A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) kiemelkedő teljesítményt nyújtó közművelődési szervezetként, pályázat útján 2024-ben elnyerte a Közművelődési Minőség Díjat. Az elismerést 2025. január 22-én, szerdán Budapesten, a Hagyományok Házában rendezett magyar kultúra napi ünnepségen vehette át Juhász Zsófia igazgató és Igaz Krisztina szakmai vezető.
Az intézmény 2023-ban, ugyancsak pályázat útján nyerte el a magas szintű szervezeti munkát elismerő Minősített Közművelődési Intézmény Címet. Ezzel a címmel szerzett jogosultságot arra, hogy egy szinttel magasabbra lépve 2024-ben a Közművelődési Minőség Díjra pályázzon. A pályázat célja a közművelődési tevékenységet végző szervezetek minőségorientált működésre ösztönzése és a közművelődési minőségfejlesztés területén elért eredményeik elismerése.
Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár a díjátadót megnyitó beszédében kiemelte: „Statisztikai adataink szerint az elmúlt évben összesen több mint 48 millióan látogatták kulturális szolgáltatásainkat, rendezvényeinket, ebből 42 millióan vidéken és 6 millióan a fővárosban. Ezek között 12 ezernél is több közösség működik heti vagy két heti rendszerességgel és több százezer résztvevővel” – mondta az államtitkár, kiemelve, hogy mindez nem lenne lehetséges azok nélkül az elkötelezett kulturális szakemberek, és a hivatásuk magaslatán munkálkodó kollégák közösségei nélkül, akik a magyar kultúra napján kitüntetéseket vehetnek át. „Önöknek van szaktudása és bátorsága ahhoz, hogy példát mutassanak kreatív értékteremtésből, minőségi közösségépítésből, valamint kulturális innovációból” – hangsúlyozta.
A Díjra javasolt intézmények körére a Szakmai Minősítő Testület tett javaslatot az auditálásra felkért szakértők értékelő jelentését figyelembe véve. Az auditálás során a minisztérium megbízott szakértői átvilágították a teljes intézményt, átvizsgálták a működési folyamatokat, a tevékenységeket, szolgáltatásokat, partner- és közönségkapcsolatokat.
Az SZKKK a város közművelődési feladatait ellátó, egy központi épülettel, nyolc közösségi házzal és egy mozival rendelkező intézménye, mely Székesfehérvár nagyrendezvényeinek, nemzeti ünnepeinek szervezője is, befogadója művelődő közösségeknek, támogatója szakköröknek, kluboknak, művészeti együtteseknek. Tevékenységében nem különbözik a nagyvárosok kulturális központjaitól: termeivel, közösségi tereivel kiállítások, koncertek, színházi előadások, konferenciák, tanfolyamok, nyári táborok és csillagászati bemutatók szervezője. Központi épületében található a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló, a városrészekben működő közösségi házak (Öreghegyi Közösségi Ház, Felsővárosi Alkotóház, Felsővárosi Közösségi Ház, Királykút Emlékház, Csalai Közösségi Tér, Vízivárosi Közösségi Klub, Kisfaludi Közösségi Ház, Közösségi Központ – Feketehegy-Szárazréti Kultúrudvar) a helyi lakossághoz viszik közel a kultúrát.
Pusztán az épületek azonban nem elegendők, hogy sikeres közösségi élet legyen a városban. Kell egy elhivatott csapat is, amelynek tagjai figyelnek a látogatói és használói igényekre, akik a közösségekért áldozzák szabadidejüket, hétvégéiket, akiknek családjaik is szinte az SZKKK-val kelnek és fekszenek. Nélkülük nem működik a közművelődés. Ez a díj a szakmai csapatról szól elsősorban.
Az SZKKK 2020 óta nagy figyelmet fordít a minőségorientált működésre, folyamatainak fejlesztésére, azok kellő dokumentálására, a látogatói elégedettség mérésére és az abból nyert információk szakmai munkába történő beépítésére. Újításairól, jó gyakorlatairól rendszeresen beszámol, ezáltal nemcsak saját munkatársait, hanem a közművelődésben dolgozók figyelmét is fenntartja és inspirálja őket. Az intézménynek kiterjedt partnerkapcsolatai vannak, egyre több fiatalt von be a szakmai elképzelésekbe és azok megvalósításába; terveiket, ötleteiket támogatja.
A Hagyományok Házában vehették át a közművelődési és könyvtári miniszteri elismeréseket a kitüntetett önkormányzatok és könyvtárak képviselői szerdán, a magyar kultúra napján. Az SZKKK gratulál minden díjazottnak!
Fotó: MTI