék – fejezetek a térség középkori életéből, középkori életképekben.


JÓSOK ÉS BOSZORKÁNYOK SIKÁTORA

Szent János köz

Egész napos foglalkoztató programok Váradi Eszter Sárával, Keller Jánossal, Jónás Andival, Ballér Biankával, Rovó Tamással és Németh Mariann-nal.

A Boszi sikátorban a hagyományokhoz híven lesz kártyavetés, játékos szerelmi jóslás, a hörcsögök pedig már tanulják a varázsigét, hiszen ismét működik majd népszerű hörcsögjósdánk is! A kis boszorkánytanoncok csodaszép emlékkel térhetnek haza, ha elkészítik nálunk egyedi kézműves ajándékaikat. Akik szeretnének szintén boszorkány jelmezbe bújni, nálunk ezt is megtehetik egy fotó erejéig, utána pedig hűsítés gyanánt belekortyolhatnak az élet, vagy akár a bölcsesség vizébe is! A sok varázslat és bűbáj után pedig még szerencsehozó körtáncot is lejtünk a táncos lábú boszorkányjelöltekkel.


LOVAGI TORNA

Zichy liget

Az ifjú lovagok ebben az évben is kipróbálhatják magukat a fából épített, közel 30 méter hosszú lovagi ügyességi pályán. A lovagjelölteknek óvatos léptekkel, az akadályokat megkerülve kell végigküzdeni magukat a pályán, hogy a végén a várkapu lenyílhasson és hős vitézként ünnepelje a bátor jelentkezőt a város apraja és nagyja.


HAGYOMÁNYŐRZŐK TÁBORA – HARCÁSZATI BEMUTATÓK

Zichy liget

A tábori élet mindennapjainak bemutatása mellett látványos összecsapások is várják a látogatókat a Zichy ligetben: hangos ágyútűz, botokkal és karikás ostorral, kardokkal, szablyákkal és lándzsával vívott párbajok keltik életre a múlt csatáit. A bátrabbak akár páncélt is ölthetnek, kézbe vehetik, ki is próbálhatják a korhű fegyvereket.

Az idei rendezvény újdonsága a barokk látványkonyha, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek egy barokk udvari konyha rejtelmeibe, megtudhatják, miként főzték étkeiket négyszáz éve elődeink. Tárlatvezetéshez hasonlóan bemutatkoznak az akkori használati tárgyak, konyhai eszközök, eljárások, receptek. Közösen fogunk házisajtot füstölni, miközben megismerkedhetünk az akkori ruházat különcségeivel.

Hagyományőrzők bemutatói:

10.00 Magyar Királyi Kardforgatók Rendje | 10.30 I. András Király Lovagrend | 11.00 Hollóének Hungarica Régizene Együttes | 11.30 Ostromjáték a Szent László Vitézei Egyesülettel | 12.00 Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület | 12.30 Keleti Szél Zenekar | 13.00 Sub Rosa régizenei együttes | 14.00 Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója | 14.30 Fehérvári Huszárok Egyesülete | 15.00 Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület | 15.30 Történelmi Ispotályos Lovagrend | 16.00 Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat