A város kulturális életének fontos szereplője a Kondor Kör, amely fél évszázada ad teret és lehetőséget a rajzolni-festeni vágyóknak a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központban. A Kondor Kör 50 éves jubileumi kiállítás-sorozatának második tárlata a Pelikán Fészek Padlás Galériájában nyílt meg, a június 20-ig látogatható kiállításon Klujber Anita, Mounier Mila, Nagy Rebeka, Pálfi Réka, Rátkai Anna, Felszegi-Singer Zsófia, Varga Eszter és Venczel Zsuzsa alkotásai láthatóak.
A város egyik legrégebbi képzőművészeti alkotóműhelye, a fél évszázados múltra visszatekintő Kondor Kör a város kulturális és művészeti életének meghatározó szereplője. A fiatalokat és az idősebb korosztályt egyaránt megszólító kör azzal büszkélkedhet, hogy az idejáró fiatalok szinte mindegyike bekerült a vágyott művészeti oktatási intézménybe. Sok, ma már ismert művész volt tagja a körnek, a képzőművészek mellett iparművészek, építészek, restaurátorok, rajztanárok is indultak innen: Borsos Lőrinc, Gosztola Kitti, Jakatics Veronika, Kis Róka Csaba, Nemes Márton, Tranker Kata, Falvay Miklós vagy Varga Gábor Farkas nevét a város határain kívül is ismerik a művészetkedvelők.
A szerdai tárlatnyitón Schrenk Rita Anna, a Kondor Kör vezetője elmondta, hogy szombaton nyílt meg az első jubileumi tárlat, amelynek keretében a korábban a Kondor Körben alkotó egyetemisták mutatkozhattak be a Vörösmarty Színház Galériájában. Most pedig, a második tárlat főszereplői a művészeti középiskolások, közülük nyolc alkotó munkái láthatóak a Padlás Galériában.
A kiállítás megnyitóján Pinke Miklós képzőművész idézte fel az indulás éveit, aki közel negyven évig vezette a Kondor Kört. Elmondta, hogy amikor 1975-ben megnyílt az Ifjúsági és Úttörőház, kezdetben Ujházi Péter vezette a rajzszakkört, és azok a fiatalok, akik művészek szerettek volna lenni, azonnal csatlakoztak. A rajzszakkört 1978-ban vette át Pinke Miklós és az általa rajongásig tisztelt Kondor Béla nevét vették fel, aki 1972-ben hunyt el.
Pinke Miklós elmondta, 30 év után összeírta, kik azok, akik a szakkörbe jártak és művészek, építészek, fotósok, vagy rajztanárok lettek: 113 nevet sikerült összegyűjteni. Közöttük van a Velencei Biennále idei sztárművésze, Nemes Márton is, aki a fiatal művészek generációjának egyik kiemelkedő és elevenen újító tagja. Pinke Miklós szólt arról is, hogy tanítványainak soha nem adott receptet, hiszen egyéni utat kell bejárniuk óriási szorgalommal, kitartással, és elszántsággal. „Nem szerettem volna az egyéniségükbe beleavatkozni, inkább a szabad felismerések híve voltam mindig, rájuk volt bízva a felfedezés” – fogalmazott.
Ezt követően bemutatták az izgalmas, feltörekvő középiskolás tehetségeket – Klujber Anita, Mounier Mila, Nagy Rebeka, Pálfi Réka, Rátkai Anna, Felszegi-Singer Zsófia, Varga Eszter és Venczel Zsuzsa – akiknek munkáit a Pelikán Fészek Padlás Galériájában láthatjuk. A tárlatnyitón részt vett Lehrner Zsolt, Székesfehérvár alpolgármestere is.
A kiállítás június 20-ig látogatható a színházi előadások előtt egy órával és az előadások ideje alatt.
Szöveg: Gáspár Péter (ÖKK), fotó: Bácskai Gergely (ÖKK)
<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fszekesfehervarikulturaliskozpont%2Fposts%2Fpfbid0rrtopdktihRRttPmMyWeaB8SQQvSvE1yuqEckFuJWxhDbvPXmZux2ZdmKxk3R5Kgl&show_text=true&width=500″ width=”500″ height=”857″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowfullscreen=”true” allow=”autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share”></iframe>