A gyermeknapi hétvégén, május 24-én és 25-én újra a gyerekeké lesz a fehérvári belváros: a Hetedhét Játékfesztivál mindkét nap délelőtt tíz órától este hétig várja a családokat sok-sok játékkal, zenés-mesés színpadi programokkal a Városház téren, a Fő utcán és a Hetedhét Játékmúzeumban. Többek között Gryllus Vilmos, Kovácsovics Fruzsina, Grecsó Krisztián és a Pici Szív Tánczenekar, valamint a Katáng Zenekar szórakoztatja majd a közönséget a Városház téren. Természetesen lesz Hétpróba is, amelyben idén a játékmúzeumban lakó, magát kissé elveszettnek érző kisbögre szorul a gyerekek segítségére. A részletes programot szerda délután sajtótájékoztatón ismertették.
Lehrner Zsolt, Székesfehérvár alpolgármestere, a Belváros önkormányzati képviselője hangsúlyozta, hogy a fesztivált 11. alkalommal rendezik meg a Szent István Király Múzeum, a Hetedhét Jákmúzeum és a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ szakmai együttműködésével. A közös cél, hogy nívós, értékekkel teli programokat, színvonalas kikapcsolódást nyújtsanak a város kisgyermekes családjainak és az ide látogatóknak. A fesztiválnak idén – a gyermeknap mellett – két apropója is van: a Moskovszky-gyűjtemény 2024 októbere óta a város tulajdonában van, illetve idén lenne 100 éves Moskovszky Éva, aki a gyűjtemény megalapításával létrehozta Közép-Európa legpatinásabb játékgyűjteményét.
Május van, már túl vagyunk a Floralián és az Emlékhelyek Napja programjain, most pedig jön a Hetedhét Játékfesztivál. Ezek a programok arra hivatottak, hogy hitelességet képviseljenek és ráirányítsák a figyelmet az intézményekben található közgyűjteményekre, azok fontosságára – fogalmazott Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum főigazgatója. Hozzátette, a Játékfesztivál könnyed, szórakoztató formában zajlik és nagyon fontos, hogy a látogatók élményekkel tele menjenek haza. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy a háttérben komoly tudományos munka folyik. Pokrovenszki Krisztián köszönetet mondott a szervezőknek és annak a nagy létszámú önkéntescsapatnak, amely a programokat szervezi és bonyolítja.
Moskovszky Éva néni születésnapjának 100. évfordulója van idén, ami tükröződik a Hetedhét Játékmúzeum minden idei programján. Az ő személyének, városi és országos megbecsültségének köszönhető, hogy Székesfehérvár megvásárolta a nevét viselő, csodálatos gyűjteményt és örök közgyűjteménnyé tette azt – hangsúlyozta dr. Nagy Veronika, a Hetedhét Játékmúzeum szakmai vezetője. Ennek nyomán a Játékfesztivál kerettörténetét adó Hétpróba idén az őrzésre, a megőrzésre, a tárgyak különböző kontextusba helyezésére, elrendezésére helyezi a hangsúlyt, ami egyébként Moskovszky Éva játékok iránti szenvedélyét is táplálta. Ezt az üzenetet szeretnék idén hangsúlyozni.
Moskovszky Éva születésének 100. évfordulójára kiemelt programokkal készül a Hetedhét Játékmúzeum, az idei játékfesztivál programját is ennek jegyében állították össze: a Hétpróba középpontjában a gyűjtemény, ezen belül a tárgyak elrendezése, csoportosítása, kontextusba helyezése áll. A történet szerint a Moskovszky-lakópark egyik pici lakásának konyhapolcán éldegélt egy kék pöttyös kisbögre. Most éppen hétéves, mindenre kíváncsi és keresi a helyét: vajon hol vigyáznak rá a legjobban? A gyerekek feladata, hogy segítsenek a kis bögrének megtalálni új otthonát. Hangszeres, bögreöltöztetős, rajzolós kihívások várnak a kis segítőkre, de egyedül sem hagyhatják, így bögrebarátokat is kell találniuk számára. Mindehhez először is szükségük lesz egy menetlevélre, amit a Hétpróba Városház téri állomásain vehetnek át. A játékban azért is érdemes részt venni, mert aki legalább három pecsétet megszerez, azt vasárnap a Rotary Klub jégkrémmel jutalmazza – aki pedig az összes feladatot sikeresen teljesíti, egy kis meglepetést és belépőt kap a Hetedhét Játékmúzeumba.
A programokat Gruber Nóra, a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ kommunikációs munkatársa ismertette. A Hetedhét Játékfesztivál igazi paradicsom a gyerekeknek, akik ebben az évben is rengeteg játékot próbálhatnak ki a Városház téren és a Fő utcán: Molyoda a régmúlt játékaival, Zuggó Ládavasút, Paprika Jancsi csúzlizdája, Betyár Tanya népi játszótér kincsmosóval, Játékos tudomány, Felhővadászat – hogy csak néhányat említsünk a sok közül, de lesz mód kézműveskedésre is. A Tálos Edit Alapítvány hangszersimogatójában ismert és kevésbé ismert hangszereket próbálhatnak ki a gyerekek, a zenekedvelők Mihály György zenetanár hangszergyűjteményét is megismerhetik, lesz zsonglőr workshop és Nemlétező tárgyak tárlata is, így a kisebbek és a nagyobbak is biztosan találnak kedvükre valót a választékban.
Az eseményen idén is változatos színpadi műsor várja a közönséget. A fesztivál nyitányára, szombaton 10 órára a Szárnyas Sárkányok gólyalábasai csalogatják majd a közönséget, akik két napig mókáznak a Városház téren. A megnyitón dr. Cser-Palkovics András polgármestertől a Napsugár Óvoda képviselői veszik át a város „ballagó” ovisainak nevében a „Barangolás Székesfehérváron, a királyok városában” című kifestőt, amely a rendezvényt követően jut el majd minden nagycsoportos óvodáshoz.
A színpadi programokat a megnyitó után Gryllus Vilmos koncertje indítja, 14 órától Artúr Cirkusza, vagyis Lehőcz Zsuzsa és Takács Dániel marionett- és bohóc előadása szórakoztatja a családokat, 16 órakor Pályi János veszi birtokba a színpadot a Vitéz László és az elátkozott malom című vásári bábjátékkal, a napzáró produkció pedig Kovácsovics Fruzsina gyerekkoncertje lesz, ez 18 órakor kezdődik. Vasárnap 10 órakor Grecsó Krisztián és a Pici Szív Tánczenekar Belefér egy pici szívbe című előadásával indul a színpadi műsor, 14 órakor Fabók Mancsi Bábszínháza várja a nézőtérre a gyerekeket A háromágú tölgyfa tündére című előadásra, 16 órakor Csernik Szende székely mesemondó Mesebölcső című előadását élvezheti a közönség, 18 órától pedig a Katáng Zenekar mesekoncertje kínál színvonalas szórakozást a kicsi és nagyobbacska látogatóknak.
A rendezvény állandó programeleme a Hozd el kedvenc játékodat!, amelyben fotók készülnek a kis látogatókról, és a kedvencükhöz kapcsolódó történetet is megörökítik a múzeum munkatársai. A Hétbolha játékcserebere keretében gyűjtött játékokat ebben az évben is az Igazgyöngy Alapítványnak ajánlják fel a szervezők.
Szöveg: Havasi Tímea (ÖKK) és SZKKK, fotó: Lőrincz Miklós
A Hetedhét Játékfesztivál részletes programja »