Újra összecsap a magyar és a mongol sereg a székesfehérvári Nemzeti Emlékhelyen: augusztus 20-án és 21-én, csütörtökön és pénteken 15 és 19 órakor a száz négyzetméteres sakktáblán zajló élő sakkjátékban középkori jelmezekbe öltözött diákok egy látványos előadás keretén belül játsszák el IV. Béla híres ütközetét, a muhi csatát.
2019-ben mutatkozott be a nagyközönség előtt Székesfehérvár új művészeti programja, a történelmi óriás sakk. A Nemzeti Emlékhelyen felállított óriási sakktáblán fehérvári diákok a sakk játékrendszerében játszották el a középkori magyar történelem leghíresebb csatáját, az 1241-ben lezajlott muhi csatát. A Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium 35 diákja felejthetetlen élményben részesítette a közönséget. A produkciót a Székesfehérvári Királyi Napok alatt még hat alkalommal adták elő a Városház tér népes közönségének – ezzel a Tóparti gimnázium egy csapásra bevezette a város kulturális életébe az Európában is ritkaságnak számító élő sakkot.
A muhi csata a magyar történelem egyik jelentős csatája, egyben a tatárjárás legemlékezetesebb összecsapása volt. 1241. április 11–12-én Muhi mellett a mongolok döntő vereséget mértek IV. Béla király seregére. Bár a magyar sereg csatát vesztett, de igen érzékeny veszteséget okozott az ellenségnek is. A mongolok nem érték el kívánt céljukat, mert a csatában nem sikerült elfogniuk Béla magyar királyt és a vereség ellenére sem szűnt meg a magyarok ellenállása. A várakba bezárkózott csapatok az ostromok során sikeresen védtek meg több erősséget, köztük Székesfehérvárt is. A muhi csata a magyar középkor egyik legteljesebben dokumentált ütközete, melyet a magyar, az európai és a távol-keleti hadászati irodalom is gazdagon feldolgozott.
A középkori csataszínház történész szakértője dr. Veszprémy László, sakk-szakértője Fehérvári István volt. A zenei vezető Cserta Balázs, a harcművészeti instruktor Kellner László, a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium diákja, az előadás írója és rendezője Matuz János.
2020-ban a tópartisok felkérést kaptak, hogy ismételjék meg a nagy sikerű produkciójukat a Nemzeti Emlékhelyen, a bemutató eredeti helyszínén. Az egészségügyi válsághelyzet okozta nehézségek ellenére a Tóparti vállalta a felkérést, és újra hadrendbe szólította a világos és sötét csapatot, melyekben sok régi és néhány új arc lesz látható.
És bár a tavalyi előadások óta sok víz lefolyt a Gaján, a darab és az üzenet nem változott:
Batu pürroszi győzelmet aratott Muhinál, és legyengülve hamarosan hazaindult. Az elpusztított magyar falvak újra benépesültek. A határszéleken soha nem látott erősségű védelmi rendszer települt. Hogy őrizzük azt, ami a miénk. Hogy védjük azt, ami a másoké. Hitünk szerint.
A muhi csata – történelmi csataszínház – fehéren, feketén.
Diószegi Miksa (A-GYALOG): Dávidházi Csenge
Bényi Máté (B-GYALOG): Szűcs Eszter
Gútkeled nem. Péter (C-GYALOG): Harangozó Péter
Esztergomi Ákos (D-GYALOG): Krencz Viktória
Rembaldus (A-BÁSTYA): Dorogi Dézi
Csák Ugrin (B-HUSZÁR): Kellner László
Rátót Domokos (C-FUTÓ): Mayer Gergő
IV. Béla (KIRÁLY): Dublinszki István
Kálmán herceg (VEZÉR): Kolek Zsombor
Miklós prépost (F-FUTÓ): Virág Zsófi
Mátyás érsek (G-HUSZÁR): Takács Kata (11/d)
Gergye nembéli Pál országbíró (H-BÁSTYA): Balogh Orsolya
Forgács fia Miklós (E-GYALOG): Lakatos Sára
Ákos nembéli Géza (F-GYALOG): Krausz Zsófi
Türk fia János (G-GYALOG): Matyeák Zoé
Ákos fia István (H-GYALOG): Kerpel Regina
Igor (A-GYALOG): Takács Kata (3/10)
Mukali (B-GYALOG): Kiffer Anna
Csormakan (C-GYALOG): Fábián Edina
Adarkin (D-GYALOG): Szabó Anna
Dolongir (A-BÁSTYA): Fekets Eszter
Tukarcs (B-HUSZÁR): Burján Veronika
Szidurku (C-FUTÓ): Lehota Vivien
Batu kán (KIRÁLY): Mester Márton
Szübeetej (VEZÉR): Sárvári Mózes
Toluj (F-FUTÓ): Roa Zamora Dorothy
Kadaan (G-HUSZÁR): Héder Réka
Bakatu (H-BÁSTYA): Koza Márk
Boorcsu (E-GYALOG): Csermely Boglárka
Iszmail (F-GYALOG): Soproni Gréti
Dörnye (G-GYALOG): Bakos Martina
Lapusa (H-GYALOG): Füri Enikő
Krónikás: Vágó Bendegúz
Anselmus, magyar játékmester: Petrohay Krisztián
Bürcsi Idoung, mongol játékmester: Farkas Péter Benedek
A darab szereplői a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium diákjai
Koordinátor-tanár: Varga Júlia
Párviadal-instruktor: Kellner László
Sakk-szakértő: Fehérvári István
Történész szakértő: dr. Veszprémy László
Zene: Cserta Balázs