Székesfehérvár minden évben egyedülálló programmal tiszteleg az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt. 2021-ben is különleges műsor készül – a járványhelyzet miatt tévéjáték formájában –, amelynek főszereplői most is a fehérvári fiatalok, a diákok. A Fehérvár Televízióban sugárzott tévéjátékban a Teleki Blanka Gimnázium diákjai idézik meg a kor hangulatát, „életre kel” a 12 pont, kézzelfogható közelségben jelennek meg a történelmi alakok.
Az adás online is nézhető:
www.fehervartv.hu/elo_adas
www.szekesfehervar.hu/elo
tévéjáték az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére
„Egy plebejus nemzeti demokrata. Íróként, értelmiségiként, író-politikusként. Elemzőként, cselekvőként és mindkét minőségében cselekvést ösztökélőként sorban nekiveselkedve a leglényegesebb közösségi kihívásainknak, beleütközve a legnyomasztóbb lehetetlenségeinkbe. Felmutatva a közösségi felelősségét átérző, mintaadó, normaadó értelmiség nagy témáit, erkölcsi, szellemi és politikai dilemmáit. A tájékozódás, a valóságismeret, a kritikai gondolkodás korszakbeli korlátait. A hatalomhoz való viszony változatait, nemzedéke önszerveződésének, történelmi és irodalmi eszménykeresésének kísérleteit.”
Petőfi Sándorról is szólhatnának a fentebbi sorok. De Elek István írta egykor Csengey Dénesről. Március 15-e tiszteletére egyedülálló előadás készül: Petőfi Sándor és Csengey Dénes olyan közel kerülnek egymáshoz, hogy az már több, mint váll a vállhoz. Összeolvadó alakjuk láttatni engedi majd a közöttük lévő mély szellemi-spirituális rokonságot.
Székesfehérváron a középiskolai fiatalok évek óta különleges, rendhagyó ünnepi előadás keretében idézik fel 1848. március 15. szellemét. A 2021. március 15-i ünnep azonban még a korábbi évektől is eltér. Aki ebben az évben 1848 hősét alakítja, az nem más, mint Csengey Dénes unokája, a 17 éves Csengey Márton. Ő tesz kísérletet arra, hogy megidézze a forradalmár költőt: mindkettőt. A Teleki Blanka Gimnázium nagyszabású ünnepi műsorában fontos szerephez jut a Teleki Diákszínpad, valamint az iskola méltán híres énekkara is.
tévéjáték az 1848. március 15-i forradalom tiszteletére
Együttműködő partner: Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola
Petőfi Sándor: Csengey Márton
Szendrey Júlia: Mészáros Kyra
Jókai Mór: Gyulai Ákos
Bulyovszky Gyula: Bujna Máté
Irinyi József: Somos Gergő
Tompa Mihály: Kanizsay Dénes
Pákh Albert: Halenár Petra
Landerer Jenő, nyomdász; Kovalek, házmester: Király István Gábor
Gróf Zichy Ferenc Szerafin, a Helytartótanács elnöke: Szücs Dániel
Szekrényessy Endre, városparancsnok: Somos Ákos
Járókelő: Nagy Borbála
Szemtanú: Tóth Fruzsina
Mesélő: Orlik Noémi
A Teleki Blanka Gimnázium vegyeskara, kórusvezető: Reiner Renáta
Az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola tanulói
Koreográfus: Tátrai Réka és Majoros Róbert
Koreográfus-asszisztens: Mayer Gergő
Animáció: Falvay Miklós
Zenei vezető: Cserta Balázs
Zeneszerző: Szirtes Edina