A júliusi hétvégéken idén is megjelennek az óriásbábok a belvárosban: a középkort idéző szombat délutánok már a Székesfehérvári Királyi Napokra hangolnak. Az augusztus 5-ig tartó sorozatban a királyi fenségeket régizenészek és hagyományőrző csapatok kísérik: július 22-én, szombaton 17 órától Álmos herceg, II. István és II. (Vak) Béla király vonul végig a Fő utcán. A program este hatkor a Zichy ligetben, a Zenepavilonnál a Los Andinos kiskoncertjével zárul.
A Királyok a Belvárosban sorozat évek óta nagyon népszerű, a szombati programokon minden alkalommal népes közönség gyűlik össze, hogy találkozzon a királyi óriásbáb-család tagjaival. A sorozat harmadik „epizódjában”, július 22-én, szombaton 17 órától Álmos herceg, II. István és II. (Vak) Béla király „fogadja” az alattvalókat a belvárosban.
Az óriásbábokat ezúttal a Fehérvári Hagyományőrző Íjász Egyesület tagjai kísérik, az ő bemutatójukat láthatja a közönség a Városház téren. Az egyesület tagjai 2006 óta foglalkoznak íjászattal, felszerelésük (ruházat, bőrtárgyak, fegyverek) jelentős részét saját maguk készítik. Látványos bemutatóikon állva, térdelve, de még háton és hason fekve is a céltábla közepébe találnak, kivívva ezzel a nézősereg ámulatát.
A menet 17 órakor indul a Vörösmarty Színháztól, a bemutatók a Mátyás király-emlékműnél és az Országalmánál lesznek. Az óriásbábokat Haraszti Zsigmond mutatja be a közönségnek, az aláfestő zenét a Sub Rosa régizenei együttes szolgáltatja. Az együttes középkori, azon belül is legfőképpen 13. századi, európai hangszeres zenét játszik. A többszáz éves darabokat a középkorban használt hangszereken, a korszakot idéző kosztümben szólaltatják meg, főleg történelmi tematikájú rendezvények alkalmával. Hangszeres műsorukat leginkább vásári hangulatba illő „középkori térzeneként” jellemzik az együttes tagjai.
A program zárásaként 18 órától a Zichy ligetben a Los Andinos kiskoncertjét élvezheti a hallgatóság. A színpadra lépésének negyvenedik évfordulóját idén ünneplő együttes a dél-amerikai Közép-Andok-hegységben élő népek változatos és gazdag népzenei anyagát gyűjti és adja elő, innen ered választott nevük is: Los Andinos, azaz Andokiak. Tudásukat, tapasztalataikat az elmúlt évtizedekben több gyűjtőúton bővítették: a falvakat és az ünnepeket járva, tanulmányozhatták a szokásokat, a népviseleteket, a hangszerjátékot, és a hangszerkészítést, így műsoraikban saját gyűjtésű dallamok is megszólalnak.