A Szent István ünnepe köré szervezett összművészeti fesztivál a történelmi főváros legfontosabb eseménye, amely minden esztendőben igazi kulturális csemegékkel várja a fehérváriakat és a városba látogatókat.
A Székesfehérvári Királyi Napok honlapja »
A Székesfehérvári Királyi Napok Facebook-oldala »
9.00–10.00 Szent István Torna – bajvívó bajnokság két fegyvernemben: kard és pajzs versenyszám – első rész (Városház tér)
A középkori hagyományokat, tradíciókat felidéző bajvívó bajnokság Székesfehérvár belvárosában, a Városház téren. Két nap, két különböző fegyvernem: augusztus 19-én és 20-án a Magyar Buhurt Szövetség nyolc versenyzője méri össze tudását, végül mindkét napon bajnokot avatunk. Az érdeklődők kipróbálhatják a fegyvereket, megnézhetik a vérteket. Ha a Lovagregény téged is elvarázsolt, akkor itt a helyed!
10.00–19.00 Koronázási Ünnepi Játékok – történelmi fesztivál, találkozás az óriásbábokkal, középkori foglalkozások, középkori piac, hagyományőrzők, régizenészek, családi játékok (Belváros, Zichy liget)
A középkori hagyományokat, tradíciókat felidéző bajvívó bajnokság Székesfehérvár belvárosában, a Városház téren. Két nap, két különböző fegyvernem: augusztus 19-én és 20-án nyolc versenyző méri össze tudását, végül mindkét napon bajnokot avatunk.. Az érdeklődők kipróbálhatják a fegyvereket, megnézhetik a vérteket. Ha a Lovagregény téged is elvarázsolt, akkor itt a helyed!
10.00–17.00 Rozetta: A rózsa szimbóluma – múzeumpedagógiai foglalkozás a Szent István Király Múzeum múzeumpedagógusaival a Díszudvarban (Szent István Király Múzeum – Rendház)
A középkori katedrálisokban az üvegablakok rozettái, a faragványok, öntvények, vakolatképek jegyeiként találkozunk rózsákkal. A katedrálisok homlokzatán a körablak megnevezésére a rota, azaz kerék szolgál. A küllőkkel, pántokkal felosztott, üveggel elzárt nyílás itáliai neve: rosoni. A nyílás kerék értelme fennmaradt, a kereszténység kozmológiát magába foglaló teológia szerint rózsaablakokként funkcionáltak. A 12. században születő opus francigenum, a gótikus művészet az üvegablak készítésének elveit a romanikától vette át. A rózsaablak egy szimbólum építészeti megvalósítása és továbbfejlesztése: a rózsa az ember életének ideje és az örökkévalóság közötti lehetséges átmenet rendjét mutatta. A foglalkozásokon a résztvevők megtervezhetik saját rózsaablak szimbólumaikat.
10.30 Szent István-napi ünnepi szentmise, a szentmisét bemutatja Spányi Antal megyés püspök (Szent István-székesegyház)
12.00–13.00 Szent István Torna – bajvívó bajnokság két fegyvernemben: kard és pajzs versenyszám – második rész (Városház tér)
14.00 Szent István Torna – bajvívó bajnokság két fegyvernemben: hosszúkard versenyszám (Városház tér)
16.30 Fehérvári királyok menete – történelmi felvonulás az óriásbáb-család 23 tagjával, hagyományőrzőkkel, korhű ruhába öltözött régizenészekkel (Koronás Park – Szabadságharcos út – Mátyás király körút –– Fő utca – Városház tér – Kossuth utca – Szent István tér) (Kedvezőtlen időjárás esetén a program elmarad.)
A Székesfehérvári Királyi Napok egyik legkedveltebb eseménye a 23 tagú óriásbáb-család felvonulása. A látványos, színes menetben az óriáskirályokat hagyományőrző csapatok tagjai és régizenei együttesek kísérik a belvároson át az ünnepi közgyűlés helyszínéig. A rendezvény jelképének számító királyi óriásbáb-család tagjai a Koronázási Ünnepi Játékok három napja alatt is jelen lesznek az Országzászló téren, ahol a látogatók megismerkedhetnek velük, a mellettük álló táblákon elolvashatják a róluk szóló legfontosabb információkat. A család tagjai: Géza fejedelem és a felesége, Sarolt, Szent István és felesége, Boldog Gizella, fiuk, Szent Imre herceg, Asztrik püspök, Szent László és felesége, Adelheid, lányuk Piroska, I. Géza, Salamon király, Könyves Kálmán, Álmos herceg, II. István és II. (Vak) Béla, III. Béla és felesége, Antiochiai Anna, II. András és lánya, Szent Erzsébet, IV. Béla és lánya, Szent Margit, IV. (Kun) László és az utolsó Árpád-házi uralkodó, III. András.
17.00 Tiszteletadás Szent István szarkofágjánál – ünnepi beszédet mond dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke (Nemzeti Emlékhely – Középkori Romkert)
18.00 Ünnepi közgyűlés – ünnepi beszédet mond és Székesfehérvár kitüntetéseit átadja dr. Cser-Palkovics András polgármester (Szent István tér) (Esőhelyszín: Városháza, Díszterem)
20.00 Bánk bán – az opera koncertszerű előadása az Alba Regia Szimfonikus Zenekar közreműködésével. A műsort a megszokott, hatszáz férőhelyes nézőtéren ülve élvezheti a közönség, kerekesszékes vendégeinknek külön helyet jelölünk ki a színpad közelében. (Zichy-színpad)
A Katona József drámája nyomán született, Egressy Béni librettójára komponált és 1861-ben bemutatott nemzeti operánk nem csupán Erkel Ferenc életművének egyik kiemelkedő alkotása, hanem a magyar operajátszás egyik alapműve. Bemutatása óta a hazai operai alaprepertoár része, a Magyar Állami Operaház leggyakrabban játszott darabjainak egyike. Az augusztus 20-i koncertszerű előadáson a művet Rékai Nándor és Nádasdy Kálmán átdolgozásában hallhatja a közönség az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, az Alba Regia Vegyeskar, az Ars Musica Kamarakórus és a Primavera Kórus közreműködésével, Kneifel Imre, Szabó Adrienn és Szarka Andrea karnagyok vezetésével. Bánk bán: Fekete Attila, Melinda: Zemlényi Eszter, Gertrúd: Laczák Boglárka, Ottó: Tötös Roland, Biberach: Szélpál Szilveszter, Tiborc: Réti Attila, Petúr bán: Rezsnyák Róbert, II. Endre király: Gábor Géza. Vezényel: Dobszay Péter.
Titkos túra – fáklyás városnézés. Péntekenként varázslatos hangulatban, fáklyafények segítségével ismerhetjük meg a város minden titkát. (Információ: www.visitszekesfehervar.hu)
Aranybulla túra – városismereti túrák panorámabusszal szombatonként a Tourinformmal (Információ: www.visitszekesfehervar.hu)
Fehérvári Mézünnep (Országzászló tér)
Mézvásár, mézkóstolás, mézes előadások Fejér vármegyei méhészek, termelők részvételével, interaktív játékok gyerekeknek. Augusztus 13.: mézlovagrendek felvonulása, mézlovagavatás, mézszentelő szentmise
17.30–19.30 Fehérvári Fúvós Fesztivál (Városház tér)
A Székesfehérvári Ifjúsági Fúvószenekar és meghívott vendégük, a Martonvásári Fúvószenekar muzsikál a Belváros közönségének.
A Székesfehérvári Királyi Napok idején a Székesfehérvár Városgondnoksága Kft. által szervezett kirakodóvásár várja a látogatókat a Belvárosban.
10.00–19.00 Nyitott Városháza
A város legjelentősebb programsorozatán a Városháza is megnyitja kapuit a látogatók előtt: megtekinthető az Aba Novák secco, a Szent Korona, az Országalma és a koronázási kard hiteles másolata.
Kárpát-medencei Borlovagrendek Találkozója (Mercure Székesfehérvár Magyar Király)
Kérjük, kísérjék figyelemmel online felületeinket, a műsort folyamatosan frissítjük!
Információ:
A részletekről napközben a Tourinform irodájában (Városház tér, Hiemer-ház, nyitvatartás: hétköznap 9.00–18.00, hétvégén 10.00–18.00) vagy Városház téri infopultjánál (nyitvatartás: hétköznap 10.00–20.00, hétvégén 10.00–21.00) is tájékozódhatnak.
A Székesfehérvári Királyi Napok információs faháza az Országzászló téren, a Virágórával szemben található. Nyitvatartás: augusztus 4–11. 16.00–20.00 óra; augusztus 12–18. 10.00–20.00 óra; aug. 19–20. 9.00–20.00 óra
Az információs faházban Székesfehérvár önkéntesei segítik, tájékoztatják a látogatókat.
Napközben, munkanapokon 8.00–16.00 óra között telefonon az SZKKK központi telefonszámán érdeklődhetnek: +3622/314-456
A rendezvény idején folyamatosan mérjük látogatóink elégedettségét. Kérjük, segítsék a munkánkat azzal, hogy kitöltik az információs faházban, illetve online, a www.fehervariprogram.hu honlapon található kérdőívet! Köszönjük együttműködésüket!
Panaszkezelési szabályzatunkat és adatkezelési tájékoztatónkat szintén honlapunkon olvashatják. A programok ingyenesek, a belépődíjas rendezvényeket minden esetben jeleztük.
A műsor- és helyszínváltoztatás jogát fenntartjuk.
ÉREZZÉK JÓL MAGUKAT SZÉKESFEHÉRVÁRON!