Kalandokkal teli, izgalmas időutazás a középkorba – ezt ígéri a Koronázási Ünnepi Játékok három napja. Audienciát tart a királyi óriásbáb-család, lovagok bajvívnak, zenészek muzsikálnak, mesterek szorgoskodnak az utcán, a középkori piacon kofák és korhelyek hangoskodnak, boszik és jósok csalogatnak jövőbe látni.
A Székesfehérvári Királyi Napok honlapja »
A Székesfehérvári Királyi Napok Facebook-oldala »
KÖZÉPKORI PIACI HANGULAT a Szabad Színházzal – vásári életképek, piaci perpatvarok, kofák, komédiások, mutatványosok; játékok, interaktív előadások a közönség bevonásával (Városház tér)
KÖZÉPKORI JÁTÉKOK – rusztikus középkori mókák és történeti játékapróságok hada, udvaribolond-vetélkedő, ravasz szerzetes, boszorkánymérleg, terrakotta emlékérem és oklevél (Városház tér)
HAGYOMÁNYŐRZŐ FAMŰVES FOGLALKOZÁSOK – barkácsolás, szerszámpark és régi, muzeális szerszámok kiállítása (Városház tér)
JÓSOK ÉS BOSZORKÁNYOK SIKÁTORA – kártyavetés, jósda: egész napos foglalkozások Váradi Eszter Sárával, Keller Jánossal, Jónás Andival, Ballér Biankával, Rovó Tamással és Németh Mariann-nal (Szent János köz)
KÉZMŰVESEK UTCÁJA – élménykovács, ólomöntés, éremverde, kalligráfia, történelmi játszóház és királyi kézműves foglalkozások (Fő utca)
TÖRTÉNELMI ÖLTÖZŐ – Gyöngyös-gombos, suhogó selymek, fényes lovagi öltözékek várják viselőiket! (Országzászló tér)
MESETÉR – óriásbábok kiállítása, interaktív mesterségbemutatók, történelmi öltöző, kézműves foglalkozások (Országzászló tér)
JÁTÉKOK A 23 ÓRIÁSBÁBBAL: Árpád-házi ágbogozó és Az Árpád-háziak nyomában játék az óriásbáboknál, az Országzászló téren. A foglalkoztató füzeteket keressék az információs faházban és az Országzászló téren!
HAGYOMÁNYŐRZŐK TÁBORA – Próbálja ki, hogyan éltek és harcoltak őseink! (Zichy liget)
LOVAGI TORNA – fából épült, 30 méter hosszú ügyességi pálya ifjú lovagjelölteknek (Zichy liget)
RÉGIZENEI EGYÜTTESEK – a Keleti Szél Zenekar, a Tabulatúra régizene-együttes, a Sub Rosa régizenei együttes, a Musica Historica együttes és a Hollóének Hungarica Régizene Együttes járja a Fő utcát három napon át
GÓLYALÁBASOK FELVONULÁSA – augusztus 18-án 11.30 és 15.00 órakor, augusztus 19-én 11.30 és 17.00 órakor, augusztus 20-án 13.30-kor (Zichy liget – Fő utca)
10.00 Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület bemutatója (Zichy liget)
11.00 Pavane zászlóforgatók (Városház tér)
11.00 Fehérvári Huszárok Egyesületének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)
11.00 Bordó Sárkány koncert és táncház (Országzászló tér – Mesetér)
11.30 Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)
12.00 I. András Király Lovagrend hagyományőrző bemutatója (Zichy liget)
14.00 Tabulatúra régizene-együttes – utcazene (Zichy liget)
14.00 Pavane zászlóforgatók (Városház tér)
15.00 Gólyalábas utcaszínház (Országzászló tér – Mesetér)
15.30 Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat (Zichy liget)
16.00 Mesebölcső – Csernik Szende mesemondó előadása (Országzászló tér – Mesetér)
Az előadás tartalmaz székely népmesét és régi népi játékokat, utóbbival pedig be is vonja a közönséget Csernik Szende. A műsort a mesemondó egy személyes történettel zárja, amiben a nagyszülők és unokák közti szeretetkapcsolatot elringatják a mesebölcsőben.
16.00 Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója (Zichy liget)
16.30 Musica Historica együttes – utcazene (Zichy liget)
17.00 Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület bemutatója (Zichy liget)
18.00 Pavane zászlóforgatók (Városház tér)
18.00 Zsarátnok Zsoldosai – Barokk látványkonyha (Zichy liget)
A látogatók betekintést nyerhetnek egy barokk udvari konyha rejtelmeibe, megtudhatjuk, miként főzték étkeiket négyszáz éve az elődeink. Tárlatvezetéshez hasonlóan bemutatkoznak az akkori használati tárgyak, konyhai eszközök, eljárások, receptek. Közösen fogunk házisajtot füstölni, miközben megismerkedhetnek az akkori ruházat különcségeivel.
18.30 Pannon mesék – a Szabad Színház előadása: fejezetek a térség középkori életéből (Városház tér)
20.30 Árpád-házi históriák – történelmi játék, regisztrációhoz kötött ingyenes előadás, minden hely elkelt (Bartók Béla tér)
Egyed Attila, Juhász Illés, Ballér Bianka főszereplésével és a VII. Kárpát-medencei Színjátszó Tábor lelkes résztvevőivel készül az Árpád-házi históriák című történelmi játék. A produkcióban a 2013–2022 között a Koronázási Szertartásjátékokban bemutatott királyok kalandos életének egy-egy jelenetét mesélik el. Izgalmas időutazás: szerelem, gyilkosság, háború és becsület, a szent királyok nemzetségének rövid, de fordulatokban gazdag története.
Szereplők: Egyed Attila, Juhász Illés, Ballér Bianka, határon túli diákok a Rákóczi Szövetség szervezésében
Koreográfus: Rovó Tamás
Rendezőasszisztens: Pásztor Richárd
Rendező: Lőrincz Zsuzsa
Az Országzászló tér a gyerekek kedvére idén is Mesetérré alakul: zenés, mesés előadások, táncházak és játékok szórakoztatják a legkisebbeket három napon át az óriásbábok társaságában. Barna Zsombor bábművész elhozza Vitéz Lászlót, a Bordó Sárkány koncertet és táncházat tart, Csernik Szende mesét mond, jönnek a zászlóforgatók és a gólyalábasok – a Rutkai Bori Banda, a Bogár Muzsika és a Kolompos együttes interaktív koncertje pedig kicsiknek és nagyoknak is jó élmény lesz. Régi gyerekjátékok, ügyességi játékok várják a térre betérő családokat, a kézműves foglalkozásokon többek között korona, lovagi zászló, ékszerek, lovacska készül majd, de ki lehet próbálni a gyöngyfűzést, a keresztszemes hímzést és a makramézást is. A felnőttek interaktív mesterség-bemutatók részesei lehetnek: vászonszövés, csipkeverés, makramé-fonás, növényszövés szerepel a kínálatban.
Színpadi programok:
11.00 Bordó Sárkány koncert és táncház | 15.00 Gólyalábas utcaszínház | 16.00 Mesebölcső – Csernik Szende mesemondó előadása
A rendezvény jelképének számító királyi óriásbáb-család tagjai mindhárom napon az Országzászló téren fogadják az „alattvalókat”: délelőtt 10 órától este hétig Géza fejedelem és a felesége, Sarolt, Szent István és felesége, Boldog Gizella, fiuk, Szent Imre herceg, Asztrik püspök, Szent László és felesége, Adelheid, lányuk Piroska, I. Géza, Salamon király, Könyves Kálmán, Álmos herceg, II. István és II. (Vak) Béla, III. Béla és felesége, Antiochiai Anna, II. András és lánya, Szent Erzsébet, IV. Béla és lánya, Szent Margit, IV. (Kun) László és az utolsó Árpád-házi uralkodó, III. András várja a látogatókat.
Azoknak, akik közelebbi ismeretséget is szeretnének kötni a 23 tagú óriásbáb-család tagjaival, két játékot is ajánlunk. Az elmúlt években nagy sikert aratott az Árpád-házi ágbogozó – a családfakutató játéknak kortól függetlenül bárki részese lehet. A bábok melletti táblákon fontos információkat találnak az érdeklődők, amelyek segítenek „kibogozni” a családi kapcsolatokat, hogy szépen sorban megismerkedjünk az egész családdal – a matricagyűjtő játék végére mindenkiről kiderül, ki milyen rokonságban állt a másikkal és milyen szerepe volt a történelemben. Legalább ilyen szórakoztató Az Árpád-háziak nyomában című játékunk is, amellyel ugyancsak játékos formában szerezhetünk történelmi ismereteket az uralkodó család tagjairól.
A füzeteket az Országzászló téren és az információs faházban találják meg.
Középkori sokadalom a Szabad Színházzal, benne: piaci perpatvarok, vásári életképek, pergő nyelvű kofák és borvirágos pofák, ravasz kalmárok és rémhírkeltő pletykások, korhely komédiások és dévaj mutatványosok, illuminátorok, léhűtő igricek és naplopó bikficek, megszállottak és mániások, tolvajok, javasasszonyok, bűbájosok, lidérclátók, öngyógyító felcser és középkori tébolydája, ördögűző ismeretterjesztő előadások, középkori tippek-trükkök fertőtlenítésre, Szent László-fű, sárkányfű és járványmaszk árusítása. Ünnepi boszorkányos vízi- és légiparádé, vízfakasztás, szomj-oltópont kialakítás, rekvizítum- és kegytárgykiállítás, múltba nézés, jövőbe tekintés. Kocsmai tivornya, tolvajkergetés, perpatvar oszlatás, pellengérre állítás, középkori bíráskodás, helyi ítéletalkotás, ember- és asszonyfaragó műhelyek. Ünnepi készülődés Szent István tiszteletére, az új kenyér ünnepére.
Játékok: zsákrakás, rőzsehordás, ördögjárás, sorsjátékok, medvetáncoltatás, vásári játékok.
Korcsma színház – csapszék pódium: interaktív előadások a közönség bevonásával, arczoskodó versennyel, vásári konzultációval, csuklás elleni szerekkel, bűbájfokozó ételekkel és italokkal, fűbe harapás elleni szerekkel.
Esténként Pannon mesék – fejezetek a térség középkori életéből, középkori életképekben.
Egész napos foglalkoztató programok Váradi Eszter Sárával, Keller Jánossal, Jónás Andival, Ballér Biankával, Rovó Tamással és Németh Mariann-nal.
A Boszi sikátorban a hagyományokhoz híven lesz kártyavetés, játékos szerelmi jóslás, a kis boszorkánytanoncok csodaszép emlékkel térhetnek haza, ha elkészítik nálunk egyedi kézműves ajándékaikat. Akik szeretnének szintén boszorkány jelmezbe bújni, nálunk ezt is megtehetik egy fotó erejéig, utána pedig hűsítés gyanánt belekortyolhatnak az élet, vagy akár a bölcsesség vizébe is! A sok varázslat és bűbáj után pedig még szerencsehozó körtáncot is lejtünk a táncos lábú boszorkányjelöltekkel.
Az ifjú lovagok ebben az évben is kipróbálhatják magukat a fából épített, közel 30 méter hosszú lovagi ügyességi pályán. A lovagjelölteknek óvatos léptekkel, az akadályokat megkerülve kell végigküzdeni magukat a pályán, hogy a végén a várkapu lenyílhasson és hős vitézként ünnepelje a bátor jelentkezőt a város apraja és nagyja.
A tábori élet mindennapjainak bemutatása mellett látványos összecsapások is várják a látogatókat a Zichy ligetben: hangos ágyútűz, botokkal és karikás ostorral, kardokkal, szablyákkal és lándzsával vívott párbajok keltik életre a múlt csatáit. A bátrabbak akár páncélt is ölthetnek, kézbe vehetik, ki is próbálhatják a korhű fegyvereket.
Az idei rendezvény újdonsága a barokk látványkonyha, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek egy barokk udvari konyha rejtelmeibe, megtudhatják, miként főzték étkeiket négyszáz éve elődeink. Tárlatvezetéshez hasonlóan bemutatkoznak az akkori használati tárgyak, konyhai eszközök, eljárások, receptek. Közösen fogunk házisajtot füstölni, miközben megismerkedhetünk az akkori ruházat különcségeivel.
Hagyományőrzők bemutatói:
AUGUSZTUS 19., HÉTFŐ
10.00 Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület | 11.00 Fehérvári Huszárok Egyesülete | 11.30 Magyar Királyi Kardforgatók Rendje | 12.00 I. András Király Lovagrend | 12.30 Történelmi Ispotályos Lovagrend | 14.00 Tabulatúra régizene-együttes | 15.30 Zsarátnok Zsoldosai – Tüzérségi tárlat | 16.00 Pavane zászlóforgatók reneszánsz táncbemutatója | 16.30 Musica Historica együttes | 17.00 Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület | 17.30 Ostromjáték a Szent László Vitézei Egyesülettel | 18.00 Zsarátnok Zsoldosai – Barokk látványkonyha