Petőfi Sándor a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb és legismertebb alakja. Születésének 200. évfordulója alkalmából a 2022-es és 2023-as esztendőt Petőfi Sándor-emlékévvé nyilvánították. A Petőfi Irodalmi Múzeum a költő életművét új megközelítésben bemutató, utazó tárlatot, tematikus múzeumbuszt tervezett, ami a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ szervezésében 2022. szeptember 16. és 18. között városunkba látogat.
Szeptember elsején indult útjára a Petőfi Irodalmi Múzeum új vándorkiállítása, amely a Petőfi Sándor-emlékév alkalmából jött létre. A múzeum-busz első állomása a költő szülővárosa, Kiskőrös, amelyet közel egy éven át számtalan további település követ. Az utazókiállítás kiemelt célja, hogy Magyarországon, valamint határainkon túl is minél több honfitársunkhoz juttassa el és mutassa be élményszerűen Petőfi Sándor életművét, életútját. A tárlat a haladás, sebesség, út, utazás fogalmaiból indul ki, és az aktuális kutatásokra alapozva, egyedi megközelítésből mutatja be Petőfi személyiségét, munkásságának ismert darabjait.
A Petőfi-busz képzeletbeli utazásra hív: 1845-ben felszállunk a gyorsszekérre Petőfi mellé, hogy a költő a „változó szerencse szekerén” felidézze számunkra múltjának meghatározó állomásait, és velünk együtt fürkéssze jövőjét. A járműben berendezett, ingyenesen látogatható kiállítás a dinamizmusáról ismert alkotó karakterét és életművének kiemelkedő darabjait mutatja be három napon át két helyszínen: szeptember 16-án és 17-én a Városház téren, 18-án a Prohászka ligetnél, a Várkörúton 10.00–18.00 óra között.
A buszba belépve képeken és szövegeken keresztül a már beérkezett költővel találkozik a látogató. Petőfi – kísérőként a kiállítás bejárása során – az utazáson keresztül idézi fel múltjának egyes állomásait és fejtegeti jövőjének titkát, terveit. Tíz emblematikus gyűjteményi tárgy fizikai megjelenítése képezi a kiállítás gerincét, amihez ismert verseket válogattak. A tárgyak az alkotó életét meghatározó „keresztutakat”, kapcsolatokat idézik meg a nyilvánosság előtt megmutatkozó költő első nyilvános arcképétől elindulva az 1847-ben kiadott, Petőfi összes költeményét tartalmazó kötetig. A tárgyfal anyagiságában idézi meg a kiemelt tárgyakat és a falban elrejtett hanganyag, képek és szövegek segítségével készteti kutatásra, feltárásra a befogadót.
A kiállítás egyértelműen tagolt, világos szerkezete segíti a látogatót abban, hogy egy-egy részt önállóan is értelmezzen. A tárgyak és szövegek örök érvényű kérdések felől közelítik meg Petőfi Sándor alkotói életútját, így kapcsolódva a mai ember élethelyzeteihez, problémáihoz is.
A Petőfi-busz befogadóképessége egyidejűleg legfeljebb 20–25 fő. A kiállítást a PIM szakképzett munkatársai kísérik, egyéni látogatókat és csoportokat fogadva. A tárlat egyéni megtekintésének időtartama kb. 30 perc. A szervezetten érkező csoportok számára – akik előzetesen a +3620/665-7583 telefonszámon, vagy a kopcsai.margit@fehervariprogram.hu e-mail címen jelentkezhetnek – korcsoportokra szabott, 30 perces múzeumpedagógiai foglalkozásokat, vagy tárlatvezetéseket biztosítanak.
Az SZKKK munkatársai azokra is gondoltak, akik épp a buszra várnak, vagy a képzeletbeli utazás előtt, után megpihennének. A Csak ülök és Petőfi programon kényelmes párnákon ülve merülhetnek el a kihelyezett Petőfi-kötetekben.